Naujausios žinios

Atsakomybė ir pasitikėjimas

Jonė Lieponė

nuotrauka iš sos03.lt

Straipsnis buvo išspausdintas balandžio 25 d. laikraščio „Širvis“ 16-ame šių metų numeryje.

Nuo seno girdėdavom, kad kiekviena ponia turi turėti savo siuvėją, kirpėją ir ginekologą. Šių dienų medicinos sistema tokia, kad ne tik ponios, bet ir ponai, ir panelės, ir ponaičiai turi turėti savo šeimos gydytoją. Patikimą, kvalifikuotą, visada pasiruošusį atskubėti į pagalbą. Juk sveikata brangiausias turtas ir ją dera į patikimas rankas atiduoti. Ieškom, bandom, keičiam – nelengva tas patikimiausias rankas atrasti. Ypač liūdna būna, kai, ilgai galvojęs, kad radai savąjį daktarą, lieki nuviltas ir apgautas.

Ilgametė bičiulė ne kartą susitikus pasakojo, kad labai džiaugiasi atradusi „savo“ daktarę, suprantančią jos problemas ir padedančią jas šalinti. Idilė truko keletą metų, o neseniai su trenksmu baigėsi. Kas nutiko? Pasirodo, „geroji“ daktarytė visą tą laiką pacientei aiškino, kad neįgalumas jai nepriklauso ir atsisakydavo teikti dokumentus Neįgalumo nustatymo tarnybai. Bičiulė, kurios širdies problemos tik didėjo, pati išsiaiškino, kad neįgalumas tikrai yra, jai priklauso atitinkamos išmokos ir garantijos. Kad ir kamuojama abejonių, ji nusprendė keisti šeimos gydytoją. Jau pirmo vizito metu naujoji daktarė paklausė, kiek metų ji turinti neįgalumo grupę ir nustebo išgirdusi, kad neturi. Nedelsiant buvo paruošti dokumentai ir šiandien moteris jau gauna išmokas. Laiminga pabaiga? Lyg ir taip. Bet tai turėjo būti padaryta prieš keletą metų ir tų nuostolių niekas nebekompensuos. Daktarė jokios atsakomybės neprisiima, ji net ir atsiprašyti neprivalo ir tikriausiai savo buvusią pacientę spėjo pamiršti.

O man ši istorija niekaip neišeina iš galvos. Lyg ir neturiu pagrindo nepasitikėti savąja šeimos gydytoja, bet nerimas nepalieka. O gal ir maniškė ne visada teisi, ne visada įsigilina į situaciją ir priima teisingą sprendimą? Su neįgalumo nustatymu nesusipratimų nebuvo, bet ar tikrai visada tiksliai nustato diagnozę ir skiria efektyviausią gydymą? Iš kur man žinoti ir kaip tai patikrinti? Turbūt ne vienas kartas nuo karto suabejojam daktarų sprendimais, bet tiesiog neturim galimybės įsitikinti jų teisingumu. Nori pasikonsultuoti su kitu specialistu – siuntimo turi prašyti savojo daktaro. O jie dažniausiai siuntimais nesišvaisto ir nuramina, kad viskas bus gerai. O jei nebus? Nuvykti į privatų kabinetą ir suploti už vizitą nemenką sumą pajėgiam tikrai ne visi. Kur ieškoti išeities?

Taip, suprantama, kad šeimos gydytojų darbo krūvis nemažas, jie neturi galimybių skirti pakankamai laiko pacientams. Taupoma mūsų sveikatos sąskaita. Daktaras nepakeldamas į pacientą akių, pildo begalę popierėlių, rašo receptus. Tuo laiku kažko paklausiam, išgirstam ne visada apgalvotą ir tinkamą atsakymą ir keliaujam namo. Iki kito, tokio paties vizito. Jei per tą laiką nuo tokio „efektyvaus“ gydymo nepakratysim kojų ir vizito nebeprireiks.

Tai kaipgi neprarasti pasitikėjimo šeimos gydytoju? Patarimas dažniau juos keisti ir ieškoti geriausio, man visiškai nepriimtinas. Šitaip beieškodama, galiu pasirinkti dar blogesnį variantą ir likti prie suskilusios geldos. Kur gydytojų atsakomybės ribos? Jei minėtoji daktarė, keletą metų atsisakinėjusi ruošti dokumentus dėl neįgalumo nustatymo, dabar turėtų iš savo kišenės (ar draudimo lėšų) sumokėti apgautai pacientei negautus pinigus, tai gal prieš atsisakydama atidžiau panagrinėtų diagnozę ir dokumentus, nesisvaidytų iš anksto paruoštomis frazėmis: nepriklauso, nedarysim, nesiųsim konsultuotis ir pan. Bet net akivaizdaus nugydymo atvejais, kaip sakoma „varnas varnui akies nekerta“. Medikai medikams pagalių į ratus dažniausiai nekaišo ir pateikia jiems, o ne nukentėjusiems pacientams palankias išvadas.

Tai ką pacientams daryti? Belieka išlaikyti optimistinį mąstymą ir tikėtis, kad jūsų pasirinktas gydytojas yra sąžiningas, dėmesingas ir kiaulysčių saviems pacientams nedaro. O savo bičiulę ir begalę kitų jos likimo draugų ir draugių, nuoširdžiai užjaučiu, bet kaip padėti – nesugalvoju. Gal sugalvos valdžios protai, kurie dabar labai mėgsta viską keisti. Palaukim ir pamatysim.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*