Naujausios žinios

Buvusių bendražygių kova dėl sosto

Fotomontažas

Straipsnis buvo išspausdintas spalio 17 d. laikraščio „Širvis“ 40-ame šių metų numeryje.

Prasidėjo paskutinis šių metų ketvirtis. Iki Naujųjų liko visai nedaug. Rugsėjo pabaigoje Seimas priėmė nutarimus, kuriais patvirtino 2019 metais vyksiančių net trijų svarbių rinkimų datas. Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks 2019 metų kovo 3 dieną. Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų pirmasis balsavimo ratas – gegužės 12 dieną. Seimas taip pat patvirtino rinkimų į Europos Parlamentą ir antrojo Lietuvos Respublikos Prezidento balsavimo rato datą – gegužės 26 dieną.

Vargu, ar mūsų rajono politikai pretenduos į prezidento postą, nors tikiu, kad norinčių tikrai atsirastų, bet į mero postą ir į Tarybos narius pretenduojančių, manau, bus tikrai nemažai. Dar kol kas nė vienos partijos Širvintose veikiančių skyrių kandidatų sąrašų mes pateikti jums negalime, bet politinės kovos pradžią jau stebime.

Dar visai neseniai Alfredas Astikas ir Živilė Pinskuvienė buvo bendrapartiečiai, aktyviai kartu dalyvavę politiniame gyvenime. Po vienos Darbo partijos vėliava buvo išrinkti į Širvintų rajono savivaldybės tarybos daugumą. Gal sutapimas, o gal ir ne, bet netrukus, A. Astiko žmona J. Pukaitė pakeitė ilgametę Socialinių paslaugų centro direktorę A. Bubelevičiūtę ir tapo „nuolatine“ laikinai pareigas einančia Širvintų rajono socialinių paslaugų centro direktore, net jos sesuo pakilo karjeros laiptais.

Spalio pradžioje skaitytojai mums pranešė, kad J. Pukaitė Socialinių paslaugų centre jau nebedirba. Apie kadrų kaitą šioje įstaigoje rašysime atskirai.

Taip jau nutinka, kad partiniams darbą gauti taip pat lengva kaip ir prarasti, pakanka pakeisti kailį ir tavo žmona jau lieka be darbo. Būtent taip nutiko ir su A. Astiku. Kai Ž. Pinskuvienė triukšmingai, po labai kardinalaus pakilimo iki Darbo partijos pirmininkės ir greito nuopuolio, paliko šią partiją, kone visi Širvintų rajono savivaldybės tarybos nariai, atėję nešini Ž. Pinskuvienės „šleifą“, išėjo su ja ir prisišliejo pradžioje prie Visuomeninio judėjimo skambiu pavadinimu „Drauge kurkime Širvintų krašto ateitį“, vėliau prie naujai G. Kirkilo įkurtos Lietuvos socialdemokratų darbo partijos. A. Astikas didžiųjų perversmų metu jau nebuvo Širvintų rajono tarybos narys. Mat Vyriausioji rinkimų komisija nutraukė jo, kaip Tarybos nario, įgaliojimus dėl įsiteisėjusio teismo sprendimo, kuriame A. Astikas buvo pripažintas kaltu dėl šmeižto byloje prieš Sigitą Kirtiklį.

Anksčiau liaupsių vienas kitam negailėję politikai ėmė plūsti vienas kitą ir skelbti politikui pagarbos nepridedančius tekstus. Tik va A. Astikui tai daryti kiek sunkiau, jo valdomo popierinio laikraščio „Širvinta“ jau nebėra, o Ž. Pinskuvienės šeimos valdomas laikraštis vis dar egzistuoja. Širvintos – stebuklingas rajonas. Ims po Naujųjų ir atsiras mūsų mažame rajonėlyje trečias laikraštis, skleidžiantis spausdintą žodį. Pagyvensim – pamatysim. Šiuo metu A. Astiko „tiesą“ skambiu pavadinimu „Puota maro metu“ teko skaityti internetinėje erdvėje.

Šiame rašinyje politikas negailėjo kritikos rajone vykstančioms „puotoms“, pačiai rajono galvai – merei Ž. Pinskuvienei. Negailėjo ir komplimentų. Tarkime kad ir tokių: „Graži merė: visa išsidabinusi, išsipuoselėjusi, makijažuota, manikiūruota… Tarsi burtų fėja su stebuklinga lazdele, dovanoja dovanėles, teikia suvenyrus, skirsto prizus.“. A. Astikas net suintrigavo paviešinęs, kiek visos tos puotos ir dovanėlės kainuoja, ir, aišku, ne iš mūsų rajoną valdančių moteriškių kišenės.

A. Astikas vardino stulbinančias sumas, kurias Širvintų rajono savivaldybė neva išleidžia švęsdama. Jo teigimu, 2018 metais buvo išleista: švenčių įgarsinimo įrangai – 52 778 Eur; maisto produktams ir gėrimams – 23 065 Eur; skintoms gėlėms – 18 tūkst. Eur; dovanoms ir prizams – 20 tūkst. Eur; batutų nuomai – 30 553 Eur; baldams – 28 290 Eur; atvirukams – 6 000 Eur; dekoratyviniams daiktams ir indams – 13 331 Eur; viešinimo stendams– 9 000 Eur.

