Naujausios žinios

Administravimas ar pasipinigavimas?

Jonė Lieponė

Straipsnis buvo išspausdintas balandžio 4 d. laikraščio „Širvis“ 13-ame šių metų numeryje.

„Širvintų šiluma“, į svetingą glėbį priėmusi komunalinio ūkio įmonę, iš pirmo žvilgsnio ėmėsi rimtos, aktyvios veiklos. Miesto gyventojai įpratę, kad nori nenori jų daugiabučiai yra administruojami ir nemurmėdami moka pinigus. Dabar užsimota administruoti ir kaimuose esančius daugiabučius. Kai kur nuvažiavo, susirinkimus organizavo, prisistatė, o kitur – nė nesivargino, tiesiog atsiuntė sąskaitas ir taip parodė esantys viršesni už gyventojus ir nematantys reikalo su jais kalbėtis ir diskutuoti. Klasikinis galios demonstravimo pavyzdys.

Kai šilumininkai ėmėsi visuotinio administravimo, teko kalbėtis su atsakingu Savivaldybės valdininku, kuris teigė, kad gyventojams patogiausia ir geriausia yra ne patiems imtis administravimo, o saugiai tūnoti po „Širvintų šilumos“ administratoriaus sparneliu, jis viskuo pasirūpins ir viską padarys. Išgirdęs tokį teiginį, daugiabučio komendantas tik nusijuokė: jų administravimas yra juokų vertas, faktiškai nieko nedaroma. Ten, kur gyventojai aktyvūs, kaip tik geriausia patiems kurti bendriją, ar sudaryti jungtinės veiklos sutartį ir patiems imtis namo administravimo. Taip, tai papildomas darbas, ne kiekvienas nori ir gali to imtis. Neseniai viename daugiabutyje, iškilus reikalui patikslinti vieno buto duomenis, komendantas nutarė taip pat pasižiūrėti ir likusių butų nuosavybės dokumentus. Ir liko šokiruotas: pusės butų dokumentai netikslūs, ypač suvelta rūsio patalpų apskaita. Sutvarkyti, žinoma, įmanoma, bet teks kloti pinigus, nes būtina tikslinti matavimus. Gyventojai pyksta ir stebisi: o kur buvo ir yra ilgametis namo administratorius? Juk tai jis privalo nuolat sekti namų būklę, tikrinti ir tikslinti jų duomenis, dirbti su gyventojais. Atvykti gavus signalą ir sutvarkyti nedidelę problemą, tai ne administravimas. Kaip teigė vienas daugiabučio gyventojas, Savivaldybės skirtas administratorius turi vesti gyventojus link galimybės patiems imtis administravimo, kurti bendrijas ar sudaryti jungtinės veiklos sutartis. Šiandien, kiek tenka išgirsti, tie, kurie imasi iniciatyvos patys tvarkytis, yra net gąsdinami pasekmėmis ir griežta kontrole. Atseit, sėdėkit ir nekrutėkit, visiems bus ramiau.

Daugiabutyje gyvenu jau trisdešimt metų, tiek pat laiko ir su „valdišku“ administratorium draugaujam. Ką iš to turim? Tvarkingai privalom mokėti mokesčius. Didžiausias jų – administravimo mokestis, t. y. pinigai skirti administratoriaus įmonės darbuotojų algoms. Mokam ne tiek, kiek norim, o tiek, kiek liepta. Kada Vyriausybės nutarimu buvo įvestas kaupiamasis mokestis, tada mikliai padidintas ir administravimo mokestis. Turbūt, kad gyvenimas nebūtų pilkas ir nuobodus? Kodėl to nepadarius, jei leidžiama? O mums nemokėti neleidžiama. Rimtesnius darbus: stogo remontą, siūlių klijavimą, laiptinės dažymą – organizavom patys, tiems reikalams ir pinigus sudėjom, tų, per ilgus metus sukauptų, taip ir nepanaudojom, tik toliau mokėjom administravimo mokesčius.

Gyventojai gal ir norėtų rinktis kitą administravimo būdą, bet jie turi mažai informacijos. Kaip tikino vienas tokių, ieškančių alternatyvos, Širvintose nėra su kuo pasikonsultuoti tokiais klausimais, reikia ieškoti toliau. Baugina ir atsakomybė: tikrintojų iškart atsiranda ne vienas, tam teisę turi bent kelios rimtos institucijos. Tad geriausia – nekiškim nosies ir sėdėkim ramiai, kaip sėdėjom iki šiol.

Suprantama, kažkas daugiabutį turi administruoti, prižiūrėti, juo rūpintis. Lai tai būna „Širvintų šiluma“, kodėl gi ne? Svarbiausia, kad tai būtų ne elementarus pasipinigavimas, o rimtas ir atsakingas darbas. Kartą per metus patogiame kabinete surašyti administruojamų namų apžiūros aktus, konstatuojant, kad „sienos, stogas ir kita yra patenkinamos būklės“, vadintina ne administravimu, o elementariu pasipinigavimu. O mano ūmaus būdo kaimynė tai vadina tiesiog plėšikavimu. Ir aš nedrįstu su ja ginčytis. Gal laikas pokyčiams?

1 Comment on Administravimas ar pasipinigavimas?

  1. Taip,rado dar iš kur pinigus nutverti. Trijų butų namas irgi laikomas daugiabučiu. Ir visai nesvarbu niekam,mkad tame name gyvena 2 šeimos ir pačios susitaria kaip ką ir kada reikia daryti. Jeigu stogas kiauras tai reikės laukti kol bus sukaupta lėšų jam remontuoti. Ar žmonės patys tai padarys nelaukę malonės. Susiveržėm diržus nes taip buvo prašoma esant krizei. Dabar jau veržia kaklus ir nieko neprašo tik reikalauja pinigų….

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*