Naujausios žinios

Auki, „Liepele“, žaliuok…

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 11 d. laikraščio „Širvis“ 2-ame šių metų numeryje.

Širvintų kultūros centre bei jo filialuose repetuoja ir koncertuoja ne vienas folklorinis kolektyvas. Kuo tarp jų išsiskiria čiobiškiečių „Liepelė“? Tikrai ne vien tik solidžiu amžiumi – pernai ansamblis šventė veiklos 25-metį. Kolektyvą iš kitų išskiria jo šaknys ir ištakos. Apie tai „Širviui“ papasakojo ansamblio vadovė Vida Dambrauskienė.

Etnografinio ansamblio „Liepelės“ pradžių pradžia ir šaknys glūdi mūsų krašto Pigonių kaime. Tai buvo tiesiog unikalus reiškinys. Nuostabios šešios moterys, kurias daina lydėjo nuo vaikystės, į kolektyvą susibūrė ir koncertuoti pradėjo apie 1950 metus. Zofija Lučiūnienė, Bronė Šimelienė, Janina Bagdonavičienė, Anastazija Cesiūnienė ir dvi Zofijos Cesiūnienės buvo ne tik balsingos dainininkės bei pasakorės, bet ir puikios audėjos, mezgėjos, verpėjos. Jei ansamblis kažką sveikindavo su duona ir druska, tai ji būdavo jų pačių kepta. Pats Prezidentas Algirdas Brazauskas ją ragavo ir gyrė! Pigonių etnografinis ansamblis buvo mėgiamas ir laukiamas ne tik vietos renginiuose, bet apvažiuota ir nemaža dalis Lietuvos. Deja, negailestingas laikas praretino pigoniškių gretas, ansamblio nebeliko. Norėjosi, kad tradicijos gyvuotų, dainos nenutiltų, tad 1991 m. nusprendžiau suburti Lapelių etnografinį ansamblį. Lapelių kaime balsingų moterų netrūko, prisijungė ir likusios pigoniškės, pradėjom repetuoti. Ne veltui sakoma, kad apetitas kyla bevalgant. Pagalvojau, kodėl gi nepakalbinus prisijungti jaunimo, paieškoti balsingų vyrų? Sumanymas pavyko. Ansamblyje pradėjo koncertuoti trys kartos. Kolektyvas daug koncertuodavo, dalyvaudavo folkloro šventėse, jį filmavo Lietuvos televizija. Švęsdami penkiolikos metų jubiliejų, pasivadinome „Liepele“.

Šiandien, deja, Pigonių etnografinio ansamblio dalyvės visos jau Anapilyje. Bet jų dainos tebeskamba „Liepelės“ koncertuose. Dainuojam ir Pamusių kaime gyvenusios Stasės Kareckienės pateiktas dainas, kurias esu įrašiusi į kasetę. Nors nevengiam ir kitų liaudies dainų, smagiausia yra dainuoti savo krašto dainas. 2015 m. Pigonių kaime organizavom sambūrį, skirtą etnografinių regionų metams paminėti. Džiugu, kad jame susirinko nemažai kraštiečių, buvusių pigoniškių.

2005 m. kultūros centro Lapelių filialas buvo uždarytas. Pradėjau dirbti Čiobiškyje, čia ir „Liepelė“ savo veiklą tęsia. Ansamblis sumažėjo, vėl liko tik moteriškas. Šiandien jame dainuoja O. Kazlauskienė, R. Stravinskienė, V. Kanclerienė, E. Šapolienė, G. Dambrauskienė, V. Vansevičienė, E. Meliūkštienė, A. Lesnickienė. Širvintų kultūros centro darbuotoja A. Burakovienė kažkada sakydavo, kad mūsų kolektyvas skamba lyg vargonai. Šiandieną aš juokaudama sakau, kad iš vargonų beliko vagonėliai, bet svarbiausia, kad jie tebeskamba. Neatsisakome ir šiandien koncertų, renginių ir projektų. Esam nuolatiniai seniūnijų dienų renginių dalyviai, koncertuojam seniūnijos ir bendruomenių renginiuose. Mes dar padainuosim!“

Džiugu girdėti tokį ryžtingą nusiteikimą, matyti ugneles vadovės V. Dambrauskienės akyse. Tad auk, „Liepele“, žaliuok, lai tavo dainos skambės dar ilgai. Lauksime kitų jubiliejų!

Vidą Dambrauskienę kalbino Janina Pukienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*