Naujausios žinios

Domėkitės ir pažinkite

Marius Čepulis

Atrinkau dažniausiai Lietuvoje sutinkamas antis (ir ne tik antis). Domėkitės, pažinkit ir bandykit pamatyti jas gamtoje. Ančių patinai išties tikrai labai gražūs ir veisimosi metu labai puošnūs. Kuris iš jų jums labiausiai patiko?

Pradžiai ne apie antis. Tai vienas iš dažniausiai sutinkamų vandens paukščių ir tai yra ne antis, o laukys (priklauso vandens vištoms). Tikrai esat matę ir sutikę – juoda „antis“ balta kakta.

Kai kas minėjo, jog neskiria žąsies nuo anties. Tai žąsis yra daug stambesnis ir didesnis paukštis už antį. Ir žąsis sako: „gir gir gir gar gar į mokyklėlę“, o antis sako: “ kre kre kre į univerą“.

Dar viena vandens paukščių grupė – Kragai. Iš jų dažniausia rūšis – ausuotasis kragas. Apie juos nepasakosiu, kaip tik parašiau straipsnį ir dabar jis su krūva gražių nuotraukų publikuojamas GEO numeryje! Paskaitykit, kas netingit – tai išties nuostabi ir mano mėgstamiausia paukščių grupė.

Didžiojo dančiasnapio pati.

Vidutinis dančiasnapis. Retas svečias mūsuose, daugiau sutinkamas pajūryje.

Mažąjį dančiasnapį jau pažįstate. Apie jį pasakojau čia: https://www.facebook.com/cepuliofoto/posts/930562946988758

Dar viena nei tai antis, nei tai žąsis – urvinė antis. Daugiausia jų galite sutikti Kuršių mariose. Tai tikrai lengvai iš toli pastebimas stambus paukštis. Šis paukštis įdomus tuo, kad peri lapių ar kitų gyvių urvuose, išvartose ir jų lizdų randama net už kilometro nuo vandens telkinio.

O čia kukli didžiosios anties patelė.

Graži spalvota antis milžinišku snapu – šaukštasnapė antis.

Ir kaip ji nulaiko tokią lopetą? Šiaip ši antis yra saugoma, bet daug kur ją galite pamatyti.

Patelė tokia pat kukli, bet snapas toks pat – milžiniškas šaukštas.

Tai pilkoji antis (patinas). Lengviausia ją atskirti iš mažo balto „veidrodėlio“.

Iš visų „paprastų“ ančių man pilkosios anties apdaras labiausiai patinka. Tai retoka, saugoma antelė.

O čia pilkosios anties kavalierius ir dama.

Dar viena antis, kurią jūs greičiau išgirsit nei pamatysit ir pavadinimas jos atitinkamas – cyplė. Jos balso galite pasiklausyti čia : http://www.xeno-canto.org/202752

Cyplės patelė.

Antis, kurią lengviausia pažinti iš užpakalio – smailiauodegė antis.

Ją lengva pažinti iš grakštaus laibo kaklo. Patinas turi kelias pailgėjusias uodegos plunksnas. Daugiausia smailiauodegių galima pamatyti migracijos metu pagrindinėje vandens paukščių mekoje – Nemuno deltoje.

Panaši į smailiauodegę yra tokia jūrinė antelė – ledinė antis. Žiemą jų mūsų pajūryje susirenka tikrai nemažai. Apie jūrines antis čia daug nekalbėsiu. Yra tokios nuodėgulės, juodosios antys, gagos, sibirinės gagos, isandinė antis.

Mažiausios Lietuvos antelės yra kryklės. Čia dryžgalvės kryklės patinukas. Dažniau aš jas išgirstu nei pamatau: http://www.xeno-canto.org/234612

Dryžgalvės kryklės patelė.

Ir dar viena spalvota mažylė – rudagalvė kryklė. Patiną lengva atskirti iš rudos galvos ir ryškaus juodai žalio veidrodėlio. O balsas tylus melodingas švilpavimas: http://www.xeno-canto.org/190750

Rudagalvės kryklės patelė. Veidrodėlis šviečia iš tolo.

Tamsus kūnas, baltas pilvas, ilgas kuodas ant galvos – kuoduotosios anties patino atributai. Labai dažna antis, dažnai matoma nedideliais būreliais. O vasaros pabaigoje kartu su rudagalvėmis antimis Nemuno deltoje jų susirenka dešimtys tūkstančių. Panaši į šią antį yra žiloji antis, tik anos nugara pilka (nuotraukos deja neturiu).

Kuoduotosios anties pati.

Labai dažna mūsuose nardanti antis – rudagalvė antis. Jos pilka nugara ir rusva galva matosi iš toli. Dar Lietuvoje sutinkama panaši antelė – rudė ir šalminė antis (ta tai tikra gražuolė), bet dar jų nesu nufotografavęs.

Ančių patinai kitaip nei dauguma paukščių turi išorinius dauginimosi organus.

Rudagalvės anties patelė su jaunikliais. Nuo kuodotosios anties patelės aš jas skiriu pagal akių spalvą (kuodotosios akys geltonos).

Labai dažnai sutinkama antis – paprastoji klykuolė. Patiną lengva pažinti iš tamsiai žalios galvos su balta dėmele, auksinės akies, šviesaus kuno ir tamsių sparnų. Patelė rusva galva, kūnas pilkas. Skrendantį paukštį lengva pažinti iš garsaus sparnų švilpesio. O čia užfiksuotas tuoktuvių momentas.

Klykuolės galva tikrai įdomios formos.

Dar Lietuvoje kartais sutinkamos, bet čia nebuvo paminėtos miškinė antis, amerikinė cyplė, puikioji cyplė, baltakuodė klykuolė, baltaskruostė stačiauodegė ir mandarininė antis. Būtent pastaroji ir yra čia nufotografuota. Ši antelė paplitusi Tolimuosiuose Rytuose ir pas mus tikriausiai pasirodo individai pasprukę iš privačių kolekcijų, zoosodų ir pan.

 

2 Comments on Domėkitės ir pažinkite

  1. Maladec. Ačiū.

  2. Ačiū už Jūsų darbą. Labai geros nuotraukos. Lengva atpažinti ir identifikuoti matytas anteles ar žąsis. Daugumos dar neteko stebėti gamtoje. Galbūt kai kurios labai retai sutinkamos.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*