Naujausios žinios

Ataskaitos analitika

Nomedos Drazdienės piešinys

Straipsnis buvo išspausdintas balandžio 25 d. laikraščio „Širvis“ 16-ame šių metų numeryje.

Pagaliau, mielieji, ir mano rankose atsidūrė valdoviškoji žygių ir darbų ataskaita. Kodėl pagaliau? Nes kiti, kuriems pasisekė pirmiems gauti, jau seniai ją išstudijavo ir pamiršo. Bet man taip nepasisekė. Ašai asmeniškai į personalinę pašto dėžutę negavau tokios dovanos. Žinoma, visiems neužteko, girdėjau valdovė skaidriausioji apie papildomą tiražą prakalbo. Teisingai, negalima dalies valdinių išskirti ir pamaloninti, o likusius – palikti be informacijos. Tai štai, kol Pranė savąjį egzempliorių su draugelėmis išstudijavo, kol merės suknias ir aukštakulnius įvertino, šukuosenomis pasigėrėjo – ne viena savaitė prabėgo. Bet pagaliau atėjo šventė ir į mano namus.

Ašai tąją garsiąją ataskaitą studijavau kiek kitaip, nei Pranė ir jos bičiulės. Tai nereiškia, kad man nerūpi grožis, dar ir kaip rūpi. Bet tam bus laiko, dabar kiti prioritetai laukia. Ir vėl ašai tarsi kryžkelėje atsidūriau, šitiek klausimų man kilo, o atsakymų niekaip nerandu. Padėkite, mielieji, skolingas neliksiu, kaip sakoma. Vos valdžia draudimus atšauks, iškart kelsim didelę puotą, laistysim ataskaitą ir svarbiausius jos punktus kiekvieną atskirai. Sutariam?

Pirmiausia pasidarė nebeaišku, kas yra ataskaita? Lyg ir žinojau, kad tai nuveiktų darbų aprašymas. Bet didžiausiąją valdoviškos ataskaitos dalį užima skyrius „Projektai“, kur aiškinama kas dar bus padaryta šiemet, o jei ne, tai kitąmet. Tada jau būtų nebe ataskaita, o projektų pristatymas ir pagrindų klojimas kitai ataskaitai. Bet gal toks sumanymas ir buvo? Valdoviškų minčių galios yra nenuspėjamos, tuo ne kartą galėjome įsitikinti. Ji valdo, o mes tik klusniai jos klausome, nelyg avinų beragių banda iš paskos traukiame.

Kai kurie asmenys galėtų pagalvoti, jog kitų metų ataskaitoje nebebus ko rašyti, jei dar projektavimo žygiai jau apdainuoti ir už juos atsiskaityta (ir „otkatai“ tikriausiai paimti, ar ne?). Bet taip tikrai nebus, prašyčiau neišgyventi ir nesirūpinti. Štai ataskaitoje puikuojasi bent kelių kaimelių ūlyčios, pernai dailiai išasfaltuotos. Bet pusbalsiu kalbama (o kai kas ir garsiai rėkia), kad jau bene dvi tokias ūlyčias teko lopyti ir adyti, o kitos irgi lopymo eilėje stovi. Štai jums ir nauji darbai į kitų metų ataskaitą – nei planų, nei projektų, darbai patys darosi ir siūlosi kronikose aprašomi. Tik reikia nedelsti ir nuotraukas naujas padaryti, kol vaizdas atitinkamas. Kitu atveju pravažiuos viena kita sunkesnė mašinikė ir vėl duobių duobės atsivers, vėl lopymo ir durstymo darbus teks pradėti. Na, ataskaitai tik į naudą, darbų sąrašas vėl pailgės. Va, kad būtų ataskaitoje suskirstyta: kokybiškai atlikti darbai ir brokas, iš karto viskas aiškiau būtų, netektų sukti galvos. Tai dabar kaip skambės ataskaita už einamuosius metus? Negi skaitysim „lopytos ir lygintos pernai išasfaltuotos gatvės“? Kažkaip neskamba, ar ne?

Dar visokie piktavaliai šnabžda, kad miesto šaligatviai, valdoviškos kadencijos pradžioje ir viduryje naujai pakloti, jau irgi taisytini, pirminio grožio netekę. Kai baigsiu ataskaitą studijuoti, tai eisiu po tuos šaligatvius pavaikščioti ir savo akimi ir kojomis tuos gandus piktavalius patikrinti. Ne veltui protingi žmonės kadais bylojo: „Geriau kartą pamatyti, nei dešimt kartų išgirsti“. Ašai dar pridėčiau: pamatyti ne valdoviškoje ataskaitoje, o būtent savais veizolais, tuomet tikrai žinosi, kaip yra ir nekils kvailų klausimų.

Tai va, mielieji, kur nukeliavo mano mintys, kai paskaičiau valdoviškąjį epą ir spalvingomis nuotraukomis pasigėrėjau. Atrodo, teks eiti iš naujo mokytis ir aiškintis, kas yra ataskaita, kuo ji skiriasi nuo projekto ir ką turi bendro su valdovės šlovingais planais ir užmojais.

Pasimatysim po savaitės, iki.

Jūsų Varpininkas – ataskaitų analitikas ir ekspertas

 

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*