Naujausios žinios

Finansų pusryčiai: Pensijų fondai. III d.

Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vyr. specialistė Viktorija Dičpinigaitienė

Kokias išmokas gausime sulaukę senatvės pensijos amžiaus?

Praeitą kartą išsiaiškinome, kaip pensijų fonde atsiranda vienetai ir kaip jie padalinami visiems dalyviams, taip pat išsiaiškinome, kad pensijų fondų turto vertė kiekvieną dieną keičiasi, nes dalyvių lėšos yra investuojamos ir nuo tų lėšų yra nuskaičiuojami mokesčiai. Šį kartą detaliau paanalizuosime, kokias išmokas gausime, kai sulauksime senatvės pensijos amžiaus ir kokios naujovės įsigalios nuo 2020 m.

Sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, turėsite kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę. Pagal Jūsų sukaupto turto dydį, bus nustatoma, kokiu būdu galėsite gauti pensijos išmoką. LR pensijų kaupimo įstatymas numato tris pensijų išmokų rūšis: vienkartinę, periodinę išmoką bei anuitetą. Pasigilinkime į kiekvieną iš jų detaliau.

Vienkartinė išmoka. Jei Jūsų pensijų fonde sukauptas turtas bus lygus 3 000 Eur arba mažiau, įgysite teisę į vienkartinę išmoką. Tai reiškia, kad turėsite kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę, pasirašyti išmokų sutartį ir pensijų kaupimo bendrovė perves visas Jums priklausančias lėšas į Jūsų asmeninę banko sąskaitą.

Periodinė išmoka. Jei sulaukus pensijos amžiaus, Jūsų pensijų fondo turtas bus didesnis nei 3 000 Eur, bet mažesnis nei 10 000 Eur, Jums priklausys periodinės išmokos, t. y. kas mėnesį, kas du ar kas tris Jums į Jūsų banko sąskaitą bus išmokama tam tikra suma. Kaip šios sumos bus apskaičiuojamos?

Pavyzdžiui, pensijų fonde sukaupėte 12 000 pensijų fondo vienetų, kurių paskutinė žinoma kaina (tą dieną kai ateinate į pensijų kaupimo bendrovę pasirašyti išmokų sutartį) yra 0,5 Eur. Taigi padauginus vienetus iš šios kainos, gauname, kad Jūsų turto vertė tą dieną yra 6 000 Eur – vadinasi, Jums priklauso periodinė pensijų išmoka.

Šie 12 000 vienetų bus padalinami į lygias dalis iki Jums sukaks 85 m. (tarkime, jei jums yra 65 m., tai šie vienetai padalinami į 20 metų, kurie turi po 12 mėn., vadinasi – į 240 lygių dalių). Tokiu būdu gauname, kad kiekvieną mėnesį pensijų kaupimo bendrovė parduos po 50 Jums priklausančių pensijų fondo vienetų, ir gautą sumą perves į Jūsų asmeninę banko sąskaitą. Svarbu pabrėžti, kad ši išmoka eurais kiekvieną mėnesį gali būti vis kitokia, nes išperkamų vienetų kaina keičiasi (apie tai kalbėjome praeitame straipsnyje). Štai, pavyzdžiui, jei kitą mėnesį fondo kaina sumažėtų 5 proc., t. y. iki 0,4750 Eur, Jūsų to mėnesio išmoka būtų 23,75 Eur, o jei ji 5 proc. paaugtų, tarkime iki 0,5250 Eur, išmoka tą mėnesį siektų 26,25 Eur. Galiausiai, jei kaina nesikeistų – gautumėte 25 Eur.

III dalis_1

Jūs taip pat galite pasirinkti gauti visus pinigus iš karto už tris mėnesius (užuot gavę juos kas mėnesį). Todėl galite su bendrove susitarti, kad kas ketvirtį Jums būtų parduodama po 150 vnt. (50 vnt. x 3 mėnesiai) ir pinigai pervedami į Jūsų banko sąskaitą vieną kartą per ketvirtį (t. y., jei fondo kaina vienetų pardavimo dieną būtų 0,5 Eur, jūs gautumėte tą ketvirtį 75 Eur). Galiausiai, svarbu paminėti, kad, jei Jūs nesulauktumėte 85 m., visi pensijų fonde likę neišpirkti vienetai liktų jūsų artimiesiems, t. y. šis turtas yra paveldimas.

III dalis_2

Anuitetas. Jei jūs sukaupėte 10 000 Eur ar daugiau, Jums priklauso pensijų anuitetas. Įstatyme yra numatyti du anuiteto variantai: standartinis ir atidėtasis. Kuo jie skiriasi? Standartinio anuiteto atveju, visi pinigai, kuriuos sukaupėte pensijų fonde, pervedami į „Sodrą“, o „Sodra“ įsipareigoja mokėti Jums vienodo dydžio anuiteto išmoką eurais kiekvieną mėnesį iki Jūsų mirties. Vis tik, mirties atveju šie pinigai yra nepaveldimi ir po lėšų pervedimo į „Sodrą“ Jūs įgyjate teisę į tik į anuiteto išmokas, bet ne į pervestą sumą standartiniam anuitetui įsigyti. Atidėtojo anuiteto atveju sukaupta suma padalinama į dvi dalis: viena iš jų skirta mokėti periodines išmokas, kol Jums sueis 85 m., o kita (maždaug 10–15 proc. dydis nuo sukauptos sumos) pervedamas į „Sodrą“, kuri įsipareigoja Jums mokėti vienodo dydžio išmokas nuo tada, kai jums sueis 85 m. iki Jūsų mirties. Didesnioji turto dalis, skirta periodinėms išmokoms mokėti, yra paveldima, t. y. jūsų mirties atveju visas turtas, kuris liko neišmokėtas Jums – liks Jūsų artimiesiems, tačiau mažesnioji dalis, kuri buvo skirta pensijų anuitetui mokėti (jums sulaukus 85 m.) – ji nėra paveldima.

III dalis_3

Paminėtina, kad, jei savo fonde sukaupėte daugiau nei 60 000 Eur, tai už sumą iki 60 000 Eur – privalote pirkti anuitetą, tuo tarpu sumą, kuri viršija 60 000 Eur dydį – jūs galite atsiimti kaip vienkartinę išmoką.

Apibendrindama viliuosi, kad šie trys straipsniai leido susipažinti su pensijų sistema Lietuvoje, suprasti, kaip veikia pensijų fondai bei kokių išmokų galime tikėtis sulaukus senatvės pensijos amžiaus. Galiausiai – kad šie trys straipsniai padės priimti tinkamą sprendimą: kaupti ar ne II pakopos pensijų fonduose.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*