Naujausios žinios

Biologinio saugumo reikalavimai galvijų, avių ir ožkų ūkiams

Biosaugos reikalavimų turi laikytis ne tik kiaulių augintojai, bet ir galvijų avių bei ožkų laikytojai. Šie reikalavimai teisės aktų nustatyta tvarka galioja nuo 2015 m. lapkričio 1 d. Biologinio saugumo priemonių reikalavimai nustato minimalias biologinio saugumo priemones, taikomas gyvūnų laikymo vietose ir skirtas apsaugoti gyvūnus nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, pareigas gyvūnų savininkams ir laikytojams bei asmenims, dirbantiems ar besilankantiems gyvūnų laikymo vietose, ir reikalavimus gyvūnų laikymo vietoms.

Biologinio saugumo tikslas – užtikrinti, kad į laikymo vietas ir jose esančias pašaro ruošimo vietas nepatektų pašaliniai asmenys, transportas, gyvūnai, priemonės, įrankiai, instrumentai ir kiti daiktai ar įrenginiai, kurie gali pernešti užkrečiamųjų ligų sukėlėjus.

Savininkas ir laikytojas privalo:

  1. įtaręs, kad jo laikomi galvijai, avys ir (ar) ožkos serga užkrečiamąja liga, nedelsiant pranešti Širvintų valstybinei maisto ir tarnybais ar veterinarijos paslaugas teikiančiam privačiam veterinarijos gydytojui .
  2. susirgus galvijams, avims ir (ar) ožkoms, kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją dėl jų gydymo ir taikyti jo nurodytą gydymą bei profilaktines priemones gyvūnams (dehelmintizaciją, vakcinaciją ir kt.);
  3. sudaryti sąlygas veterinarijos gydytojui apžiūrėti galvijus, avis ir (ar) ožkas, juos stebėti, prireikus ir gydyti, vakcinuoti, imti kraujo ar kitus mėginius laboratoriniams tyrimams ir taikyti kitas veterinarines sanitarines priemones;
  4. užtikrinti, kad galvijams, avims ir (ar) ožkoms gydyti, vakcinuoti būtų naudojami tik gydytojo paskirti veterinarinai vaistai.
  5. laikymo patalpose taikyti graužikų ir vabzdžių naikinimo priemones;
  6. atsižvelgdamas į gyvulių laikymo būdą, užtikrinti, kad mėšlas iš patalpų būtų šalinamas reguliariai, neganyti gyvulių ganyklose 21 dieną po organinių trąšų panaudojimo;
  7. užtikrinti kad į laikymo vietą nebūtų įvežami užkrečiamųjų ligų simptomų turintys galvijai, avys ir (ar) ožkos.
  8. siekiant sumažinti graužikų dauginimosi galimybes, teritorija, esanti apie laikymo patalpas, turi būti reguliariai tvarkoma, žolė šienaujama.
  9. Laikymo patalpos turi būti įrengtos taip, kad į jas negalėtų patekti bešeimininkiai ar laukiniai gyvūnai ir nuolat būtų galima kontroliuoti transporto priemonių ir asmenų patekimą į jas.
  10. Laikymo vietoje arba laikymo patalpose turi būti įrengta darbuotojų ir lankytojų persirengimo vieta ir sudaryta galimybė nusiplauti rankas ir išdezinfekuoti batus.

Darbuotojai, dirbantys laikymo vietoje, privalo:

  1. prieš darbą persirengti darbiniais ar specialiais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais batais ir nusiplauti rankas.
  2. prieš įėjimą į laikymo patalpas turi nuplauti ir išdezinfekuoti batus (dezo kilimėliai).
  3. Savininkas arba laikytojas turi užtikrinti, kad gaišenos kaip galima greičiau būtų pašalinamos iš laikymo patalpų ir ganyklų ir perduodamos šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams. Gaišenos iki perdavimo šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams turi būti saugomos taip, kad nekeltų pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai.

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja –inspektorė Birutė Marytė Bernotienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*