Naujausios žinios

Čia rajono gyventojų pinigai

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.kirkusreviews.com

Alfredas ASTIKAS

Neseniai išgirdau kalbas apie save: neva šitas, kaip šuva vis loja, o karavanas vis eina. Karavanas, suprask, tai Pinskuvienė su visais savo naudingais draugeliais, nuolankiais pavaldiniais ir egzaltuotomis bobelėmis, kurioms laaabai gražu, kad Širvintose gyventi gera.

Ir jis „eina“, tas karavanas – suprask, tiek galingas, kad jam nieks nesukliudys: jie nei sustos, nei pakeis kryptį. Pamatysim.

Kadangi kalbų apie save, esu prisiklausęs apsčiai ir neimu į galvą, pasikalbėkime verčiau apie rimtus dalykus. Šįkart tema –rajono biudžetas. Kitaip tariant, pinigai.

Susitikslinkime sąvokas: tai ne „jos“ ir ne „jos komandos“ pinigai. Jie, visi tie 33 mln. 677 tūkst. (pajamos sudaro 16 mln. 398 tūkst. asignavimai – 17 mln. 279 tūkst. plius pernai nepanaudotos lėšos 1 mln. 326 tūkst.) priklauso rajono gyventojams.

Tai nereiškia, kad juos galima po lygiai arba ne labai po lygiai išsidalinti. Tai reiškia, kad juos reikia paskirstyti taip, kad visuomenė galėtų kuo geriau, kokybiškiau ir patogiau funkcionuoti: turėtume vandens ir elektros, darniai veiktų švietimo, gydymo, gyventojų aptarnavimo įmonės, eitume lygiais šaligatviais apšviestomis gatvėmis ir t. t.

Šiam tikslui pasiekti būtina SUFORMUOTI biudžetą. Tai reiškia, kad pinigus reikia paskirstyti atitinkamoms reikmėms. Ir čia, mieli mano – STOP.

2020 m. biudžetas tuo jau mums įprastu, sunkiai beįmanomu toleruoti buldozerio principu buvo patvirtintas vasario 20 d. Priimtas toks, koks buvo projekte – be jokių pakeitimų, pataisymų ar papildymų. Aš balsavau prieš, bet karavanas juk eina, ane?

Yra keli niuansai, į kuriuos siūlyčiau atkreipti dėmesį. Net ne niuansai, o didelės ir rimtos problemos. Jums neįdomu? Jūsų neliečia? O jei jus gatvėje apiplėšia – tai kažkodėl juk tampa įdomu.

Kartoju – kalbu ne apie 33 eurus – apie 33 milijonus eurų, kuriuos tu, aš ir kaimynas mokesčių ir kitų prievolių pavidalu sunešėme į Savivaldybės sąskaitą.

Visų pirma, biudžetas buvo formuojamas pagal Pinskuvienės darbo metodą – „vsio zakonno“.

Pasakoju: dvi opozicijos narės norėjo susipažinti su biudžeto projektu ir paprašyti pagrindimo, kaip, iš ko ir kodėl suformuota viena ar kita biudžeto eilutė. Viena tarybos narė į Pinskuvienės kabinetą net nebuvo įleista: čia kaip vizitas pas brangiai apmokamą plastikos chirurgą, reikia užsirašyti į eilę. Pinskuvienė, puikiai žinodama tokių plastikos chirurgų darbo praktiką, ją taiko merijoje.

Tiek to – na, žmogus neužsirašė, Pinskuvienė išimties nepadarė ir neįsileido, negi ten stumdytis pradėsi.

Antroji Tarybos narė buvo įleista. Bet tik – pritaikius „saugumo priemones“: liepta telefoną palikti priimamajame. Klausiate, ar aš rimtai? Visiškai. Nedaug trūksta, kad kišenes ir rankines pradėtų tikrinti. Pas Pinskuvienę – kaip į lėktuvą. Ne „kožnam nabažnam“, juolab – oponuojančiam.

Taigi: informacija apie rengiamą biudžetą ir jo dedamąsias buvo slepiama. Projektas nebuvo išdiskutuotas, išnagrinėtas, jo priėmimas vyko vos ne skubos tvarka: Pinskuvienės komanda kažkur skubėjo.

Kodėl skubėjo – galima tik prielaidas daryti. Gal nevalgę buvo, gal šiaip kai kuriems iš komandos yra nuobodu posėdžiauti. O gal tame biudžete yra ką slėpti ir tiesiog nepatogu išgirsti „nepatogius“ klausimus. Pinskuvienė vis kartojo, kad biudžete čia viskas „pagal poreikį“. Kas nustatė tą „poreikį“? Skaičiai biudžete neturi racionalaus ir logiško paaiškinimo: jie net įtartini.

Iš kur biudžete atsirado eilutė „Įvairios veiklos išlaidos“? Ilgai turbūt vargo, kol ją pagaliau suformulavo, bet ką ji reiškia? Ką jau taip įvairiai ir įvairaus Pinskuvienė numačiusi veikti? Pagal eilutės formuluotę, atrišamos rankos veikti su pinigais bet ką. Tie 140 tūkst., sudarančių šią eilutę, nepagrindžiami ir neargumentuojami niekuo. Bet juk ir visą rajono biudžetą galima pavadinti „Įvairiomis veiklos išlaidomis“ – Pinskuvienei, spėju, patiktų mintis. Jau toookią šventę, kaip jai patinka, galėtų švęsti, jau taip „išgražintų“ Širvintas.

Būtent minėta eilutė man ir kitiems opozicijos nariams kėlė daugiausiai įtarimų ir abejonių. Tačiau visi opozicijos teikti pasiūlymai buvo atmesti. Čia vėl sugrįžkime prie skaičių.

Siūlėme, kad veiklos, numatytos atlikti iš 140 tūkst. eurų, būtų sukonkretintos. 60 tūkst. siūlėme skirti kelių ir daugiabučių kiemų remontui – visi matome, kokia būklė, visi skundžiamės. Pasiūlymas atmestas.

Siūlėme, kad 20 tūkst. būtų skiriama nevyriausybinių organizacijų projektų rėmimui: vietoj numatyto vargano ir apgailėtino vieno tūkstančio. Atmesta. Pinskuvienei nereikia kitų projektų: geriausias „projektas“ yra ji pati.

Siūlėme švietimo programos lėšas padidinti 36 tūkstančiais: 50 procentų ikimokyklinukų iš nepasiturinčių šeimų maitinimo išlaidoms padengti ir suformuoti atlyginimus prailginto mokymo grupių auklėtojams. Atmesta.

Dantų protezavimo paslaugai padengti vietoj numatytų vėl varganų ir apgalėtinų 2,5 tūkst. siūlėme skirti 7 500. Manėme, kad sparčiai senstančiame rajone tai labai svarbu ir būtina. Atmesta. Pinskuvienei neaktualu – ji už savus sau dantis susidėjusi.

Ir – paskutinis momentas. Leidybos, informacijos teikimo išlaidos sudaro 20 tūkst. – imk, dukrele Daniela Pinskute. Imk savo UAB-ėliui, kad nevargtum. Imk, kol mamytė duoda. Tik mamytę gražiai fotografuokit ir kuo daugiau.

Pateikiau faktus ir asmeninį situacijos vertinimą. Išvadas darykitės patys. Nebenoriu dar kartą kartoti, kad rajone vyksta negeri dalykai. Kai kas realiai nebeatskiria, tarsi gyventų paraleliniame pasaulyje, kad savivalda – tai ne SAVIVALĖ.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*