Rugsėjo mėnesį, per Tarybos posėdį, merė Ž. Pinskuvienė nepraleido progos priminti posėdžio tiesioginės transliacijos žiūrovams apie A. Astiko teistumą bei patikino, kad skaičiai neatitinka tikrovės bei reikalavo paneigimo. A. Astikas kiek palaukęs parašė vėl, bet ne paneigimą, o informacijos patikslinimą. Visgi nebuvo lengva grįžtančiam į politinę areną politikui tuos skaičius sužinoti. Patyrėme tai savo kailiu. Ilgai laukę ir atkakliai bei primygtinai prašę, galiausiai gavome tuos neva tikruosius skaičius. Pasirodo, Širvintų rajono savivaldybės šventės nėra tokios švaistūniškos, kaip piešė A. Astikas. Širvintų rajono savivaldybės administracijos pateiktais duomenimis, nei praėjusiais metais, nei šiais 2018 m., neišleido nė euro švenčių įgarsinimo įrangai ir batutų nuomai, o šių metų išlaidos nuo praėjusių skiriasi kone per pusę. Kas lėmė tokį sumažėjimą, galime tik pasvarstyti: gal taupoma priešrinkiminiam laikotarpiui, o gal pinigai nukeliavo neteisėtai atleistųjų kompensacijoms.

Lentelėje surašytos išleistos lėšos pagal pateiktą Širvintų rajono savivaldybės administracijos informaciją.

Dar prie šių skaičių Savivaldybės administracija pateikė prierašą „Pažymime, kad nei 2017 metais, nei 2018 metais Širvintų rajono savivaldybės administracija neplanavo įsigyti švenčių įgarsinimo įrangos, batutų nuomos. Taip pat planuojami pirkimai, susiję su maisto produktais ir gėrimais, skintomis gėlėmis, dovanomis ir prizais, baldais, atvirukais, dekoratyviniais daiktais ir indais, viešinimo stendais yra skirti Širvintų rajono savivaldybės administracijos funkcijoms vykdyti, o ne tik šventėms organizuoti.“

Išlaidavimas sumažėjo, bet suma, išleidžiama dovanoms ir prizams, nenustoja stebinti net tada, kai ji sumažėjo dvigubai. Galima teigti, kad merės taip dosniai dalinamos dovanos, prizai, taurės ir kiti merės vardu teikiami siurprizai perkami ne iš pačios merės sąskaitos? Tuomet lieka neaišku viena, kodėl jie dovanojami jos vardu ir vadinami „merės taurė“, „merės dovanos“, „merės įsteigtos vaišės“. Iš ties ne tik politikas, bet ir rinkėjai gali suklysti – girdi viena, o skaičiai byloja kita. Mano, kad apdovanojami merės dėka ir iš jos geros „dūšios“, o iš tikrųjų dovanos iš skurdaus mažo rajono biudžeto, į kurį po euriuką sunešame kaip bitutė ir aš, ir jūs. Ar nevertėtų atskirti merės asmeninių dovanų, pirktų iš jos asmeninių lėšų ir tik tokias dovanas bei vaišes vadinti merės, kurioms neišleistas nė vienas Savivaldybės biudžeto euras. Visas kitas dovanas, pirktas iš biudžeto lėšų, dovanoja ne merė, o mokesčių mokėtojai, Valstybei mokesčius mokantys Širvintų rajono gyventojai. Įdomu, ar merės vardo apdovanojimas – šimtmečio širvintiškio medaliai buvo iškaldinti iš merės Ž. Pinskuvienės asmeninių lėšų, ar apmokėjome mes visi – mokesčių mokėtojai? Jei mes, tai teisybės dėlei jis turėjo vadintis bent jau „piliečių apdovanojimas šimtmečio širvintiškiui“ arba „rajono žmonių padėka šimtmečio širvintiškiui“. Jūs irgi taip manote?

Dar verta paminėti, kad po A. Astiko viešo pasisakymo buvo „skeltas“ smūgis atgal ir „teisingame“ laikraštyje galima buvo sužinoti apie šį politiką to, ko dar nežinojote ar jau buvote primiršę. Tarkime tai, kad Alfredas Astikas buvęs nušalinto prezidento R. Pakso sekėjas, vėliau per 2012 metų rinkimus į Seimą „prisiplakė prie A. Zuoko įkurtos sąjungos „Taip““. Atskleistas dar negirdėtas faktas, kad Ž. Pinskuvienės geros širdies dėka, dar nebūdamas jos partiečiu, A. Astikas buvo įdarbintas į „geros tarnybos gerą postą“ ir stebuklingai 2015 metais jau Darbo partijos sąraše kandidatavo į Širvintų rajono tarybą ir pelnė mandatą.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*