Naujausios žinios

Advento vainikas – bendrystės ratas

Šeštadienį vykau į Avižonių krašto bendruomenės namus su mintimis, kad dalyvausiu eilinėje, niekuo neišsiskiriančioje eglutės įžiebimo šventėje. Šventė buvo, bet ji pranoko visus lūkesčius.

Avižonių krašto kapela, vadovaujama Ramunės Savickienės, sveikino visus apsirėdę naujais Aukštaitijos regiono tautiniais kostiumais. Šio regiono kostiumai žavi rankomis siuvinėtais raštais ant moteriškų baltų marškinių rankovių, prijuosčių, vyriškais auliniais tikros odos batais bei puošniomis vyrų skrybėlėmis. Kapela džiugino į šventę susirinkusius avižoniškius armonikos garsais, lyriniais romansais. Ypač linksmai skambėjusios polkos sukėlė ovacijas visoje salėje. Taip gražiai pasipuošę ir šauniai grojantys bei dainuojantys kapeliškiai, tikiu, sulauks kvietimo į „Duokim garo!“ filmavimą, ko nuoširdžiai jiems linkiu.

Tarp muzikinių kurinių žiūrovams užsnūsti neleido neseniai Avižonių krašto bendruomenės vairą perėmusi pirmininkė Danguolė Lapinskienė. Šmaikščiais klausimais „Kodėl Lietuvoje pensijos mažos?“ arba „Ko turėtų bijoti ištekėjusios moters meilužis?“ prajuokino net rimčiausiai nusiteikusį žiūrovą. Po neprailgusio Avižonių kapelos pasirodymo, renginio vedėja Danguolė pakvietė visus burtis prie didelio stalo pinti advento vainiko. Teko dalyvauti tokio vainiko pynimo vakaronėse, bet Avižonių krašto bendruomenė – išsiskyrė nuo kitų.

Danguolė pirmiausia visiems priminė advento reikšmę, papročius, prosenelių tikėjimą bei draudimus tuo susikaupimo bei ramybės laikotarpiu. Ji pasakojo apie advento pagrindinį simbolį – vainiką, jo sudedamąsias dalis, atsiradimo istoriją. Jai pasakojant visi šventės dalyviai šilumos sėmėsi iš pagrindinės renginio žvakės ir dalijosi ta šiluma su kaimynais. Vėliau visi iki vieno buvo įtraukti į vainiko pynimo procesą. Uždegus pagrindinę žvakę, kuri simbolizuoja Kristaus šviesą, aplink buvo išdėlioti „keliai“, kuriais ta šviesa eina. Kiekvienas dėjo po šakelę, pašildę saujoje, dėjo kankorėžius, obuolius, blizgančius, auksinius ir sidabrinius burbulus bei užsidegę kaimynas nuo kaimyno puošė vainiką degančiomis žvakutėmis. Danguolė Lapinskienė pasakojo apie kiekvieną advento vainiko sudedamąją dalį. Eglės šakos, kurias avižoniškiai vieningai sudėliojo į ratą, simbolizuoja gyvybę. Ji teigė, kad kankorėžiai, kuriais puošiamas vainikas, taip pat atgyja ir išsiskleidžia, kai tik gauna daugiau šilumos. Obuoliai reiškia krikščionių gyvenimo vaisingumą, o blizgūs burbulai – turtą. Koks gi vainikas be žvakių – šilumos, šviesos, meilės bei džiaugsmo simbolio. Įprastai advento vainikas puošiamas keturiomis žvakėmis.

Keturios žvakės reiškia keturias advento savaites. Pirmoji žvakė vadinama pranašo arba vilties žvake. Antroji – Betliejaus arba visiems skirto išganymo žvake. Trečioji – piemenų arba džiaugsmo žvake, o ketvirtoji – angelų arba meilės žvake. Avižonių krašto bendruomenės vainikas pasipuošė ne keturiomis, o gausybę žvakučių, kurios iš širdies ir su meile buvo įžiebtos ir pastatytos kiekvieno šventės dalyvio.

Avižoniškių advento vainikas tądien simbolizavo jų bendrystės svarbą bei stiprybę vienybėje. Šis jausmas sklandė visą vakarą ir, tikiuosi, išliks toks stiprus ne tik šventiniu laikotarpiu, bet ilgus bendruomenės gyvavimo metus.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*