Naujausios žinios

Globėjai minėjo Tarptautinę šeimos dieną

Janina Pukienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų gegužės 25 d. laikraščio „Širvis“  21-ame numeryje.

Praėjusią savaitę Tarptautinės šeimos dienos proga asociacija „Širvintų vaikų globėjų draugija“ surengė globėjų susitikimą „Aš augu šeimoje“. Sulaukta būrio svečių. Atvyko Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausioji specialistė Renata Maslauskienė, VĮ „Pagalbos paaugliams iniciatyva“ vadovas Zigmas Giedrimas, Širvintų vaiko teisių apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė Rasa Dragūnienė, labdaros ir paramos fondo „Malonė tau“ atstovas Arūnas Čerkėsas, VšĮ „Savikūros namai“ vadovė, psichologė Vaida Babrauskienė, buvusi ilgametė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vadovė Ramunė Vidmantienė, šiuo metu savanoriaujanti organizacijoje „Gelbėkit vaikus“, Šeimos pagalbos centro „Lašelis“ atstovė dailininkė Ramunė Šimienė. Svečiai atėjo ne tuščiomis, o nešini glėbiais dovanų. Renginyje taip pat viešėjo būsima globėja Renata ir vieniša mama Neringa, šiuo metu Savivaldybės administracijos keldinama iš socialinio būsto.

Vaikų globėjų draugija patalpų neturi, todėl yra dėkinga fondui „Malonė tau“, kuris leido susitikti savo patalpose. Globėjai džiaugėsi sulaukę pono Zigmo, kuris Širvintose pradėjo savo, kaip globėjų konsultanto, karjerą. Visi dalyvavę globėjai: Rimvydas, Andželika, Laura, Valda, Henrika, Nijolė, būtent Zigmo buvo ruošiami globos misijai, tai pat ir vėliau nuolat globojami ir konsultuojami. Zigmas apie globą kalba ne tik iš vadovėlių, o vadovaudamasis ir savo patirtimi, nes jo šeimoje auga vienuolikmetis globotinis.

Visi kalbėjusieji sutiko, kad globėjai yra labiau matomi ir kritikuojami, akylai stebimi nei įtėviai. Ramunė Vidmantienė pažymėjo, kad per 23 savo darbo metus nesutiko nei vieno globėjo, kuris išbrauktų iš savo gyvenimo pilnametystės sulaukusį globotinį. Pasak jos, globėjai turėtų būti labiau gerbiami ir vertinami. Gaila, bet rajone įvykdyta Vaiko teisių apsaugos skyriaus reorganizacija tarnauja ne vaiko interesams. Globėjų skaičius mažėja, nes Savivaldybėje šiai sričiai dėmesio neskiriama. Žinoma, kad globa šeimose kainuoja žymiai pigiau nei globos įstaigose, be to, vaikai daugiau gauna meilės globėjų šeimose. Mūsų rajone deklaruojama, kad globos neskatins, nes sieks, kad kuo daugiau vaikų liktų biologinėse šeimose. Pagirtinas tikslas, bet tikrovė kitokia. Vaiko teisių apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė Rasa Dragūnienė informavo, kad šiemet globa nustatyta trims vaikams, juos globoja giminės. Deja, keturi vaikai atiduoti į globos įstaigas. Keistoka taupymo politika. Šiuo metu globos įstaigose auga 21 vaikas iš Širvintų rajono. Globėjų šeimose – 41, iš jų 24 globojami giminaičių.

Susitikime kalbėjusi Ramunė Vidmantienė tikino, kad globoti vaikus yra sunkiau, nei auginti savus. Jie yra labiau pažeidžiami, jų auklėjimui reikia daugiau laiko ir kantrybės. Pavyzdžiui, kaikurių globojamų paauglių socialinė branda atitinka dvidešimtmečio patirtį, o emocinė branda – ketverių metų vaiko. Buvusi Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja pabrėžė, kad ne kiekvienas gali būti globėju. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje apie trečdalis atvejų yra nesėkmingi. Pasak R. Vidmantienės būtina spręsti paramos globėjams klausimą. Tiek, kiek valstybė skiria paramos, nepakanka. Globėja Andželika pasvarstė, kad kartais reikia, kad kažkas padėtų prižiūrėti mažylius, kad galima būtų kažkur juos palikti keletui valandų. Tai aktualu ne tik globėjams, bet ir vienišoms mamoms, ar auginantiems vaikus su negalia. Pernai buvo bandymų organizuoti tokį paramos centrą, deja, dėl intrigų ir konfliktų idėja buvo numarinta. Apmaudu, nes veiklai numatytas renovuotas pastatas stovi užrakintas ir nenaudojamas, o geras projektas liko neįgyvendintas.

Ne vienas pilietis, nesuprantantis globos esmės ir prasmės, tikina, kad, jei nori auginti svetimą vaiką, įsivaikink ir nelauk valstybės paramos. Globa ir įvaikinimas yra du skirtingi dalykai, skirtingos misijos. Globojami vaikai žino savo šaknis, šeimos istoriją, kažkurie palaiko santykius su biologiniais tėvais. Be to, ne visus vaikus galima įvaikinti.

Ramunės Vidmantienės manymu, kiekvienas, sprendžiantis vaikų likimą, pats turėtų išmėginti globą savaitgaliais arba atostogų metu. Dabar Širvintų rajono vadovės lengva ranka įgyvendina savo vizijas, išties neturėdamos supratimo apie globą ir globėjų darbą. Ramunė prisipažino, kad ir pati tokią globą išbandė ir suprato, kad negalės imtis nuolatinės globos.

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausioji specialistė Renata Maslauskienė pristatė kuriamą interneto svetainę globėjams, kvietė juo naudotis, siųsti klausimus ir pasiūlymus.

Susitikimo dalyvius sukrėtė mamos Neringos pasakojimas apie Vaiko teisių apsaugos poskyrio vadovės teismui pateiktą pažymą, kurioje pateikiama išvada, jog, iškeldinus šeimą iš socialinio būsto, nepilnamečių jos vaikų interesai nenukentės, o jei mama nesugebės susirasti būsto, vaikus galės apgyvendinti globos namuose. Cinizmo viršūnė, kitaip ir nepasakysi.

Energingoji globėja Nijolė su globotine Migle paruošė įspūdingą saldžių vaišių stalą. Prie arbatos puodelio pokalbis apie globėjų džiaugsmus ir rūpesčius tęsėsi. Tokių susitikimų reikia visiems. Renginys baigėsi labai visiems patikusia psichologės Vaidos Babrauskienės dovanota poetinės terapijos valandėle. Vieningai sutarta rinktis reguliariai ir aptarti aktualijas.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*