Naujausios žinios

Čiobiškio daugiabučiai palikti be šildymo

Andželika Bagočiūnienė

Čiobiškio daugiabučių gyventojai piktinasi, kad jie verčiami atsijungti nuo centralizuoto šildymo. Šilumos tiekėjams jie yra per brangūs. Gyventojams išmokamos kompensacijos, tačiau žiemą šiluma jie turės rūpintis patys. Toks diktatas užkliuvo ir opozicijai – politikų teigimu, Savivaldybė nesilaiko teisės aktų.

 „Namai atjungiami nuo centralizuotos šilumos pažeidžiant šilumos specialiojo plano nuostatas“ – rugsėjo 7-ąją Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu  teigė  Tarybos narė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Elena Davidavičienė.

Problemos lydi ne pirmus metus

Čiobiškio kaime, Vilties gatvėje, yra du daugiabučiai namai, kuriems  iki 2011 metų rudens šildymas buvo tiekiamas iš Čiobiškio vaikų socializacijos centro, įsikūrusio buvusio Pilsudskio dvaro komplekse. Šiuose daugiabučiuose apgyvendindavo Socializacijos centro specialistus. Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu 2011 metų rugsėjo 1 d. Čiobiškio vaikų socializacijos centras buvo uždarytas.  Centrui nutraukus savo veiklą, Čiobiškio kaimo Vilties g. esantiems daugiabučiams šildymo paslaugas teikė įmonė UAB „Izobara“. 2014 metais ši įmonė  bankrutavo.  Širvintų rajono savivaldybė 2014–2015 metų sezonui šildymo tiekimo problemą pavedė spręsti UAB „Širvintų šiluma“, kurios  pagrindinė akcijų dalis priklauso Širvintų rajono savivaldybei. Ši įmonė nusprendė Čiobiškio daugiabučių šilumos tiekimui išsinuomoti šildymo sistemą su konteinerine katiline. Parinktas šildymo būdas gyventojams buvo brangus. Nenorėjęs savo pavardės atskleisti daugiabučio gyventojas teigė, kad kai kurių butų gyventojai šildėsi kaimynų sąskaita, nes centralizuoto šildymo būdą taikė tik viename buto kambaryje, o kituose –  šildėsi krosnele.  Mokėjo tik už vieną kambarį, tuo tarpu mokėtina suma už šildymą turėtų būti skaičiuojama už visą bendrą buto plotą. Nesumokėta dalis būdavo padalijama kitiems daugiabučio gyventojams. Taip, pasak jo, buvo pažeidžiami kitų butų savininkų interesai ir jie patyrė papildomų išlaidų, o šilumos nebuvo pakankamai. Žiemos metu kambariuose temperatūra siekdavo apie 18 laipsnių.

Susitikime su UAB „Širvintų šiluma“ laikinai einančiu direktoriaus pareigas  Raimondu Ragausku ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktore Ingrida Baltušyte-Četrauskiene gyventojai išgirdo, kad pasirinkimo jie neturi.

Mes prašėme šitą dalyką sureguliuoti, bet Ragauskas su direktore Četrauskiene pasakė:  Šiuo klausimu nediskutuojame! Mums jūs esate per brangūs. Yra vienintelis kelias – atsijungti, – teigė daugiabučio gyventojas.

Ne kartą dvylikabučio gyventojai kreipėsi į Širvintų rajono savivaldybės administraciją prašydami suvienodinti šildymo paslaugų apmokėjimo sąlygas visiems name esantiems butams. Iki rinkimų problema nebuvo sprendžiama. Po rinkimų, pasikeitus valdančiajai daugumai, nuspręsta decentralizuoti Čiobiškio kaimo Vilties g. daugiabučių namų šildymą.

Procesas vyksta

Pakalbinome kelis daugiabučių namų gyventojus. Nė vienas kalbintas gyventojas nenorėjo, kad jo pavardė būtų viešinama. Visi pakalbintieji teigė, kad atsijungimas nuo centralizuoto šildymo sistemos šiuo metu vykdomas UAB „Širvintų šiluma“ ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos iniciatyva. Atsijungti nuo centralizuoto šildymo sutiko ne visi gyventojai. Senyvo amžiaus, vieni gyvenantys žmonės pasisakė už tai, kad šildymas į šiuos namus būtų tiekiamas centralizuotai.

„Jie neklausė mūsų labai. Pasakė, kad nekūrens ir viskas. Jei protestuos du trys, sakė nesvarbu jiems, nereaguos nė kiek,“ – apie susitikimą su UAB „Širvintų šiluma“ l. e. direktoriaus pareigas R. Ragausku ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktore Ingrida Baltušyte-Četrauskiene pasakojo  devintą dešimtį įpusėjusi daugiabučio gyventoja.

„Praėjusiais metais apie liepos mėnesį pasirašėme sutartis su Širvintų komunaliniu ūkiu dėl namo administratoriaus. Kai buvo kalbama apie namų atsijungimą, jo nebuvo.“ – teigė  kitas gyventojas.

