Naujausios žinios

Išradinga mokesčių politika

Nomedos Drazdienės piešinys

Straipsnis buvo išspausdintas birželio 27 d. laikraščio „Širvis“ 25-ame šių metų numeryje.

Mielieji mano, artėjant rinkimams ašai vis dažniau pagalvoju, kad maloniausia yra ne būti valdžioje, o eiti josios link. Klausiate kodėl? Patys pagalvokit. Sumąsto eilinis žmogelis tapti galingu valdžiažmogiu. Organizuoja rinkimų kampaniją, žada kalnus visokio gėrio: algas padidinsim, pensijas, žinoma, irgi. Nedarbą sumažinsim, bedarbio pašalpas, taip jūs atspėjot, padidinsim ir mokėsim visą laiką, kol bedarbiui nusibos dykinėti ir jis įsidarbins. Galima dar pažadėti, pavyzdžiui, atpiginti alų ir rūkytas kiaulių ausis prie jo, galima… Geriau sustokim, kol neišdaviau visų žadėjimo paslapčių. Jei kartais sumanyčiau valdžiažmogio vardo siekti, tai tie auksiniai pažadai pačiam pravers.

O dabar įsivaizduokite, kad jau rinkimai laimėti, o rinkėjai akis išpūtę tavo žingsnius seka ir pažadų vykdymo pradžios laukia. Viešpatėliau mieliausias, nuo ko gi čia pradėti? Žadėti buvo taip paprasta, į galą jau ir patsai tuo pradedi tikėti ir štai prablaivėjimas: tu valdžioj, bet ramybės nėra, nes tik dabar viskas ir prasideda.

Valdžiažmogiai su didžiausiu stažu žino ką reikia daryti, arba bent jau sakyti: reikia didinti mokesčių surinkimą, štai tuomet ir galima bus bent kažkiek pažadų įvykdyti. Turtinga valstybė ir savo piliečius turtingesniais padarys. Matyt, mūsų miestelio šildymo įmonės vadas yra buvęs valdžiažmogiu, arba bent jau netoliese tokių asmenų sukiojęsis. Nes jisai puikiai žino, kad tik daugiau mokesčių surinkęs, jisai bus miestelio valdovės mylimas ir godojamas. Taigi, nepasitenkindamas mokesčiais už miestelėnų būstų pašildymą, jisai ėmėsi dar ir šiukšlinų mokesčių, t. y. mokesčių už šiukšlių išvežimą, rinkimo. Gudruolis tasai miestelio šildytojų vadas, matyt, yra girdėjęs, kad šiukšlinas verslas visai ne toksai jau šiukšlinas, o pelnas iš jo leidžia pamiršti ir negerą kvapą, ir niekinantį požiūrį. Bet žinoti, kad šiukšlių verslas pelningas ir sugebėti tą pelną išgauti – du skirtingi dalykai, mielieji.

Kad ir koksai gudrus būdamas, vadas suprato, kad negudraudamas daugiau mokesčių nebeišspausi ir valdovei neįtiksi. Miestelėnai jau pakankamai nustekenti, juk šildymas ir vandens pašildymas kiekvieną mėnesį nors po kažkiek, nors po lašelį, bet vis kyla ir kyla. O už šiukšlių išvežimą irgi kažin ko iš jų nelaimėsi. Nusprendė didysis šildytojų vadas spustelėti mažųjų kaimelių žmones, gal jie, iki šiol su šildytojais reikalų neturėję, nepradės kelti bangų ir geruoju atiduos reikalaujamus pinigėlius, taip prisidėdami prie miestelio gerovės ir mokesčių surinkimo akcijos plėtimo. Pati įmonė juk irgi yra bene dosniausia miestelio švenčių rėmėja, o juk pinigėliai tie patys, nustekentų vartotojų sunešti.

Taigi gauna visai neseniai vieno nežymaus kaimelio bendruomenės pirmininkė sąskaitą, griežtai reikalaujančią sumokėti už šiukšlių išvežimą iš bendruomenės namų kiemo. Namai solidūs, daugiau nei trejeto šimtų kvadratų ploto, tai būtų negražu nesumokėti ir tuo pačiu garbingai bendruomenei skolininke tapti. Belieka skubėti bendruomenės vadei banko link ir atiduoti tai, ko griežtai reikalauja šildytojų vadas.

Gal taip ir būtų įvykę, bet to neleidžia kai kurios menkos smulkmenėlės. Toji bendruomenė neturi jokios šiukšlių išvežimo sutarties, anei konteinerio, prie tų prašmatniųjų bendruomenės namų pastatyto. Dar geriau – ir tų namų jie visai neturi. Tenkinasi tik menka buvusia katiline, kurios plotas gal dešimčia kartų menkesnis, nei sąskaitoje parašyta. O ir tos katilinės bendruomenė jau atsisakė miestelio valdovės naudai, nes nežino ką tenai galima daryti. Teisybės dėlei (o ašai esu žmogelis, mėgstantis teisybę, kokia ji bebūtų) reikia pasakyti, kad puošnus pastatas tame kaimelyje yra, tik bendruomenė tenai neturi jokios teisės ir valdoviško leidimo kojos įkelti. Tai ir šiukšlino mokesčio mokėti jie visiškai nenori. Ir ašai negaliu jiems nepritarti. Teks išradingam šildytojų vadui kituose vietovėse savo išradingumą demonstruoti. Linkiu jam didelės sėkmės. O su jumis, mielieji, padiskutuosime po savaitės, atia.

Jūsų Varpininkas – teisybės ir sąžiningų sąskaitų mėgėjas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*