Naujausios žinios

Afrikinis kiaulių maras plinta

Leonardas Šmaukšta

Nuotrauka iš alkas.lt

Afrikinis kiaulių maras (AKM) grėsmingai plinta ir apima vis naujas teritorijas. Praeitą savaitę AKM nustatytas Jonavos rajone UAB „Beržų komplekse“. Siekiant, kad liga neišplistų į kitas teritorijas bus nugaišintos 23 464 kiaulės. Aplink ligos židinį nustatytos 3 km ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, atrenkami mėginiai AKM tyrimams. Aiškinamasi kaip AKM galėjo patekti į fermą.

Pastarosiomis savaitėmis nauji AKM židiniai nustatyti Kėdainių r. Josvainių sen., Pasvalio r. Daujėnų sen. bei Lazdijų r. Kapčiamiesčio sen. mažose kiaulių ūkiuose. Iš viso nuo 2017 m. pradžios Lietuvoje nustatyta 10 AKM židinių kiaulių ūkiuose.

Vienintelis būdas apsaugoti savo ir kaimynų kiaulių ūkius nuo ligos patekimo yra griežtas biologinio saugumo priemonių laikymasis. O kiaules deklaruoti kiekvieną ketvirtį būtina dėl to, kad veterinarijos specialistai žinotų kiaules laikančių ūkių ir kiaulių skaičių, įvertintų biologinio saugumo lygį, AKM pasireiškimo pavojų, o atsiradus ligai savalaikiai imtusi priemonių jai likviduoti.

Tačiau dar pasitaiko ūkininkų, kurie nevykdo biosaugos reikalavimų, nedeklaruoja kiaulių. Dėl to patiriami dideli nuostoliai, kaip antai viename Kėdainių rajono ūkyje pasireiškus AKM, kuriame nebuvo biologinio saugumo priemonių ir nebuvo deklaruotos 4 kiaulės, ūkininkas už nugaišusias kiaules negaus kompensacijos, sumokės baudą, o jeigu liga išplis į kaimyninius ūkius, gali tekti padengti ir jų patirtus nuostolius.

Ūkininkus prašome griežtai laikytis biosaugos reikalavimų bei stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę, o kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius

Leonardas Šmaukšta

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*