Naujausios žinios

Gyventojų nuomonė apie kaimo bibliotekų veiklą

Dar 2014 metų pabaigoje Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į mažėjantį knygų perkamumą ir skaitymą Lietuvoje ir įvertindamas tai, kad bibliotekų atgaivinimas, jų fondų papildymas, susitikimų su rašytojais, kūrybos vakarų, knygų aptarimų, jaunųjų rašytojų skatinimo renginių organizavimas turėtų didžiulę reikšmę visuomenės tobulėjimui ir dvasingumo bei kultūros ugdymui, nutarė 2016-uosius paskelbti Bibliotekų metais. Širvintų rajono viešoji biblioteka šiuos metus pasitiko užrakintomis kaimų bibliotekų durimis ir atleistais ar savo noru išėjusiais iš darbo bibliotekininkais. Todėl klausiame „Širvio“ skaitytojų:

Kiek svarbi biblioteka kaime ar mažame miestelyje?

Aldona, 56 m.: Biblioteka mūsų kaime šiuo metu neveikia. Baisu, neturiu kur nė dokumento kopijos, nei pavedimo internetu padaryti. Juk mūsų bibliotekininkė buvo labai gera. Geresnės tikrai nėra tokiomis sąlygomis, kokias dabar siūlo. Juk mūsų bibliotekininkė nesutiko pasilikti, nes jai pasiūlė ketvirtį etato bibliotekininkės, ketvirtį valytojos ir vieną valandą darbininko. Ji pati pečių turės kūrenti. Bet ar valandos užtenka tą pečių prižiūrėti, kad kompiuteriams pakaktų šilumos. Juk visi suprantame, kad niekas išsilavinęs tokiomis sąlygomis nedirbs.

Gintas, 44 m.: Per atostogas vaikus vežu pas mamą. Jie ten bibliotekoje visuomet susirinkdavo, bendraudavo, o dar pavykdavo bibliotekininkės organizuojamame renginyje sudalyvauti. Dabar biblioteka nedirba. Vaikai skambina, sako, nėra ką veikti ir kur su draugais susirinkti. Negerai sugalvota. Matyt valdžia mano, kad kaime žmonėms tik bambalių reikia. Bet gi ne visiems. Yra likę ir skaitančių ar bibliotekoje besilankančių, nes yra skaitymo popietės, susitikimai su rašytojais ar kitais žymiais žmonėmis. Negerai sugalvota.

Remigijus, 38 m.: Kaip aš pykstu ant valdžios, tai neįsivaizduojate. Balsuoti nėjau, bet dabar gailiuosi. Kitus rinkimus pirmas prie durų stovėsiu ir dar visus draugus atsivesiu. Man biblioteka labai reikalinga. Rytais ateidavau, peržiūrėdavau internete, ką laikraščiuose rašo. Interneto namie neturiu, o ir kompiuterio negaliu nusipirkti. Bedarbis, aš neįgalus. Tai bibliotekoje juk stovi keli kompiuteriai, nemokamai gali naudotis kiek reikia ir visiems užteko. Vyresni eidavome rytais, o po pietų pilna biblioteka mokinių. Tai kaip jūs klausiate, ar bibliotekos svarbios. O kas kaime belikę: mokykla uždaryta, darželio nėra, liko tik biblioteka ir kultūros namai. O kultūros namuose darbuotojos niekada nerasi, o ir ką juose daryt, nei kompiuterio, nei mane kas priims, ką ten veikti. Bibliotekos labai reikia. Kaip dabar sako, dirbs tik dvi valandas, tai jau prieš savaitę prie kompiuterių prieiti reiks užsirašyti.

Rasa, 41 m.: Niekada neinu aš į bibliotekas ir niekada nebuvau. Dėl manęs tegu uždaro. Tik vaikai, aišku, lankėsi, kai kažkokius konkursus organizavo. Prizų parsinešdavo. Dėl manęs jei nebus bibliotekos, tai ir apsieisime.

Janina, 45 m.: Nesuprantu, kokia prasmė mūsų bibliotekininkei siūlyti darbo vietą kitame kaime, kai mūsų kaime lieka darbo vieta ir kažin ar rasis bibliotekininkė į jos vietą. Tikrai nesuprantu, kam reikėjo tiek valstybinių ir europinių lėšų iššvaistyti kaimo bibliotekų modernizavimui, kam tiek kompiuterių pripirkta – dabar va drėgsta ir šąla. Jei ir ras darbuotoją, tai kažin, ar bedirbs kompiuteriai. Tai kam tuos darbuotojus išmėtyti taip? Juk jie tiek mokymų praėję, tobulinosi valstybės lėšomis, kiti ir mokslus savo lėšomis baigė. Ar čia vadinama taupymu? Paskaičiuokite, kiek bibliotekoms iki šios dienos išleista, tai joms mažų mažiausiai dar 10 metų atidirbti reikia po pilną darbo dieną.

