Naujausios žinios

Džiaugiamės, kad džiaugiatės

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 24 d. laikraščio „Širvis“ 3-ame šių metų numeryje

„Na, pagaliau džiugi žinia“, – galbūt pagalvos tūlas skaitytojas, kiek galima. Ir iš tiesų, džiugu, kai galime kuo nors pasidžiaugti, o ne piktintis, skaičiuoti svetimus pinigus ar būti surūgę.

Taigi, netrukus švęsime labai gražią valstybės šventę – Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmetį. Esame iš tiesų gražaus ir neeilinio įvykio liudininkai, todėl kiekvienas stengiamės kaip įmanydami prisidėti prie savo Tėvynės šventės. Kas darbais, kas idėjomis, o kas pinigais, tikėkimės, kad tokių kuriems bus „dzin“ nesutiksime.

Štai ir „Širvis“ stengiasi būti įykių sukūryje, dalyvauti ir prisidėti prie šimtmečio renginių. Lapkričio mėnesį Savivaldybė suorganizavo susitikimą su gyventojais dėl Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-mečio renginių organizavimo Širvintose. Apie tai rašėme savo puslapiuose. Susitikimas buvo baigtas pažadu, jog bus suorganizuotas dar vienas panašus susitikimas ir pristatytos išgrynintos šimtmečio pažymėjimo idėjos. Supratingai laukėme. Gruodį, savaime aišku, kad tokio susitikimo būti negalėjo, nes kalėdinių rūpesčių per akis: reikėjo angelus sukviesti į Širvintas, na gerai, paprasčiau kalbant, miestą papuošti sparneliais, eglutę–angelą sumontuoti ir įžiebti, Kalėdų senelio su svita vizitus į šeimas suplanuoti ir nuvykti, naujametes iškilmes suorganizuoti, padėkoti ir kitokius svarbius ir nelabai dalykus įvykdyti. Gruodžio nebėr. Laukiame.

Sausis įpusėjo – vis dar tyla. Suprask, visi labai stropiai dirba ir nevalia trukdyti, palauktume, bet va kad vasaris ant nosies. Rašome atstovei spaudai ir teiraujamės: kada vyks susitikimas, kas padaryta, kokios tos idėjos ir panašiai. Ir kaip smagu, jau džiaugtis galima pradėti – mums pati merė į klausimus atsako: „Dėl išgrynintų idėjų įgyvendinimo susitikimai Širvintų r. savivaldybėje vyksta nuolat.“ Džiaugsmas nuvilnija širdimi, susitikimai Savivaldybėje vyksta nuolatos, idėjos gryninamos, net ir įgyvendinimas planuojamas. Bet palaukit, o kas ten jas grynina? Juk pažadas buvo duotas, kad visi kartu, kad bus pristatyti visuomenei šimtmečio grynuoliai. Pasirodo, kad nelabai. „Naivuoliai, akis atmerkite,“ – kai kas paskytų, – valdžia geriau žino. Gal ir tikrai, juk asiuntė net nuorodą apie šimtmečio renginius ir iniciatyvas. Pasižiūrime. Ką matome? Ogi gausybę renginių: biblioteka planuoja, Kultūros centras planuoja, visose bendro ugdymo mokyklose numatytos netradicinio ugdymo dienos, skirtos šimtmečiui, Savivaldybė irgi planuoja. Na, vėl džiaugsmas begalinis, kad paminėsim ir įamžinsim šį įvykį, nebus gėda prieš būsimas kartas. Jie lauks dviejų šimtų metų jubiliejaus ir džiaugsis mūsų palikimu minint šimtmetį.

Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešoji biblioteka planuoja:

Organizuoti viktoriną „100 Lietuvos rašytojų ir kultūros veikėjų“.

Organizuoti Nacionalinės bibliotekų savaitės pradžią renginiu „100-as Širvintų krašto šviesuolių“ (parengti stendą su 100 Širvintų krašto šviesuolių trumpomis biografijomis).

Organizuoti akciją „Širvintos – mano kraštas“.

Aplikacijos būdu sukurti Širvintų rajono žemėlapį, kuris bus sudarytas iš Viešosios bibliotekos skaitytojų vardų.

