Naujausios žinios

Edukacinė programa

Nomedos Drazdienės piešinys

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 24 d. laikraščio „Širvis“ 3-ame šių metų numeryje

Nelengvas, mielieji, šiandien aktyvios moters gyvenimas, oi, nelengvas, patikėkit manim. Štai, kad ir manasis. Nors esu pensininkė, bet tikrai nesėdžiu prie šilto mūrelio megzdama kojines anūkams ir snūduriuodama. Atvirkščiai, stengiuosi palaikyti formą: kiekvieną vakarą pasivaikštau aplink miestelį. Ne bet kaip prasliūkinu, o energingai šiaurietiškomis lazdomis pražygiuoju. Ir kanalijos, oi, persiprašau, kalanetikos, užsiėmimų nepraleidžiu ir baseine paplaukioju. Nesigirdama galiu pasakyti, kad atrodau tikrai neblogai. Žinokite, kai buvo pasklidęs gandas, kad, rekonstruojant marių pakrantę, bus perstatoma ir skulptūra „Širvinta“, kai kas pasakė, kad aš dar galėčiau pozuoti. Bet, manau, visi suprantate, kieno skulptūra tenai gali stovėti, tad aš ir nedėjau į tai vilčių. Aktyvumo man irgi netrūksta, dar ir jaunesnėms paskolinti galėčiau. Ir trečiojo amžiaus universitete aš vis makaluojuos, esu amžinoji studentė. Ir į pensininkių – politikių judėjimą nuo pirmos dienos įsirašiau ir patriotinius renginius lankau, vis taikydamasi pirmoje eilėje atsisėsti, kad būčiau pastebėta. O visokiuose mitinguose vis priekyje stoviu, visiems prieš akis. O ar minėjau, kad ir bažnyčioje per iškilmingas mišias mane visada galima pamatyti? Paskui miestelio laikraščius ir internetinius puslapius peržiūriu, net padidinamąjį stiklą pasiėmusi, kaip nėra manęs nuotraukose, taip nėra. Svarbiausia, mano kaimynai ir iš kairės, ir iš dešinės į kadrą papuolė, o mane tarsi kažkas ištrynęs būtų. Ir kodėl aš tokia nelaiminga, kam mano veidas netinka ir nepatinka, kad duotas nurodymas jo niekam nerodyti? Idomu būtų sužinoti, kieno stebuklingasis veidrodėlis šlovina mano grožį ir kartu siutina jo šeimininkę ir valdovę? Negi šitaip tęsis, kol mano grožis nuvys ir pati nuo objektyvų pulsiu slėptis? Nėra miestelyje teisybės, tikrai nėra, patikėkit manim.

Nusivylusi eiline miestelio spaudos leidinių peržiūra ir vėl savo veido nepamačiusi jokioje nuotraukoje, įsijungiau televizorių nuotaikai pakelti. Ir buvau tiesiog šokiruota: niekas nesirūpina teisingų dainų parinkimu! Gėda ir sarmata! Kol spaudos platintojai prakaituoja plėšydami iš užsienietiškų žurnalų alkoholio reklamos puslapius, koncertų rengėjams reklamos draudimas nė motais. Per vieną vakarą išgirdau nusiskundimą, jog „alaus danguje nėra“, prisipažinimą „taurelė ant stalo, o aš pastalėj“, paaiškinimą „žalias vynas ne vanduo“, raginimą „Morta, Morta, dar po kvortą“, pasiūlymą „išgerk stiklelį ir parodyk dugnelį“. Ir tik vieną draudimą, atitinkantį naujojo alkoholio (ne)vartojimo įstatymą: „negerki, broleli, negerk trečios“. Kur žiūri įstatymų sargai, ar jų ilgos rankos dar nepasiekė muzikos prodiuserių ir dainų atlikėjų? Nesuvokiamas aplaidumas.

Nenorėdama atsilikti nuo varpininkėlio ir jausdamasi pralaiminti kovą su fotografijos meistrais ir jų darbų užsakovais, nutariau imtis kitos veiklos. Paruošiau edukacinę programą apie alkoholio žalos apdainavimą lietuvių liaudies muzikoje. Turim iš ko pasimokyti, mielieji. Pavyzdžiui, dainelė „Negerki, broleli, negerk trečios“, puikus pavyzdys. Tiesa, aš ją kiek patobulinau ir pridėjau pirmą posmą: „Negerki, broleli, negerk pirmos, nekils tau pagunda įsipilt antros“, (toliau, kaip originale). Gerai skamba, ar ne? Visai kaip ir numatyta įstatyme. O garsioji „Gėriau, gėriau – pamečiau galvelę“? Puikiai nupasakoja, kas laukia „daugiadienių“ finišo tiesiojoje. Abejoju dėl dainos „Bernužėli, nesvoliok, žiponą sutrinsi“. Iš vienos pusės lyg ir gerai, reikia taupyti aprėdus. Kita vertus, šiais humanų ir dolerinių klestėjimo laikais, tą sutrintą žiponą visai paprasta pakeisti kitu, nesutrintu. Štai ir išgyvenu kūrybines kančias. Bet vieną punktą žinau tvirtai: grupė „Išjunk šviesą“, begėdiškai traukianti „geriam degtinę, alų, vyną ir naminę“ savo pavadinimą turi pakeisti į „Išjunk šviesą ir garsą“, tuomet galės žiopčioti ką nori, begarsėj aplinkoj leidžiama viskas.

Taigi, esu pasiruošusi savo edukaciniais potyriais dalintis su visais miestelėnais. Tik pakvieskit ir aš jau čia, kartu kovosim su alkoholio propaganda.

Su visa pagarba Pranciška

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*