Naujausios žinios

Ir vėl apie linus

B. L. Vošteris ir žemės ūkio ministras A. Palionis

Bagaslaviškyje „Lino šventė“ jau ne naujiena. Tai Bronislovo Vošterio iniciatyva organizuojamas lino pagerbimas ir priminimas, koks tai naudingas augalas. Ne taip seniai be lino neišgyveno nė viena lietuvių šeima: lininės drobės sudarė didžiąją dalį jaunamarčių kraičio, lininiais drabužiais rengėsi visa šeimyna, sėmenų aliejus – pagrindinis pagardas gavėnios, advento metu. Iš lino vijo virves, pančius. O apie linelio naudą tiekiamą organizmui daug kalbėta, tačiau to, kas gera ir naudinga, pergirti neįmanoma. Todėl „Lino šventės“ metu vyko ne tik koncertai, apsipirkimai ta proga gražiai įrengtame turgelyje, buvo skaitomos paskaitos ir dar kartą primenama apie liną, kurio, deja, kasmet vis mažėja Lietuvoje, naudą sveikatai. Nebeauginami pluoštiniai linai (lininių medžiagų atsivežama iš užsienio, ten supranta, kas yra vertinga), visai mažėja tarpinių linų plotai. Jei taip ir toliau bus, greitai mūsų vaikai eis į botanikos muziejų pažiūrėti, kaip atrodė tas liaudies dainose apdainuotas linelis. Tik džiaugtis reikia, kad atsiranda tokių lino augintojų ir entuziastų kaip mūsų bagaslaviškietis B. Vošteris. Tik jo rūpesčiu šventė linui surengta jau penktą kartą. Žinia apie tokį renginį sklinda vis tolyn, tad svečių Bagaslaviškyje šeštadienį tikrai netrūko. Atvyko didžiuliais autobusais Kupiškio, Ukmergės rajonų ūkininkai, saviveiklininkai, o lengvųjų automobilių pilnos pakelės. Atvyko žemės ūkio ministras A. Palionis, Seimo narys P. Čimbaras, Širvintų rajono savivaldybės atstovės.

Varpo dūžiu šventę pradėjo, kaip ir priklauso, šventės šeimininkas Bronislovas Vošteris. Sugiedotas himnas linui „Nepamirški, Lietuva, linų“. Renginio vedėjai – veteranai, be jų nebuvo nė vienos lino šventės – Ona Valančienė ir Kazimieras Visackas suteikė žodį žemės ūkio ministrui Andriui Palioniui, prieš tai priminę, jog tai pirmasis ministras, atvykęs į tokį renginį. Ministras, sveikindamas šeimininką, pusiau juokais, pusiau rimtai prižadėjo kasmet atvykti į Bagaslaviškį, į „Lino šventę“, tik tenebus ji paskutinė. Seimo narys Petras Čimbaras ne tik pasveikino Janiną ir Bronislovą Vošterius, įteikdamas jiems dovanų, nepamiršo ir renginio vedėjų: neliko ponai Ona su Kazimieru be seimūno apdovanojimo. Daug sveikintojų buvo, daug gražių žodžių išsakyta, teišsipildo visi palinkėjimai, ir svarbiausia, te tokia šventė bus kasmetinė. Anot vedėjos Onos, „…mes pripratę prie rimtesnių jubiliejų 10, 15, 20 metų, o čia tik 5, būtinai reikia augti ir plėstis šiai tradicijai Bagaslaviškyje ir minėti rimtesnes sukaktis…“

Koncertą pradėjo Operos ir baleto teatro solistė, mūsų kaimynė molėtiškė Regina Šilinskaitė, o baritonas Dainius Puišys prisistatė vos ne vietiniu, jo tėvukai savo laiku mokytojavo Bagaslaviškio mokykloje, ir dabar jautėsi esąs laimingas galintis dainuoti bagaslaviškiečiams ir jų svečiams. Dainas keitė paskaitos apie linų naudą sveikatai. Jas skaitė doc. kardiologė Jūratė Barysienė, mokslų daktarė Elvyra Gruzdevienė. Pasiklausius tokių autoritetų, dar kartą įsitikini, jog naudoti sėmenis, sėmenų aliejų būtina.

Puikią lino aprangą pademonstravo modeliai iš Ukmergės Santarvės estetinio ugdymo ir modelių mokyklos. Pasirodė tautiška kapelija „Sutaras“, vadovas A. Fokas, Ukmergės r. Dainavos ansamblis „Romantika“, vad. L. Talutienė. Susirinkusius nudžiugino bagaslaviškiečiai – muzikavimo grupė, kuriai vadovauja muzikos mokytojas Kazys Petreikis, žinoma, atvyko kaimynai gelvoniškiai „Savingė“, vadovė L. Bikulčienė.

Visi dalyviai, žiūrovai ir klausytojai buvo vaišinami kvapnia arbata, skaniomis košėmis, kurias labai skaniai išvirė pagal tautinio paveldo receptus tarptautinio konkurso laureatas Povilas Mikalajūnas. Su gera nuotaika, šmaikščiai ir nuoširdžiai renginį vedę vedėjai O. Valančienė ir K. Visackas padėkojo susirinkusiems, padėkojo svetingiems šeimininkams ir pakvietė po metų vėl į „Lino šventę“.

Ką beveiksit, gerbiamasis pone B. Vošteri, reikės ruoštis ir šeštąjį kartą. Šventė visiems patiko, mačiau daugelį perkančių sėmenų aliejų. Manau, įtikino paskaitos apie naudą sveikatai. O toks šventės tikslas ir buvo.

Nuotraukos autorės

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*