Naujausios žinios

Ir vėl Širvintų parapijos globos namai

Sigitas Kirtiklis

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 31 d. laikraščio „Širvis“ 4-ame šių metų numeryje

Pradėti norėčiau šventojo Tėvo Pranciškaus mintimis iš jo pranešimo „Tiesa padarys jus laisvus (Jn 8,32). Fake news (melagingos žinios) ir taikai tarnaujanti žurnalistika“: „Šiandien vis daugiau diskutuojama apie vadinamųjų „fake news“ reiškinį, tai yra dezinformaciją, skelbiamą skaitmeninėmis, o taip pat ir tradicinėmis komunikavimo priemonėmis. Šiuo terminu vadinamos žinios, neturinčios pagrindo, paremtos nesamais arba iškreiptais faktais, siekiančios suklaidinti jų adresatą arba juo manipuliuoti. Tokių žinių platinimu siekiama paveikti politinius pasirinkimus ar gauti materialinę naudą. „Fake news“ efektyvumą nulemia visų pirma mimezė, tai yra sugebėjimas atrodyti tikėtinomis. Be to, šios žinios – melagingos ar kiek nors panašios į tiesą – yra apgaulingos, sugeba patraukti adresatų dėmesį, pasinaudoja visuomenėje paplitusiais stereotipais, lengvai sukeliamomis emocijomis, baime, panieka, pykčiu, frustracija. Sunku šias žinias demaskuoti taip pat ir dėl to, kad jos dažnai cirkuliuoja tarp žmonių, sudarančių uždaras vienminčių bendruomenes, neįsileidžiančias kitos nuomonės ir nesugebančias pažvelgti iš kitos perspektyvos.“

Kodėl pradėjau šia ištrauka? Jau kelintą kartą parodomas ypatingas dėmesys Širvintų parapijos globos namams ir man, jų direktoriui, viename iš rajono laikraščių ir portale. Kalbu apie sausio 19 d. sirvinta.net, o vėliau ir laikraštyje pasirodžiusią publikaciją „Ir vėl apie pinigus…“

Esu pilietiškas ir palaikau kitus taip besielgiančius, esu sąžiningas ir nepateisinu apgaulės, melo. Galbūt todėl nusprendžiau pasisakyti senelių globos tema.

Turbūt geriausias būdas išsiaiškinti rūpimus klausimus, problemas – viešumas. Kas kitas, jei ne žiniasklaida ir jos atstovai turėtų padėti susivokti, išanalizuoti ir atsakyti į klausimus.

Minimame straipsnyje, kuris neturi autoriaus, o ir atsakymus pateikia Savivaldybės administracija, tarsi gyvųjų nebūtų, klausimų iš tikrųjų daug. Keista tai, kad į juos atsako ne tie kam jie skirti. Sutikite, neklausiame gydytojo, kaip sutaisyti automobilį, o vaistininko, kaip paruošti prabangų patiekalą, arba mokytoja, klausinėdama Marytės, pažymio nerašo Jonukui. Deja, straipsnyje be viso šito, gandais pasikliaujama labiau nei faktais (jų net nepasistengta patikrinti ar paieškoti), argumentas – nebūna dūmų be ugnies. Geležinė logika. Sugalvojai, argumentus pastiprinai sparnuota fraze ir viskas.

Nemanau, kad kuris verslininkas ar „uabo“ savininkas pasakotų verslo subtilumus. Juk tuo ir skiriasi biudžetinė įstaiga nuo nebiudžetinės, kad galioja skirtinga atskaitomybė, skirtingas finansų tvarkymas, kitoks valdymas, pavaldumas ir kiti dalykai.

Visgi, jei žmogus klausia, reikia atsakyti, taip ir žmogui bus ramiau, o ir interpretacijų bus mažiau. Viliuosi.

Dėl globos kainos.

Mokėjimo už socialinę globą principas paaiškintas tame pačiame straipsnyje. Akcentuojama padidinta Širvintų parapijos globos namų kaina, neužsimenant apie tai, kad maždaug ketverius metus, iki šių metų sausio 1 d., Širvintų savivaldybė mokėjo vietoj 510 Eur – 485 Eur. Kai tuo tarpu Socialinių paslaugų centre kaina buvo didesnė, nei pas mus.

Kaina padidinta nuo šių metų sausio pirmos dienos, nes jau kuris laikas kaip kyla minimalus darbo užmokestis, pabrango maisto produktai, slaugos prekės ir pan. Visos savivaldybės, iš kurių turime gyventojų, t. y. Vilniaus miesto ir rajono, Ukmergės, Elektrėnų, Rietavo, Telšių, Klaipėdos, buvo informuotos lapkričio mėnesį, net pateikėme pagrįstą kainos didinimo paskaičiavimą, pretenzijų, prašymų nesulaukėme.