Alvydas, 58 m.: Aš knygų neskaitau. Laiko neturiu. Man va laikraščiai, žurnalai reikalingi. Kompiuterį turiu namie ir internetą. Tai bibliotekos nelankau, nors dar mieste neuždaryta. Bet mano sesuo kiekvieną mielą dieną savo kaimo bibliotekoje sėdėjo. Jai bibliotekininkė padėdavo mokytis kompiuteriu dirbti. Abi su bibliotekininke apmokėdavo telefono sąskaitas, už šiukšlių išvežimą. Sesuo ten susitikdavo su kaimynėmis, sužinodavo kaimo naujienas, o iš jos ir aš kokių sensacijų paklausydavau. Dabar man dažniau skambina ar mano žmonai, neturi su kuo pakalbėti. Baisiai nervinasi dėl uždarytos bibliotekos. Dar pagalvojus, tai kur dabar tie neturtingi vaikai pamokas pasiruoš. Juk dabar bent jau mano vaikai visokius projektus kompiuteriu daro, pristatymus apie gyvūnus ir kitus darbus. Vadinasi, kaimai nyks dar greičiau nei iki šiol.

 Ačiū Jums už nuomonę.

7 Comments on Gyventojų nuomonė apie kaimo bibliotekų veiklą

  1. Dabartinė valdžia nuėjo pačiu tiesiausiu keliu į kaimo žlugdimą.Tiesą sako Gintas, belieka bambaliai. Sugriauti labai lengva ir greita, tam ir proto nereikia. Matyt, tiek dabartinės „vadovės“ jo ir teturi.

  2. Trumparegiškesnio sprendimo, kaip bibliotekų, dažnai vienintelio kultūros židinio kaime, uždarymas, sugalvoti negalima. Seniai įrodyta, kad valdžia, taupanti kultūrai, mokslui, po kelerių metų žymiai daugiau išleidžia teisėsaugai ir kalėjimams, bet ar kam tai rūpi, šiandien to dar nereikia, o po manęs kad ir tvanas… Verkiant reikia inicijuoti valdžios asmeninės atsakomybės įstatymą, gal sumokėję iš savo kišenės už darbo broką, kuris visiems akis bado, daugiau nedurninėtų.

  3. Bet atkreipkit dėmesį kaip išaugo merės ir sav. direktorės, nuolankių pagalbininkių atlyginimai!Kas ta bibliotekininkė ,kam tos knygos , internetas kaime..Reikia taupyt ,kad didžiosios darbininkės-bitelės per žiemą saugiai išgyventų , darbas sunkus ir purvinas- iš kito duonos kąsnį nugvelbt ir oriu , teisiu save kitiems parodyt .Nepavydėtina veikla nuo dūšios sakau,,,O „Mielu Širvintų žmogumi“ tapsite tik įsibėgijus rinkimų vajui, o dabar , kad nesugadintų,netinkama mąstysena DP-istų atžvilgiu, neužsikrėstumėt „kitatikių “ skleidžiama informacija–teateinie balanų gadynė!!!

  4. pritariu, ir taip pat klausiu- kur dingo eglutės puošmenos, už kurias praeitais metais mokėjom (juk ne nuomavom juos, o pirkom) kaip ir kur dingo fontanas tvenkinyje, plaukiojantys gėlių žiedai tvenkinyje, senosios šaligatvių plytelės, senieji (net gėda juos taip įvardinti) savivaldybės, mero kabineto baldai? Kur visa tai? Nesuprantu ir dėl naujo automobilio pirkimo. Juk optimizavote, darbuotojų skaičių sumažinote, tai kaip čia išeina- kai žmonių daugiau dirbo, automobilių užteko, o dabar pritrūko.
    Pritariu ir komentarams, kad bepigu girtis, kai rankas į biudžetą įkiši ir taškai. Šlykštu, kad dar už tai ir nuopelnus bei pagyras bandai sau prisiimti. Suprantu, kad gražu mieste, bet jei tas laikinas grožis nevalytų kelių sąskaita, neišmokėtų pašalpų sąskaita, tamsių gatvių sąskaita, atleistų darbuotojų, uždarytų bibliotekų, ar sumažintų medicininių paslaugų sąskaita, tai jau tikrai ačiū, tai jau tikrai neūkiško, o narciziško, savimi besipuikuojančio mero bruožas. Nenusistebėčiau ir jei kitas jo žingsnis būtų veidrodžiais iškaltas kabinetas, o darbo diena prasidėtų “veidrodi veidrodėli pasakyk, ar ne aš pasaulyje gražiausia”. Bet ir vėl, tik laikinos investicijos. Nes, jei veidrodis visą tiesą sakytų, tai jau labai greitai atsakymas būtų “deja, jau ne tu, sensti mergele, ne dienom, o valandom, ir dar tas amžinas pykčio ir pagiežos iškreiptas veidas. Niekad nemačiau jo laimingo. Net atsiimdama dovanojamas gėles, stebi ar visi ploja, ar visi mato, ar visi tinkamu kampu palinkę, ar visi ja gėrisi. Tokia tad sunki valdžios kaina, čia jums ne miesto papuošimas———-

  5. >elena
    ta turetu klausti ne paprasti zmones, o tarybos nariai. Opozicija. Oficialiai. Tam juos zmones rinko.

  6. Bitelės darbininkės… Bet kažkodėl lygiai 8.00 val iš visų savivaldybės langų tik koks penktadalis šviečia….Ir išvis, kas turi laiko ir mėgsta girtis, tas nelabai turi kuom girtis. Tušti puodai garsiai skamba – tautos išmintis

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*