Na, nieko labai originalaus ir įspūdingo, bet bus paminėta, bent jau žodis ar skaičius „šimtas“ įrašytas. Tokie ir panašūs renginiai galėtų būti organizuojami ir po metų ar prieš metus .Štai kitose savivaldybėse, na pavyzdžiui, Roiškio rajono, nuo bibliotekų renginių gausos net akys raibsta: projektai, meno dirbtuvės, leidinių parodos, minėjimai ir pan. Na, gal Kultūros centras nustebins?

Širvintų rajono savivaldybės Kultūros centras planuoja:

Organizuoti Laisvės gynėjų dienos minėjimą sausio 13 dieną.

Organizuoti seniūnijų kultūros dienas sausio–vasario mėnesiais.

Organizuoti minėjimą, skirtą Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai vasario 16 dieną.

Organizuoti Vaikų ir jaunimo lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų šventę-konkursą „Patrepsėlis“ kovo 7 dieną.

Organizuoti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimą kovo 11 dieną baigiamuoju seniūnijų kultūros dienų koncertu.

Organizuoti baltą vasaros pikniką mieste (birželio 8 dieną).

Organizuoti Rasos šventę-apeigą „Rasa Kupolinė“ (birželio 23 dieną).

Organizuoti Miesto šventę (liepos 21 dieną).

Organizuoti Rudens šventę „Derliaus kraitė“ (rugsėjo 29 dieną).

Dovanokite, o skelbdami šį renginių sąrašą, niekas nieko nesupainiojo? Susidaro įspūdis, kad tai pernykščių ar bet kurių kitų metų Kultūros centro plano griaučiai. O kur čia Lietuvos šimtmečio mintis? Švelniai tariant, gėda, kad tik taip sugeba Kultūros centras pažymėti tokią datą. Kur įspūdingi festivaliai, dainų ar šokių šventė, meniniai skaitymai, pučiamųjų ar kitų instrumentų koncertai, miestiečių netradicinių erdvių atradimas, gyvoji istorija ir taip toliau, ir panašiai. TOKS atnaujintas Kultūros centro branduolys tesugeba nurašyti pernykščius renginius? Jau ir džiaugsmo nebeliko. Gėda ką ir pakviesti minint šimtmetį, slėptis po pernykščiais lapais, kaip sako liaudis, reikia. Riebų minusą galima rašyti už tik tokius renginius Širvintoms, nekalbant apie rajoną.

Širvintų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose planuojamos įvairios veiklos, skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti:

Algimanto Katiliaus knygos apie Vasario 16-osios signatarą Alfonsą Petrulį pristatymas (Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijoje).

Išvykos Didžiosios apygardos partizanų kovų vietomis.

Išvykos į Lietuvos Respublikos Seimą.

Pėsčiųjų žygis „Didžiosios kovos apygardos partizanų ir 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų vietomis“.

Pėsčiųjų žygis Širvintų kautynių vietomis.

Istoriniai pašnekesiai – viktorinos „Vyčio kryžiaus kavalieriai, Nepriklausomybės akto signatarai“;

Signatarų namų – muziejaus, Giedraičių mūšio vietų, Kauno karo muziejaus lankymas.

Vyčio ženklo (buvusio priešais Širvintų rajono Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos Kernavės Juozo Šiaučiūno pradinės mokyklos pastatą) atkūrimas.

Leidinių paroda.

Išvyka į muziejų „Lituanistikos židinys“.

Visose bendrojo ugdymo mokyklose numatytos netradicinio ugdymo dienos, skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimui, integruoto ugdymo dienos, piešinių konkursai, viktorinos, konkursai, skaitiniai mokyklų bibliotekose, protų mūšiai, eilėraščių Lietuvai kūrimas, lietuviškos dainos konkursai, ekspozicijos, projektai, pokalbių ciklai, leidinių parodos.

Na va, nors ugdymo įstaigos nepasišiukšlino ir pasiruošė. Smagu, kad jaunimas per šiuos metus minės įvairiais žvilgsniais nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos šimtmetį. Reiktų kai kam pasimokyti ir padaryti neatliktas namų užduotis. Visgi mažoka tų reginių tokiam, kaip mūsų, rajonui. Galbūt Savivaldybė nustebins.

