Naujausios žinios

Globos namuose pavojus jau atslūgo. Gyvenimas tęsiasi

Andželika BAGOČIŪNIENĖ

Straipsnis paskelbtas laikraštyje „Širvis“ 2021-03-18

10 paskiepytų Širvintų parapijos globos namų gyventojų ir viena praktiką atliekanti darbuotoja susirgo Covid-19 virusu. Globos namai dviem savaitėms buvo izoliuoti.

„Išgyvename sudėtingą laiką, COVID-19 virusas pasiekė ir mūsų namelius. Viltingai laukėme skiepų, tikėjomės, kad pasiskiepiję išliksime tokie pat stiprūs, bet įvyko kitaip. Šiuo metu yra apsirgę keli mūsų gyventojai, kurie gydomi ligoninėje, jų būklė gera, jokių ligos simptomų nejaučia. Jei viskas bus taip ir toliau, po dešimties dienų turėtų grįžti“, – rašoma globos namų pranešime.

Globos namų valdytojas Sigitas Kirtiklis paklaustas, kaip sužinojo, kad paskiepyti seneliai susirgo, atsakė, kad per atsitiktinumą, kai jų gyventojas pateko į Širvintų ligoninę ir jam buvo atliktas Covid-19 testas. Tuomet buvo pradėta tirti visus gyventojus ir darbuotojus. Nustatyta 10 teigiamų COVID-19 atvejų: 9 gyventojai ir praktikantė. Likęs personalas ir globos namų paslaugų gavėjai buvo sveiki.

„Vadovaudamiesi Sveikatos apsaugos ministro įsakymais ir parengtomis tvarkomis, bendradarbiaudami su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Širvintų skyriaus darbuotojais, ėmėmės visų apsaugos priemonių, kad būtų suvaldyta situacija, nes globos namai buvo betampą COVID-19 ligos židiniu“, – situaciją aiškino valdytojas.

Kovo 9 d., atlikus pakartotinus tyrimus dėl viruso ir nustačius, kad visi gyventojai ir darbuotojai yra sveiki, sugriežtintos sąlygos buvo atšauktos, gyventojai, turėję kontaktų su sergančiais ir izoliuoti, sugrąžinti į savo kambarius.

Kovo 12 d. iš Ukmergės ligoninės buvo parvežti pirmieji penki iš devynių sirgę ir jau pasveikę asmenys, o kovo 15 d. dar du. Valdytojas patvirtino, kad visi gyventojai labai džiaugėsi grįžimu į namelius, o jų savijauta gera, skundėsi tik ligoninės maistu.

Teiravomės valdytojo, kaip jaučiasi globos namuose karantinavęsi seneliai, kokius išgyvenimus patyrė darbuotojai, kas padėjo suvaldyti padėtį.

„Gyventojai nerimavo, tačiau supratę, kad situacija yra sudėtinga ir kiekvienas kaip galėdamas prisidėjo: kas tūnojo savo kambarėlyje, kas perkeltas į izoliacines patalpas ramiai laukė, kada galės grįžti į savo nuolatinį kambarį. Ypatingai norisi padėkoti darbuotojams, kurie darbavosi it vienas kumštis. Net nereikėdavo prašyti, kad imtųsi darbo, kuris jiems nepriklauso. Atrodė, kad iš žvilgsnio ar net nuspėdavo, ką reikia padaryti. Didžiuojuosi savo darbuotojais, kad, ištikus krizinei situacijai, išliko vieningi ir atsakingi, nuoširdžiai besirūpinantys gyventojų gerove. Padėkos verti ir mūsų gyventojų artimieji, kurie, sužinoję apie susidariusią padėtį globos namuose, buvo supratingi, linkėjo stiprybės, palaikė skambučiais, rūpinosi, kuo galėtų būti naudingi. Ačiū Nacionalinės visuomenės sveikatos centro Širvintų skyriaus specialistams, Širvintų ligoninės administracijai, Greitajai medicinos pagalbai, uoliai patarusiems, kaip elgtis tuo metu, transportuojant mūsų gyventojus, palaikantiems geru žodžiu. Žinoma, esant tokiai nekasdieniai ir stresinei situacijai, besirūpindami pirmiausia savo gyventojais (tiek sergančiais, tiek likusiais sveikaisiais), o ir darbuotojais, nes reikėjo susidėlioti darbo grafikus, atskirų komandų, dirbsiančių su izoliuotais gyventojais, sudarymu, neinformavome laiku Savivaldybės apie ligos protrūkį, tačiau situacija suvaldyta, o tai, mano galva, yra svarbiausia“, – atviravo valdytojas Sigitas Kirtiklis.

