Naujausios žinios

Anonimiškai – geriau. Kam?

Jonė Lieponė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų rugsėjo 21 d. laikraščio „Širvis“ 37-ame numeryje.

Sukus apsukus ir vėl tenka kalbėti apie medikų pinigus. Ir ne todėl, kad atsibodo vokeliai daktarams. Jau esu rašiusi, kad joks gydytojas manęs neprievartavo duoti kyšį, negrasino priešingu atveju „užraukti“ gydymą ir (o tai dar baisiau!) užblokuoti mane savo „Feisbuko“ paskyroje. Diskusijas ir nusistebėjimus sukėlė nesenas siūlymas įvesti naują gydytojų skatinimo tvarką. Skatinsime, žinoma, mes, dėkingi pacientai. Ir skatinsime anonimiškai, bet oficialiai, įnešdami pinigus į kasą. Kaip sakoma, padėka daktarui neatsitraukus nuo kasos. Daktarėliai turės atsidaryti (bent jau aš taip supratau) specialią sąskaitą. Nuo mūsų „dėkavonės“ valdžia atsiskaičiuos mokesčius ir likutį perves gydytojui. Kas teikia „dėkavonę“, gerasis daktarėlis nežinos, tad vakare prieš miegą dėl viso pikto pasimels už kiekvieną pacientą. Laimingi medikai, laimingi pacientai – visa šalies sveikatos apsaugos sistema pilna laimės. Gyvenimas gražus.

Hmm, gal idėja ir nebloga. Kiekvienas gydytojas turės būti labai mandagus, paslaugus ir malonus su kiekvienu pacientu, nes tai potencialūs „dėkavonių“ teikėjai. Taigi, net ir nemokėdama į kasą, galiu tikėtis kokybiškų paslaugų. Tik lenda patyliukais vienas „bet“. Ar daug atsiras tų anoniminių mokėtojų? Abejoju. Juk mokam dėl ko? Kad būtume geriau gydomi. Todėl vokelį kišenėn daktarėliui dedame prieš operaciją, apžiūrą ar dokumentų tvarkymą. Nes tikime, kad tik tokiu atveju būsime geriau gydomi. O dėkojam po gydymo irgi ne anonimiškai, gydytojas žino, kas ir už ką jam dėkingas. Dabar juk ne vienas pagalvos: moku anonimiškai, daktaras vis vien nežinos, kad tai aš, tai kam vargintis? O dar kasininkė ims ir skirs mano „dėkavonę“ kitam daktarui? Tuomet apskritai bereikalingos išlaidos. Aš rasiu, kur tuos pinigėlius išleisti ir be naujosios „daktariškos“ kasos.

Gydytojų sąjungos pirmininkas tuoj pareiškė pritarimą naujam sumanymui: idėja gera, lai tik pacientai nepamiršta piniginės patuštinti gydymo įstaigoje. O man pasidarė smalsu, ką apie tai mano gydytojai, potencialūs „dėkavonių“ gavėjai, apie naują jų skatinimo tvarką? „Absurdas, – rėžė viena poliklinikos gydytoja. – Kokios gali būti padėkos išmokos? Gydytojai daromi kažkokiais pinigų siurbikais. Įveskime padėkos mokestį visiems. Skatinkime pedagogus, policininkus, pardavėjus, kirpėjus, statybininkus, valstybės tarnautojus ir t. t. Juk ir jie gerai atlieka savo darbą, yra verti paskatinimo. Taip, gal sveikata brangiausias turtas, bet ir gydytojams reikia įvairių paslaugų, ir jie būna dėkingi. Aš nenoriu, kad kokia močiutė iš varganos pensijos man mokėtų padėkos mokestį. Gal ji savo laiku padarė daug daugiau gero, nei dabar ji gauna iš manęs. Lai man deramą atlygį moka valdžia, ji tegul ir skatina, jei esu verta. O pacientas mano paslaugas jau nusipirko, mokėdamas sveikatos draudimą. To iš jo turi pakakti.“

Gražiai ta daktarė pasakė: skatinimo verti visi, kas sąžiningai atlieka savo darbą. Tai gal keiskime atlyginimo sistemą? Kiekvieną mėnesį aš gaunu kažkokią sumą pinigų ir jais apmoku visiems, mano galva, vertiems paskatinimo. Bus tokie visuotiniai arbatpinigiai. Ną, ir kaip jums mano pasiūlymas?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*