Širvintų rajono savivaldybė, minėdama Valstybės atkūrimo šimtmetį, planuoja:

Apipavidalinti įvažiavimą į Širvintas.

Seniūnijose, viešosiose erdvėse, pasodinti medžius, įamžinančius išnykusių kaimų pavadinimus.

Sukviesti į gimtinę širvintiškius emigrantus („Lietuvai pagražinti“ draugijos idėja surinkti duomenis apie išvykusius šio krašto žmones ir juos pakviesti į renginį).

Mieste pasodinti Valstybės atkūrimo šimtmečio medžių parką. Jame kiekvienam 2018 m. Širvintų r. gimusiam vaikeliui bus skirtas jo vardu pavadintas medelis. Ąžuoliukas – berniukui, liepaitė – mergytei. Parkas bus įkurtas šalia seno pastato, kuris bus atnaujintas ištapant sienas senaisiais Širvintų vaizdais.

Organizuoti skulptorių (tapytojų, keramikų, audėjų) plenerą Širvintose.

Sutvarkyti Širvintų kapinėse palaidotų savanorių kapus, paminklą „Motina“.

Kovo 11-ąją surengti pagarbos bėgimą.

2018 m. pasveikinti kiekvieną naują šeimą, su santuokos įregistravimu, įteikiant Lietuvos valstybės vėliavą.

Pasveikinti valstybės atkūrimo šimtmečio kūdikius (gimusius 2018 m.).

Oho, tikrai nustebino, gausus ir įdomus renginių ir akcijų planas, kad tik viską įgyvendintų. Sveikinimai, iš tiesų, išliekamoji vertė tikėtina bus: pasodinsime naują parką prie apleisto pastato, o gal geriau be seno pastato tik su nauju parku? Matysim, kaip ir kas čia vyks, bet smagu.

Sugrįžkime prie merės atskymų. Viena iš siūlomų idėjų per susitikimą lapkritį buvo įamžinti žuvusių už Lietuvos nepriklausomybę savanorių atminimą, pastatant jiems atminimo lentą Nepriklausomybės aikštėje. Prie šio pasiūlymo aktyviai prisijungė ir Širvintų miesto bendruomenė, žuvusių savanorių giminaičiai, inteligentija. Labai pradžiugino Savivaldybės pozicija: „Savivaldybė skatina ir palaiko visuomenės, įstaigų ar organizacijų keliamas idėjas bei iniciatyvas, skirtas Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti, taip pat džiaugiasi ir dėl Jūsų planuojamos įgyvendinti idėjos pastatyti atminimo lentą.“

Va taip, merė irgi džiaugiasi pasiūlyta idėja, skatina visus įgyvendinti savas idėjas. Smagu, kad galima džiaugtis kartu.

Taigi vienaip ar kitaip įsiamžinsime per šiuos metus Lietuvos istorijoje. Gerai, kad blogesnių ar geresnių minčių šiai sukakčiai pažymėti yra, nes kitu atveju taptume atliekų perdirbimo rajonu, tarsi kokie šiukšlyno žmonės iš R. Malūko romano. Sakysite nusipelnėme šito: štai viename rajono pakraštyje yra „Biodegra“, perdirbanti atliekas, o visai šalia Širvintų rajono centro pasistatysime antrinių žaliavų perdirbimo cechą. Sėdėsime ir tvarkysime šiukšles, kai kiti rajonai bus kurortiniai, verslui palankia aplinka garsės, bus turistiniai, mes, neduok Dieve, šiukšles tvarkysime. Negi nieko kito širvintiškiai nėra nusipelnę, juk turime išskirtinę merę „ant Lietuvos“. Reikia šitą reikalą patvarkyti, juk ir Širivntose žmonės turi teisę geriau gyventi, grynu oru kvėpuoti. Gal mūsų rajonui labiau tiktų koks kitas investuotojas, o ne pirmas pasitaikęs…

Džiaukimės vieni kitais, džiaukimės, kad galime džiaugtis, džiaukimės, kad gyvename tokiais smagiais ir reikšmingais laikais. Bet nebūkime abejingi tam, kas vyksta aplinkui, mes, rajono gyventojai, turime rūpintis ir aplinka, ir tos aplinkos išsaugojimu ateities kartoms. Su besiartinančiu šimtmečiu!

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*