Gana neeilinė situacija, kai paskiepyti asmenys užsikrečia koronavirusu. Pasak Nacionalinės visuomenės sveikatos centro atstovų, skiepai apsaugo tik nuo sudėtingų ligos pasekmių, o nuo užkrato neišsisuka nė vienas.

„Patys medikai gūžčiojo pečiais, kaip taip gali būti, kad paskiepyti senoliai susirgo. Žinoma, kai kurie nejautė simptomų, kai kuriems pakilo temperatūra, bet greitai atslūgo. Po paros jie jau buvo sveiki. Gydytojai tikrino, net kiek susiformavo antikūnių po skiepo. Be to, Nacionalinės visuomenės sveikatos centras neskubėjo atlaisvinti izoliacijos, nes laukė tyrimų rezultatų dėl galimos koronaviruso atmainos. Džiaugiuosi, kad spėliojimai nepasitvirtino ir jau galime be įtampos toliau darbuotis“, – pasakojo globos namų valdytojas.

Širvintų parapijos globos namai nėra vieninteliai, kuriuose po skiepų įsiplieskė koronavirusas. Identiška situacija užfiksuota Trakuose esančiuose slaugos namuose „Addere“, Tauragės rajone, Lauksargių globos namuose.

Gyvenimas nestovi vietoje, todėl smalsu buvo sužinoti, kuo ir kaip dabar gyvena globos namai.

„Iš tikrųjų, diena veja dieną, o darbas darbą, nespėjome dar kaip reikiant atsipūsti po įtampos dėl buvusios ligos protrūkio, o jau ant mūsų globos namų stogo iškilo saulės baterijos, kurios buvo įsigytos laimėjus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos skelbtą konkursą paramai gauti pagal 2019 m. kvietimą iš Klimato kaitos programos lėšų. Projektui „Saulės fotovoltinė elektrinė Širvintų parapijos globos namams“ skiriama 75 proc. subsidijos, o likusią dalį turime prisidėti. Smagu, kad, įgyvendinę šį projektą, galėsime pasiekti net kelis iškeltus tikslus: siekti tvarumo ir darnos su gamta, mažinti aplinkai daromą poveikį, sudaryti palankesnes sąlygas savo gyventojams naudojantis elektros energija, pagaliau sutaupyti lėšų ir juos skirti teikiamų paslaugų kokybei gerinti.

Ne paslaptis, kad įgyvendiname Equass kokybės sistemos diegimo programą, pagal kurią turėtume gauti bendrą Europos Sąjungai kokybės sertifikatą. Darbo iš tikrųjų daug, o ištekliai riboti, tačiau esant darniai bendraminčių ir bendradarbių grupei viskas padaroma.

Dar viena naujovė, kad atnaujinome savo įstaigos internetinį puslapį, tad dabar kiekvienas, kuris domisi globa, surinkęs www.sirvintugloba.lt adresą, galės išsamiau susipažinti su mūsų gyvenimu. Progai pasitaikius, noriu pakviesti tuos, kuriems reikalinga globos paslauga, kreiptis, nes šiuo metu turime kelias laisvas vietas, tad labai norėtųsi, kad šia proga pasinaudotų Širvintų rajono žmonės, nes priimame gyventojus iš visos Lietuvos.

Tikimės, kad tokių situacijų, kai buvome susirgę, nebebus, tačiau esame pasiruošę priimti iškilsiančius iššūkius, taip stiprėdami ir mokydamiesi“, – optimistiškai pokalbį baigė Širvintų parapijos globos namų valdytojas Sigitas Kirtiklis.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*