Naujausios žinios

Ar Darbo birža padės rasti darbą?

Straipsnis buvo išspausdintas  rugpjūčio 23 d. laikraščio „Širvis“ 33-ame šių metų numeryje.

Neseniai šypseną sukėlė Verslininkų konfederacijos atstovo žodžiai, kad Darbo birža negali pasiūlyti darbuotojų, nes jie visi yra apmokomi, perkvalifikuojami ir pan. Mums, buvusiems ir esamiems Darbo biržos klientams, tai jokia naujiena – visi seniai žinom, kad ši institucija gal ir daug funkcijų atlieka, bet pagrindinės – rasti darbą – tikrai ne.

Dėl vienokių ar kitokių priežasčių netekus darbo, kelias tik vienas – Darbo biržon. Ten skirs keletą mėnesių bedarbio pašalpą ir, svarbiausia, turėsi sveikatos draudimą. Tiesą sakant, jei ne sveikatos draudimas, tai, manau, biržos darbuotojai nedaug klientų tesulauktų. Nes ieškančiam darbo čia tikrai nepadės. Tiek iš savo, tiek iš daugelio kitų patirties galiu tai atsakingai patvirtinti.

Tapęs Darbo biržos klientu pasijunti lyg mokinukas: prisistatyti griežtai nurodytu laiku, atvykus pateikti ataskaitą, su kokiais darbdaviais per praėjusį laiką pasikalbėjai, kodėl nepasisekė su jais susitarti. Jei konsultantė kažkokį darbelį per stebuklą pasiūlė, negali atsisakyti. Jokie argumentai nepaveiks: gali valandų valandas įrodinėti, kad iš vieno rajono pakraščio į kitą neturi galimybių nukakti, nes neturi transporto. O jei ir turi, tai gal neapsimokės važinėti už siūlomą atlygį, nes nuo kelionės išlaidų ne kas ir teliks. Konsultantai tampa lyg robotai ir tik kartoja: atsisakai darbo – braukiam iš biržos. Arba eik pas darbdavį ir maldauk, kad pasirašytų, jog netinki siūlomam darbui. Nenuostabu, kad darbdaviai po to aiškina, jog liaudis nenori dirbti, tik gauti pašalpas. Netiesa, gerbiamieji. Žinoma, vienas kitas gal ir nenori dirbti, bet didžioji dauguma tikrai ne veltėdžiai. Tiesiog norisi ne tik dirbti, bet ir uždirbti. Pažįstu moterį, kuri pusę metų dirbo už „ačiū“. Tiek jai likdavo po kelionės išlaidų ir pietų. Dirbo dantis sukandusi, kad galėtų vėl grįžti į Darbo biržą, kuri po poros darbo pasiūlymų atsisakymo pasiūlė eiti lauk.

Skamba ironiškai, bet ne vienas užsiregistravęs bedarbis būna įspėjamas, kad darbo tikrai jam nebus pasiūlyta, jis rinkoje nepaklausus. O ilgalaikių bedarbių bijoma kaip maro. Matyt, statistiniai duomenys turi atrodyti nepriekaištingai: visi greitai įdarbinami ir keliauja dirbti, nesimala po biržą keletą mėnesių. Jei neturi ką pasiūlyti, tai pasiūlo …palikti Darbo biržą. Ir dar gudriai sužaidžia. Štai ką pasakoja neįgalus buvęs biržos klientas:

„Džiaugiausi turėdamas darbą, nors ir esu neįgalus. Deja, darbo nebeliko. Atėjau į biržą, tikėdamasis rasti mano jėgas atitinkantį užsiėmimą, bet buvau įspėtas, kad daug nesitikėčiau, nelabai birža gali padėti, reikia ieškotis pačiam. Žinoma, ieškojau, bet nesėkmingai. Kadangi gaunu neįgalumo išmoką, tai bedarbio pašalpos negavau, o sveikatos draudimą turiu irgi kaip neįgalus asmuo, tai iš Darbo biržos man ir tereikėjo pagalbos ieškant darbo. Deja, po keleto mėnesių konsultantė pradėjo įkalbinėti išsiregistruoti iš bedarbių gretų, nes man, atseit, negali pagelbėti. Sutikau ir be galo nustebau, kai man pakišo pasirašyti, kad išeinu iš biržos savo noru. Bet savo noru tikrai to nebūčiau daręs! Mane iš biržos išstūmė apgaule“.

Štai taip – išeini savo noru. Bet kai pats susirandi darbą, tai birža mielai prisiima laurus ir užrašo, kad klientas „sėkmingai įdarbintas“, nors prie to neprisidėjo nė per nago juodymą.

Daug nepasitenkinimo kelia ir tie pradžioje minėti mokymai ir perkvalifikavimai. Čia irgi nelabai kas paiso kliento norų ir nuomonės, svarbiausia – įvykdyti numatytą planą ir reikiamose vietose sudėti varneles.

Taigi, išvada nesikeičia: Darbo birža daug priemonių organizuoja, bet nevykdo pagrindinės: nepadeda susirasti darbo. Įdomu, ar daug apie permainas kalbantys valdantieji ir Premjeras, reformuos Darbo biržą? Kad pagaliau ji padėtų rasti darbą, o ne žaistų jo paieškas ir gražintų statistikos rodiklius. Pagyvensim – pamatysim.

Jonė Lieponė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*