Naujausios žinios

Emigracija – dėl pigesnių vaistų?

Jonė Lieponė

Straipsnis buvo išspausdintas  liepos 26 d. laikraščio „Širvis“ 30-ame šių metų numeryje.

Kai valdantieji nubrėžė tautos blaivinimo gaires ir pagaliau įvedė norimą tvarką miškininkystėje, prisiminė ir emigracijos stabdymo pažadus. Stabdymo rezultatai neblizga: per pirmąjį pusmetį šalį paliko dešimt tūkstančių piliečių daugiau nei pernai. Žinoma, galima sukurpti versiją, kad čia pabėgo didžiausi alkoholikai, išsigandę naujųjų įstatymo pataisų ir apribojimų. Gal garsusis naktinis pasisėdėjimas viešųjų ryšių agentūroje ir buvo skirtas šiai temai gvildenti? Juoktis galima, bet tai juokas pro ašaras. Tiek nedaug valdymo laiko prabėgo, o rezultatai tokie apgailėtini: emigracija didėja, reitingai smunka, prezidentė pyksta ir grūmoja, žurnalistai pajudėti neleidžia. Kas nutiko? Pažadai buvo dalinami neapgalvotai ir neapsvarstytas jų vykdymas? Ko gero, taip ir buvo. Nes ir pradėjus kažką keisti, taisyti, gaunasi taip kreivai, kad ir vėl taisoma, lyginama. Kartais pataisymai dar kreivesni išeina, vėl reikia taisyti – pasaka be galo.

Pensininkai tarpusavyje klausinėja, kur dingo nuo liepos žadėti priedai? Nežinia, gal praklausėm ką nors, gal tie pažadai jau buvo nukelti tolyn? Kas dabar žino, faktas tas, kad senjorų piniginės nepapilnėjo. Užtat jau gali džiaugtis ligoniai, nuo mėnesio pradžios įsigaliojo naujoji vaistų kompensavimo tvarka, taupymo programa pradeda veikti.

Prisipažinsiu – labai laukiau tos naujos tvarkos. Suprantama, dėl žadėto priemokų sumažinimo. Nesijaudinau, kaip kai kurie kiti, kad turėsiu tenkintis pigesniais ir prastesniais iki šiol naudotų vaistų analogais. Ir iki tol pirkdavau pigiausius, nors šeimos daktarė vis primindavo, kad taip daryti nereikia. Deja, išėjus iš vaistinės, šypsena veido nepuošė, nes sutaupytoji suma labai jau nežymi liko. Logikos naujoje kompensavimo sistemoje nedaug. O gal tik aš jos neįžiūriu? Pasvarstykite patys. Štai vieno medikamento pigiausias variantas iš sąrašo išbrauktas. Keista, juk sveikatos ministerijos atsakingi asmenys tvirtino, kad išbraukti buvo tik tie, kurių kainos nesutiko mažinti, kurie brangiausi. O štai – pigiausias irgi užkliuvo. Negi norėta, kad jis būtų veltui dalinamas? O štai kitas, kad ir su šimtaprocentine kompensacija, bet vis vien su nemenku priemokos priedu, reikia pripažinti tiesą – atpigo. Net dviem centais! Ar čia vadovaujamasi nuostata „svarbiausia – atpigo“, ar norima pasišaipyti iš ligonių? Klausimas retorinis, juk sąžiningo atsakymo vis vien tikėtis neverta.

Nepatingėjau palyginti kiekvieno vaisto (deja, jų sąrašiukas nemenkas) kainų prieš kompensavimo tvarkos pakeitimą ir po jo. Aiškiau nepasidarė: vieni vaistai kiek atpigo (daugiau nei porą centų), kiti, atvirkščiai – pabrango (irgi ne porą centų). Taigi, rezultatas, bent jau mano atveju, vos ne nulinis. Kaip minėjau, šiokią tokią sumelę pavyko sutaupyti, papildomam batonui centukų liko. Tiek daug triukšmo buvo, o toks menkas rezultatas gavosi… Ir vėl kalbama apie taisymus, derybas su vaistų gamintojais, neapsižiūrėjimų likvidavimą. Žodžiu – „Šaraškino“ kontora, matyt, tas pataisas redagavo.

Tiesa, šį mėnesį dar vieną kompensuojamą vaistą išrašė, iki tol pirkdavau be kompensacijos. Porą kartų pavyko sutaupyti – kaimynė važiavo į Lenkiją, tad parvežė iš ten. Galvojau, nuo šiol nebeteks jos malonės prašyti, juk kompensavo. Bet pas kaimynus ir be kompensacijos tasai preparatas kainuoja žymiai pigiau. Negi teks emigruoti vien todėl, kad galėtum prieinama kaina įsigyti vaistų? Paskui emigruojančius medikus patrauks ir jų pacientai? Visai nenustebčiau.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*