Naujausios žinios

Išgyvename dešimtąją karantino savaitę

Andželika BAGOČIŪNIENĖ

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.etaplius.lt

Laikas nestovi vietoje. Kas benutiktų pasaulyje, net tada, kai laikas neteks prasmės, jis vis tiek tiksės į priekį. Taip tiksėdamas jis Lietuvą atvedė į dešimtąją karantino savaitę. Pirmosios savaitės, kai buvo nemažai sumaišties, nežinomybės, baimės ir suirutės praėjo ir jau šeštąją savaitę gyvenome ramiau, įpratome prie kaukių, pirštinių, sėslaus gyvenimo būdo. Dešimtąją savaitę, rodos, pradėjome įprasti prie žinių apie virusą ir kažkur pirmosiose savaitėse liko baimė, nežinia ir suirutė.

Dešimtoji savaitė prasidėjo su 1541 patvirtintais ligos atvejais, tarp jų pasveikusių – 997 ir deja, bet vis didėjančiu mirčių skaičiumi, kuris jau siekia 56. Mūsų rajono savivaldybėje registruoti 7 susirgimo atvejai, iš kurių penki jau pasveikę ir viena mirtis.

Ekonomikos gelbėjimo priemonės

Per šias savaites po smogusio šoko ir staigaus kritimo išgirdome naujų siūlymų skatinti ekonomikos augimą. Pats naujausias siūlymas aktualus dalyvaujantiems pildomame savanoriškame pensijų kaupime. Būtent šiai sričiai Vyriausybės inicijavo Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kuriomis ketinama leisti pensijų fondams investuoti į nekilnojamąjį turtą. Ekonomistai mano, kad tokiu būdu Lietuvos nekilnojamojo turto rinka gautų papildomų pinigų vystymuisi ir sudarytų konkurenciją bankams.

Eilinis vartotojas taip pat pajus, kad ir menką, bet visgi pagalbą. Seimas gegužės pradžioje nusprendė, o Prezidentas gegužės viduryje, kiek pasvarstęs, visgi pasirašė įstatymą dėl vienkartinių 200 eurų išmokų įvairių pensijų bei kitų socialinių išmokų gavėjams nepriklausomai nuo jų pajamų. Kartu Prezidentas Seimui pateikė svarstyti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mažinimo uždirbantiems iki 4 000 Eur bei neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) pakėlimo klausimus.

Pagal šį įstatymą rugpjūčio mėnesį vienkartines 200 Eur išmokas per „Sodrą“ gaus apie 0,9 mln. gyventojų. Prašymų gauti šią paramą teikti nereikės, o ši vienkartinė subsidija neturės įtakos skaičiuojant kitas paramos gavėjų gaunamas socialines išmokas.

Prezidentas teiks Seimui svarstyti priimti įstatymą, pagal kurį vaikams iš nepasiturinčių ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia iki liepos mėnesio būtų išmokėta vienkartinė 200 Eur išmoka, o visiems kitiems vaikams – vienkartinė 120 Eur išmoka.

Darželių ir mokyklų veikla

Vyriausybės sprendimu nuo gegužės 18 dienos duris atvėrė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, todėl dalis tėvų gali grįžti į darbus. Tėvai, kurių vaikai serga lėtinėmis ligomis arba gyvena su suaugusiais žmonėmis, priklausančiais rizikos grupėms, gali ir toliau kreiptis dėl nedarbingumo pratęsimo.

Pasirinkus tęsti nedarbingumą, vaiką prižiūrinčiam ir ligos draudimu draustam tėčiui, mamai, o, atskirais atvejais, vienam iš senelių, toliau bus mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Speciali socialinės apsaugos ir darbo bei sveikatos ministrų nustatyta nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka galios iki gegužės 31 dienos, tai yra iki karantino pabaigos.

Nuo gegužės 25 dienos duris galės atverti ir šalies mokyklos. Tik šį sprendimą laisvai galės priimti pačios Savivaldybėse veikiančios švietimo įstaigos. Joms leista spręsti, kaip baigti šiuos mokslo metus: nuotoliniu būdu ar sukvietus mokinius į klases.

Širvintų rajono savivaldybės ugdymo įstaigoms siūloma mokslo metus užbaigti nuotoliniu darbu.

Išimtis taikoma abiturientams, besirengiantiems brandos egzaminams. Savivaldybė taip pat praneša, kad galutinį sprendimą, kaip organizuos ugdymo veiklą iki mokslo metų pabaigos visų grupių mokiniams priims kiekvienas mokyklos vadovas.

Laisvalaikis
Nuo gegužės 18 dienos ženkliai švelnėja karantino sąlygos. Nuo tos dienos duris galėjo atverti kavinės, restoranai, barai ir kitos pasilinksminimo vietos, esančios uždarose patalpose. Numatomas darbo laikas nuo 8 iki 22 valandos ir privalomos priemonės, užtikrinančios saugumą tiek lankytojams, tiek darbuotojams. Šių įstaigų lankytojams numatoma, kad į patalpas jie galės būti įleidžiami tik su nosį ir burną dengiančiomis priemonėmis, kurias nusiimti galės tik valgydami ar gerdami. Prie vieno stalo leidžiama sėdėti ne didesnei nei 5 žmonių grupei.

Nuo gegužės 18 d. vyksta laisvalaikio užsiėmimai, kurių metu būtina užtikrinti, kad vienam lankytojui būtų skirtas ne mažesnis kaip 5 kv. m paslaugos teikimo vietos plotas ir ne mažesnis nei 2 m atstumas tarp asmenų ar grupių. Taip pat laisvalaikio užsiėmimo vietose bus galima lankytis ne didesnėms nei 5 žmonių grupėms, išskyrus šeimas.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, jog atviroje erdvėje, kurioje vyksta laisvalaikio užsiėmimai, turi būti ribojami lankytojų srautai. Taip pat įleidžiami tik apsaugines kaukes arba apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai.

Lankytojams taip pat atveriami ne tik atvirose erdvėse esantys pažintiniai ir mokomieji takai, parkai, zoologijos, botanikos sodai, bet ir apžvalgos bokštai. Į minėtus objektus lankytojai gali atvykti taip pat ne didesnėmis nei 5 žmonių grupėmis, išskyrus šeimas.

Nuo tos pačios dienos galima bus lankyti muziejus, bibliotekas bei archyvus. Tik primenama, kad muziejuose, bibliotekose ir archyvuose lankytojai privalo dėvėti apsaugines veido kaukes, o įstaigos turėtų pasirūpinti, kad lankytojai turėtų sąlygas tinkamai rankų higienai ir dezinfekcijai.

Lankantis visose aukščiau minėtose įstaigose turi būti užtikrinta, kad lankytojai eilėse prie kasų ar kitų bilietų pardavimo vietų laikytųsi bent dviejų metrų atstumo arba galėtų bilietus įsigyti internetu, turi būti skatinami už bilietus ar kitas prekes ir paslaugas atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*