Naujausios žinios

Ar džiaugiatės malinauskais ir pinskuvienėmis?

Mažvydas Jastramskis

„Ant popieriaus“ tiesioginiai mero rinkimai pavyko. Gyventojai sprendimą rėmė, nauji Vilniaus ir Kauno merai įsitvirtino reitingų viršūnėse. Tačiau pavažiuokite nuo sostinės 40 kilometrų ir pateksite į pasaulį, kur demokratija apsivertė aukštyn kojomis.

Daugelis opozicijos politikų susirūpino Druskininkais ir jų meru Ričardu Malinausku, pastarasis nedingsta iš žiniasklaidos antraščių. Bet ši problema seniai žinoma. Dar prieš visus skandalus „Transparency International“ įmonę „Aqua“ įvardijo kaip vieną neskaidriausių iš visų savivaldybių valdomų didelių įmonių.

Neteigiu, kad feodaliniai Druskininkai neverti dėmesio. Galima ir būtina kalbėti apie skaidrumo problemas, tačiau atkreipkite dėmesį į kitą aspektą: R. Malinauskas visų pirma yra grandis, per kurią kertama (bent jau bandoma kirsti) socialdemokratų partijos reitingui. Tuo jis svarbus vyriausybės oponentams. Kai to nereikėjo, tai gal ir į premjerus būtų kažkam tikęs.

O štai Živilė Pinskuvienė nėra svarbi, nes Darbo partija ir taip susikompromitavus: kam dar apie kažkokios provincijos merę kalbėti? Būtų liūdna, jei iš tiesų toks požiūris. Širvintos yra chrestomatinis atvejis, kai pražiūrimi panosėje vykstantys pavojingi procesai.

Apie šį atvejį jau rašomos studijos, o ateityje gal net ir vadovėliai bus – apie tai, kaip nereikia miegoti, kai valstybės teritorijas užvaldo su normalia politika mažai bendro turintys klanai. Nors ir bandyta stabdyti procesą, tačiau absurdiškomis sąlygomis. Širvintose panaikinus mero rinkimų rezultatus dėl įtarimų klastojimu, rajono taryba laikinąja mere paskyrė tą pačią Ž. Pinskuvienę. Nes Darbo partija turėjo 9 vietas iš 20.

Ten vykstantys procesai yra gąsdinantys ir vyksta labai netoli sostinės. Projekto „Mokslo pieva“ rėmuose buvo atliktas Širvintų atvejo tyrimas, kurio metu analizuoti kiekybiniai rodikliai, bendrauta su rajono gyventojais ir nagrinėjama vietos žiniasklaida. Jo metu paaiškėjo, kad rajonas daugeliu aspektu panėšėja į klanų valdomas Afrikos valstybes.

Širvintos tampa užvaldytos vienos politinės grupės su vadu priešakyje, kas su demokratine partija mažai turi bendro. Sukurta politinė mašina, kurioje rinkėjai už paslaugas selektyviai atsilygina balsais. Į svarbius postus sodinami savi žmonės, o kiti atleidžiami be skrupulų. Opozicija ir nepriklausomi žurnalistai susiduria su vis didėjančiais sunkumais, reikšdami laisvą žodį.

Kuo čia dėti tiesioginiai mero rinkimai? Pirma, balsuojant už asmenybes, lengviau suburti neigiamą koaliciją. Pažiūrėkite į Kauną, kur konservatoriai pralošė visų pirma dėl jų priešininkų susivienijimo. Be to, asmenybę gerokai lengviau padaryti kulto objektu, lengviau sąžiningais ir nesąžiningais būdais įtikinti žmones balsuoti už „saviškį“.

Antra, į partijas ar bent į jas panašius darinius (pavyzdžiui, komitetus) žmonės iš principo žiūri skeptiškai, juk „sąrašiniai“ ir taip toliau. Tačiau toks požiūris paskaido balsus ir kartu mažina tikimybę, kad dauguma rajono žmonių apžavėti nubalsuos už „svajonių merę“. Juk ne raketų mokslas: vienam žmogui apsimesti tuo, kuo nėra, yra gerokai lengviau nei partijai.

Visgi svarbiausia yra tai, kad tiesioginis mandatas merui suteikia daugiau pagrindo savivaliauti. Štai Širvintų rajono merė sugalvojo, kad ji gali nuspręsti, kada būna naikinamas naujo tarybos nario mandatas. Atitinkamiems politiko tipams (ypač tokiems, kurie jau anksčiau įtarti nedemokratiniais metodais) gavus tiesioginį mandatą, niekas nebekliudo pasijusti visagaliais savo feodo viešpačiais.