UAB Širvintų komunalinio ūkio direktorius Jonas Rinkevičius teigė, kad šias pareigas eina tik kelias savaites ir nieko detaliau paaiškinti negali. Paskirto atsakingo asmens valdytoju Čiobiškio kaimo Vilties gatvės daugiabučiams šiuo metu jis įvardinti negalėjo. Pasak direktoriaus J. Rinkevičiaus, šių namų valdytojas yra UAB Širvintų komunalinis ūkis. „Žinome kokia yra situacija. Nelabai normalūs dalykai. Atbuline data nieko nepakeisi, bet bandysime viską sutvarkyti,“ – teigė direktorius J. Rinkevičius.  Jis patikino inicijuosiąs komisijos sudarymą šiam klausimui išspręsti.

„Jau turime pasirašę susitarimus dėl centralizuotai tiekiamos šilumos nutraukimo,“ – teigė trys Vilties g. 3 esančio dvylikabučio gyventojai.  Vienas jų sutiko parodyti UAB „Širvintų šiluma“ laikinai einančio direktoriaus pareigas Raimondo Ragausko pasirašytą susitarimą. Juo sutariama daugiabučio namo gyventojui kompensuoti už vartotojo bute šilumos tiekimo nutraukimą ir naujo šilumos šaltinio pasirinkimą bei įsirengimą  apmokant už medžiagas: katilą, vamzdžius, siurblius ir kaminą. Susitarime numatyta, kad gyventojas-vartotojas, gavęs kompensaciją dėl centralizuotos šilumos tiekimo nutraukimo pretenzijų neturės.  Gyventojai patys atsako už atsijungimą nuo centralizuotos šilumos tiekimo.

Paklausti, ar turi raštišką Širvintų rajono savivaldybės administracijos leidimą ruošti techninį projektą šildymo būdui pakeisti ir atsijungti nuo centralizuoto šildymo tiekimo, gyventojai atsakė, kad susirinkime buvo pasakyta: „Nėra kito kelio, išskyrus išmokėti pašalpas kiekvienam apie du tūkstančius eurų, o visi klausimai nenagrinėjami. Tai ko mums prašyti leidimo, jei valdžia atvažiuoja ir šitaip pasako,“ – pasakojo pašnekovas. „Tik pasakė, pirkite ir statykitės greičiau, nes artėja šildymo sezonas,“ – teigė kita to paties namo gyventoja.

UAB „Širvintų šiluma“ laikinai einančio direktoriaus pareigas Raimondo Ragausko paklausėme, ar nebus pažeistas patvirtintas Šilumos ūkio specialusis planas decentralizavus du Čiobiškyje, Vilties g. esančius daugiabučius namus. Jis atsakė: „Valdyba yra priėmusi sprendimą decentralizuoti šildymo tiekimą tuose dviejuose namuose ir procesas vyksta“. R. Ragauskas taip pat patvirtino, kad su šių namų gyventojais pasirašyti susitarimai dėl centralizuoto šilumos tiekimo nutraukimo, pasižadant išmokėti UAB „Širvintų šiluma“ nustatyto dydžio kompensaciją – apie 1 900 eurų vienam butui. „Gyventojai patys nutarė atsijungti nuo centralizuoto šilumos tiekimo. Nieko naujo mes nesumanėme, tik pratęsėme atsijungimo procesą, kurį jie pradėjo,“ – priešingai nei gyventojai, teigė laikinai einantis direktoriaus pareigas R. Ragauskas. Pokalbio metu jis tikino, kad jokio techninio projekto ar leidimų turėti gyventojams nereikia.

Teisėtas decentralizacijos kelias

Lietuvos Respublikos šilumos ūko įstatyme pabrėžta, kad savivaldybės tvarko šilumos ūkį pagal savivaldybių tarybų patvirtintus  šilumos ūkio specialiuosius planus. Jie rengiami pagal Teritorijų planavimo, Šilumos ūkio įstatymo, Aplinkos ir energetikos ministrų patvirtintas Šilumos ūkio specialiųjų planų taisykles.

Lietuvos Respublikos energetikos ministro Arvydo Sekmoko 2010 m. spalio 25 d. sakymu Nr. 1-297 patvirtintose Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse nurodyta, kad atjungiant daugiabutį namą, daugiabučio namo valdytojas, Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatyme nustatyta tvarka organizuoja namo savininkų susirinkimą, kurio metu jie priima sprendimą ir paveda valdytojui pakeisti pastato šildymo būdą.

Valdytojas privalo savivaldybės institucijai pateikti prašymą išduoti rašytinį pritarimą pastato paprastojo remonto projektui (aprašui), pertvarkant pastato inžinerines sistemas (nagrinėjamu atveju šildymo sistemas).

Savivaldybė Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir Statybos techniniame reglamente nustatytais terminais išduoda rašytinį pritarimą pastato paprastojo remonto projektui (aprašui) pertvarkant pastato inžinerines sistemas.