Argumentas, kad Savivaldybė Parapijos globos namams sumokėjo 40 000 Eur, yra netikslus. Pinigai už suteiktas socialinės globos paslaugą bet kuriems globos namams atkeliauja dviem keliais: tiesiai iš savivaldybių biudžeto ir valstybės biudžeto per savivaldybę. Tai reiškia, kad savivaldybė tik administruoja pastaruosius pinigus, gautus iš valstybės biudžeto, bet pati neprimoka. Taigi, tiesiogiai iš Širvintų rajono savivaldybės už suteiktas paslaugas per 2017 m. gavome 25 775 Eur.

Ne pirmas kartas, kai Parapijos globos namams bandoma pripaišyti gyventojų paliekamas turtas, mokesti už vietą, tik išskirtiniai ir turtingi žmonės. Noriu atsakingai pareikšti, kad tai yra netiesa. Jei tik turime laisvų vietų, priimame visus norinčius gyventojus, jų turtai mums, globos namams, reikšmės neturi. Savivaldybei reikšmės turi, nes kuo žmogus turtingesnis, turintis nekilnojamojo turto, tuo mažiau už jį reikia primokėti ir atvirkščiai. Mano galva, žmogaus noro, kur jis nori gyventi, negalima ignoruoti nei pagal jo finansines galimybes, nei pagal principą myliu – nemyliu, leisiu – neleisiu. Tuo tarpu su Savivaldybe buvo įvairiai, tik nuo 2017 m. iš Socialinių paslaugų centro į mūsų globos namus perėjo gyventi dvi gyventojos. Mano turimomis žiniomis, dar dvi nori taip pasielgti, tik šiuo metu mes neturime laisvų vietų. Suprantama, žmogus ieško kur geriau, žuvis kur giliau, jei žmogui kažkur kitur bus geriau gyventi, jis turi teisę pasirinkti.

Mes, kaip socialinės globos įstaiga, tačiau pabrėžiu ne biudžetinė, atsiskaitome steigėjui, t. y. parapijos vadovui klebonui. Visi reikiami finansiniai dokumentai, pažymos pateikiami Valstybinei mokesčių inspekcijai, Sodrai, Registrų centrui. Savivaldybė mūsų įstaigos nekontroliuoja, ji gali pirkti arba ne mūsų paslaugas. Teikiamų paslaugų kokybę tikrina Socialinių paslaugų priežiūros departamentas, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, Visuomenės sveikatos centras, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Visi finansiniai reikalai, susiję su atlyginimais, brangesnių priemonių įsigijimu derinami su steigėju. Automobilio kuro, jo naudojimu, telefono sąskaitos norma nustatyta atskirais raštiškais dokumentais.

Įtarimai apie galimą pelnymąsi senelių sąskaitą meta rimtus kaltinimus mūsų įstaigai ir man, kaip šios įtaigos vadovui. Nesu žurnalistas ir nesiimu vertinti tokio neva žurnalistinio tyrimo, tai lai padarys Žurnalistų etikos komisija. Mano galva, jei nori paklausti, klausk, domėkis ir teisingai informuok visuomenę, o ne iš lempos kurk istorijas.

Tiesa, į Lenkiją važiuojame parsivežti pigesnių ir net labai pigesnių slaugos priemonių, taip sutaupome ir galime įsigyti kitų reikalingų priemonių.

Pabaigai.

Dėl man mestų kaltinimų ar įtarimų nesiaiškinsiu, nei aš nuo to skaidresnis ar drumzlinesnis tapsiu. Nieko nusikalstamo nepadariau, dėl to esu ramus. Tik norėtųsi pasakyti, kad vis bandoma sumenkinti, mesti šešėlį įstaigai, kuri gerai dirba, kurioje gyventojams gera gyventi, darbuotojams dirbti, kurią pats Socialinės apsaugos ir darbo ministras vertino labai gerai. Gal vietoje eilinį kartą mėtomų kaltinimų pereikime į aukštesnį lygį, bendradarbiavimo, kad rajono gyventojams galėtume suteikti geriausias paslaugas, kad jie nebūtų varinėjami, o laimingi gyventų gražiausius metus.

Ir visai pabaigai, jei jau skaičiuojame mūsų visų į rajono biudžetą suneštus pinigus, tai negi Širvintų parapijos globos namai yra didžiausi biudžeto „valgytojai“? Susitvarkykime pirmiausia savo kieme, o jau paskui kaimyno šiukšles prikaišiokime.

Pradėjau ir pabaigiu Popiežiaus mintimi: „Viešpatie, padaryk mus savo taikos įrankiais; išmokyk mus pašalinti nuodus iš mūsų vertinimų; padėk kituose žmonės matyti brolius ir seseris, kad mokėtume klausytis ten, kur yra triukšmas, kad įneštume aiškumo ten, kur yra dviprasmybės, nuosaikumo – kur vaikomasi sensacijų, kad keltume klausimus, ten kur vyrauja paviršutiniškumas, kad ugdytume pasitikėjimą ten, kur viešpatauja išankstiniai nusistatymai, kad įneštume daugiau pagarbos ten, kur siaučia agresyvumas, kad skelbtume tiesą, kur viešpatauja melas“.

Geriausios kloties linkėdamas siunčiu visiems trims rajono spaudos atstovams: „Širvintų kraštui“, „Širviui“ ir „Krašto naujienoms“.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*