Jei anksčiau prisidirbusius ar nesąžiningus merus jų partijos kai kur dar drįsdavo išversti iš posto, tiesiogiai rinktas meras iškyla aukštai virš organizacijos. Anksčiau pinskuvienės ir malinauskai buvo įtakingi, tačiau žinojo, kad jų mandatas visgi remiasi į tarybą ir partiją, kuri turi didžiausią frakciją. Tačiau dabar jie rinkti tiesiogiai. Tad pamirškite bet kokius vidinės partinės demokratijos likučius.

Be to, dabar ir politinės procedūros mero atšaukimui nebėra. Iš Širvintų eina pranešimas po pranešimo apie demokratijos eroziją. Ir ką? Net jeigu teorinė tarybos opozicija susivienytų prieš „darbiečius“, išversti Ž. Pinskuvienės iš posto negalėtų. Tiesioginis mandatas ir fiksuota kadencija, pridedant nedemokratinį politiko profilį – prašome, turim kokteilį „Afrika Lietuvoje“.

Ar ta Afrika randama Širvintose, Druskininkuose, ar Lazdijuose, ir kokiai nacionalinei partijai priklauso vietos genties lyderis – nėra svarbiausi aspektai. Gerokai svarbiau yra tai, kad be sisteminio (o ne tik prieš Seimo rinkimus) dėmesio savivaldai ir nulinės tolerancijos klientelistinei, klanų politikai, mūsų valstybė į priekį toli neis. Dabar tiesioginiai mero rinkimai realiai reiškė „vienas Šimašius į priekį, dvi Pinskuvienės atgal“.

Mažvydas Jastramskis yra VU TSPMI lektorius

imgres

 

5 Comments on Ar džiaugiatės malinauskais ir pinskuvienėmis?

 1. Nesuprantu tokio straipsnio,kai žinau kad merę dauguma Širvintiškių išrinko už jos gerus darbus padarytus iki rinkimų,nes iki šiol buvo tik žadama o nieko nedaroma.Ir kaip tik aš manau kad mes kaip tik pasijutome geriau ir tikimės kad dar geriau.Anksčiau nevienam merui nerūpėjo Kalnalaukio gatvės gyventojų gyvenimas,kokiomis gatvėmis mes vaikštome ir kokiais keliais važiuojame.Buvome susitikime su šiuos gatvės projekto vykdytoju ir su merę ir pagaliau supratome ,kad mes gyvensime nekaip Afrikoje ir jaunimas turės ką veikti ,nes bus netik keliai patvarkyti bet ir pastatytas sporto centras ,kuriame mūsų jaunimas ir netik jaunimas bet ir mūsų senjorai turės kur nueiti kavos išgerti ar paklausyti muzikos,pažiūrėti spektaklį.Tai mes už tai esme dėkingi tik mūsų merei Ž.Pinskuvienei ir linkime jai ir toliau būti tokiai veikliai ,energijos ir sveikatos mūsų merei…

  • ponia Viktorija, // 2016 kovo 2 16:35 at // Atsakyti

   jūsų džiaugsmas gerokai per ankstyvas. Gal palaukite, kol „žodis taps kūnu“, tada visi pasidžiaugsime, o kol kas – žodžiai, vien žodžiai…

 2. Štai, kas yra tikroji demokratija – kada sakai, ką galvoji, nebijai tą pasakyti ir žinai, kad tavęs niekas už tai neišjuoks ir neįžeis. Kalbos, diskusijos, ginčai – tik per juos gimsta tiesa.
  Linkiu, kad Širvis taptų tokia vieta, kur galėtų pasireikši visi – ir Širvintų rajono merės gerbėjai, ir oponentai.

 3. Už pinigų taškymą, begėdišką algų pasikėlimą sau, nepakantumą ir kerštus už kritiką, gerų specialistų atleidimus, už melą, pažadų nevykdymą, intrigas ir visišką viešojo administravimo neišmanymą šio žmogaus negaliu gerbti. O Kalnalaukio gatvė jau buvo seniai užplanuota, nereikia čia lia-lia, žinome, kad pirma planai, o po to reik pinigų palaukti. Tai va. O provincijos rinkėjai yra provincijos rinkėjai , niekas jiems netrukdo džiaugtis, jei tik tiek priežasčių turi tam džiaugsmui. Žiūrėsim, kai dugną dėsim. Kol kas tik juokinam Lietuvą.

 4. tokiu vadovu kaip musu mazai a ka loja ant jos tai tik tie kuriems parode kad nedirbdamas negausi pinigeliu.su pagarba

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*