Savivaldybė gali atsisakyti šį leidimą išduoti, jeigu vartotojų pasirinktas naujas šildymo būdas neatitinka Savivaldybės infrastruktūros plėtros (šilumos, elektros, dujų ir naftos tiekimo tinklų) specialiojo plano ir šilumos ūkio specialiųjų planų arba dėl kitų motyvuotų priežasčių.

Šilumos vartotojas, teisėtai pakeitęs šildymo būdą, kreipiasi dėl šilumos tiekimo sutarčių nutraukimo.

Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymo 29 straipsnyje apibrėžta, kad Šilumos pirkimo–pardavimo sutarčių nutraukimas vartotojo iniciatyva galimas kai, rekonstravus pastatą (inžinerines sistemas) pakeičiamas viso pastato šildymo ar apsirūpinimo karštu vandeniu būdas, to pastato butų ir kitų patalpų savininkų šilumos ir karšto vandens tiekėjo sutartys laikomos nutrauktomis nuo statinio pripažinimo tinkamu naudoti momento.

Daugiabučių namų gyventojai už savavališką atsijungimą nuo centralizuoto šildymo sistemos ir savavališkai rekonstravę pastatą bei jo inžinerines sistemas atsako įstatymų nustatyta tvarka.

Norėdami įteisinti decentralizaciją, gyventojai turi kreiptis į namo valdytoją – UAB Širvintų komunalinį ūkį, prašydami sukviesti susirinkimą ir pradėti teisinį decentralizacijos procesą, laikantis visų Lietuvos Respublikos šilumos tiekimo būdo keitimą daugiabučiuose namuose reglamentuojančių teisės aktų.

Apsitvėrė tylos siena

Rugsėjo 21 d. šiuo klausimu atvykome pakalbinti Širvintų rajono administracijos direktorę Ingridą Baltušytę-Četrauskienę. Merės sekretorė pranešė, kad direktorė I. Baltušytė-Četrauskienė turi svečių, šiandien jos darbotvarkė suplanuota ir mūsų priimti direktorė negalės. Pasiūlė palikti kontaktus ir laukti kada bus suderinta dėl pokalbio. Sekretorei pranešėme, kad užtruksime vos penkias minutes ir pateiksime labai konkrečius klausimus, kuriems pakanka atsakymų „taip“ arba „ne“. Po pietų sulaukėme sekretorės skambučio. Ji pranešė, kad šią savaitę direktorė I. Baltušytė -Četrauskienė pokalbiui mūsų priimti negalės ir pasiūlė laukti, kada jos „abi [merė ir Administracijos direktorė, autoriaus pastaba] susės ir apsitars dėl galimybių pokalbį paskirti kitą savaitę“.

Rugsėjo 16 d. Širvintų rajono viešųjų ryšių specialistei Aušrinei Janovskienei elektroniniu paštu buvo išsiųsti klausimai:

„Ar Čiobiškio kaimo Vilties g. 1B ir Nr. 3 namai yra įtraukti į Širvintų šilumos ūkio specialųjį planą?

Ar šių namų valdytojas UAB Širvintų komunalinis ūkis kreipėsi į Savivaldybę gauti raštišką  leidimą atjungti nuo centralizuoto šilumos tiekimo Čiobiškio kaimo Vilties g. 1B ir Nr. 3 namus ir pateikė visus dokumentus pagal  Šilumos tiekimo ir vartojimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro įsakymu?“

 Laiške paprašėme atkreipti dėmesį, kad Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 6 straipsnyje teigiama, kad  Valstybės pareigūnai, atsisakydami teikti informaciją viešosios informacijos rengėjui (jo atstovui), ne vėliau kaip kitą darbo dieną apie tai praneša jam raštu, nurodydami atsisakymo priežastį. Savivaldybė atsakymo nepateikė.

Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatyme 6 straipsnyje teigiama, kad  kiekvienas asmuo turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų biudžetinių įstaigų viešąją informaciją apie jų veiklą, oficialius jų dokumentus (kopijas), taip pat informaciją, kurią minėtos įstaigos turi apie jį patį. Informacija, kurią rengiant nereikia kaupti papildomų duomenų, viešosios informacijos rengėjams ir (ar) skleidėjams, žurnalistams pateikiama ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o informacija, kurią rengiant reikia kaupti papildomus duomenis, – ne vėliau kaip per savaitę.

Pakartotinai į Širvintų rajono savivaldybės viešųjų ryšių specialistę Aušrinę Miliukaitę-Janovskienę elektroniniu paštu kreipėmės rugsėjo 22 dieną.  Apie Savivaldybės poziciją informuosime, kai ją žinosime.

1 Comment on Čiobiškio daugiabučiai palikti be šildymo

  1. Vat čia yra straipsnis. Išsamus, probleminis. Iš Živilės, kaip KN, ir Pakalnio su Šimonėliu, kaip ŠK, nekaltinate :)
    Sveikinu.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*