Naujausios žinios

Informacijos perdavimo kokybės brokas

V. Bagočiūno nuotrauka

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų rugpjūčio 10 d. laikraščio „Širvis“  32-ame numeryje.

Sako, kad žmonių visuomenė šį egoistišką elgesį smerkia ir laiko moralės normų pažeidimu. O mes kaip, gerbiamieji skaitytojai? Esame visuomenės dalimi, todėl turėtume taip pat smerkti, bet tikriausiai pirmiausia reiktų pasakyti apie ką kalbame, ogi apie sąmoningą nevisos tiesos sakymą arba tikrovės pagražinimą.

Kaip vertiname melo apraiškas, kam leidžiame meluoti, kas su mūsų leidimu mums patiems meluoja, kiek toleruojame netiesą ir ar mums tiesa vertybė? Rimti ir sudėtingi klausimai. O kodėl dabar juos keliame, negi gyvenimo aktualijos verčia?

Iš pradžių, kad būtų lengviau susikalbėti, įvardinkime, ką kuo vadinsime, kaip apibrėšime sąvokas.

„Melas yra pažeminimas ir tartum savo žmogiškojo orumo sunaikinimas, – rašė filosofas Imanuelis Kantas. – Melo priežastis gali būti ir lengvabūdiškumas arba netgi geraširdiškumas; dar daugiau, melu galima siekti tikrai gero tikslo; bet pats siekimo būdas vien savo forma yra žmogaus nusikaltimas sau pačiam ir niekšybė, kuri turi padaryti žmogų vertą neapykantos jo paties akyse.“

„Melas – klaidingo teiginio deklaravimas, žinant, kad jis toks yra ir tikintis, kad gali būti palaikytas teisingu.

Melas gali būti informacijos perdavimo kokybės matas. Kai asmuo sako tiesą, tai informacija perduodama 100% teisingai. Kai yra informacija nuslepiama ar iškreipiama, tai informacijos perdavimo kokybė mažėja ir gali artėti prie 0 %.“ (Vikipedija)

Taigi pastarasis informacijos perdavimo kokybės matas mums labiausiai tinka, siekiant įvertinti šią aktualiją.

Ne taip seniai, rugpjūčio pradžioje, Širvintų rajono savivaldybės tinklalapyje pasirodė žinutė „Išpildyta vaikų svajonė – pamatyti jūrą“. Skaitėme ir širdis džiaugėsi, kad pagaliau Širvintų valdžia išgirdo ir atkreipė dėmesį į labiausiai pažeidžiamus – sunkiai gyvenančių šeimų vaikus. Pasak to paties pranešimo, „Širvintų rajono savivaldybė viena iš pirmųjų prisijungė prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ akcijos „Padovanok vaikui vasarą“<…> suteikdama sunkiai gyvenančių šeimų vaikams galimybę nuvykti į Palangą ir saugiai grįžti į namus.“ Na viena iš pirmųjų ar antrųjų – ne tiek svarbu, tik informacijos apie tai neteko regėti, sakykim, akylumo trūksta. Bet smagumas dėl padaryto gero valdžios darbo nesumažėjo.

Visą šį puikų sumanymą palaimino merė. Dar vienas geras darbas rajonui. „Gal kai kuriems ir keista, bet sunkiai gyvenančioms šeimoms išvykti net ir dienai–kitai pailsėti yra neįmanoma. <…> Negalime būti abejingi, kai kalba eina apie vaikus. Gaila, kad iš 60 šalies savivaldybių prie šios akcijos prisijungė tik 42. Juk tikrai nėra sunku – suradome galimybių, suteikėme transportą, paskyrėme atsakingus darbuotojus. <…> Širdis džiaugiasi, kad galėjome išpildyti mažytę–didelę vaikų svajonę – pamatyti jūrą.“ – sakė merė Živilė Pinskuvienė.

Ne tik širdis, bet ir patys vaikai džiaugėsi, ir tėvai, ir mes. Ar kas gali būti geriau už besišypsančius vaikus… Bet…

…ir pasitaikyk tu man taip, kad tuo pat metu, į rankas pateko laikraštis „Lietuvos rytas“, kuriame aprašoma Palandos miesto savivaldybės iniciatyva – „Pasveikin jūrą Palangoje“. „Nors Lietuva yra prie Baltijos, šalyje gyvena šimtai vaikų nė karto nemačiusių jūros. Ne kiekviena šeima gali savo mažuosius atvežti prie jūros, todėl po Prezidentūroje vykusio Savivaldybių merų susitikimo su šalies vadove Dalia Grybauskaite, kurio metu buvo akcentuojamos socialinės šalies problemos, ir kilo mintis padėti išpildyti mažųjų, augančių itin sunkiai gyvenančiose šeimose, svajones – šią vasarą pakviesti vaikus pasisvečiuoti Palangoje. Taip Palanga jungiasi prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyvos „Už saugią Lietuvą“, – sakė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Kvietimus atvežti jūros nemačiusius vaikus į Palangą kurorto savivaldybė išsiuntė visoms šalies savivaldybėms ir sulaukė didžiulio susidomėjimo – pasinaudoti galimybe parodyti mažiesiems jūrą panoro per 40 savivaldybių, tad paskutinį liepos savaitgalį į kurortą sugūžėjo kone 400 svečių – vaikų grupių bei juos lydinčių suaugusiųjų. Jiems Palangos savivaldybė pasiūlė ne tik nemokamą apgyvendinimą ir maitinimą, bet ir buvo parengta itin turininga pramoginė programa ir šeštadienį, ir sekamdienį. Įspūdžių nuo jūros, šokančių muzikinių fontanų, tarptautinio cirko festivalio, smėlio skulptūrų, muilo burbulų ir dar daug ko vaikams užteks visai vasarai.

Bet kodėl apie tai nė žodžiu neužsimenama Širvintų rajono savivaldybės žinutėje visuomenei? Perskaičius ją, susidaro įspūdis, kad viską savarankiškai darė tik mūsų Savivaldybė, vadovaujama merės, kad tai Širvintų valdžios mintis ir dovana. Taip, dovana yra transportas, lydintys asmenys, parodytas dėmesys. Bet visa kita ir yra ta nutylėta tiesos dalis, kuri verčia susimąstyti apie informacijos perdavimo kokybę, tai yra melą. Sutikite, kyla pagrįstų įtarimų, jog visa pateikiama informacija Savivaldybės tinklalapyje, o gal ir spaudoje, tėra įvairiai iškreipta informacija, tendencingai formuojanti vienokį ar kitokį Savivaldybės vykdomų darbų įvaizdį. Neveltui sakoma, kad jei žmogus mažuose dalykuose būna sąžiningas, jam galima patikėti ir didelius. Šiuo atveju belieka apgailestauti, jog apie Savivaldybę to pasakyti negalima. Retoriškai belieka paklausti, kaip visa tai būtų aprašyta ir parodyta, jei tokią ar panašią akciją organizuotų Širvintų rajono savivaldybė… Ir aš ten buvau, alų midų gėriau, per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau…

1 Comment on Informacijos perdavimo kokybės brokas

  1. na nori gi pačiausioji pagrąžinti savo darbelius, tad ir ieško ne visai mums priimtinus metodus, o jai tai normalu ir įprasta. Čia mes per daug gerai išauklėti ir kyla daug klausimų, jiems to nėra. Ar „žulikam“ darant nusikaltimus kyla klausimai, ne. Tai ko stebėtis.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*