Naujausios žinios

Juoda ir balta

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.obi.at

Jonė LIEPONĖ

Visiems jau, matyt, žinoma, kad mažiausiame Lietuvos rajone, tai yra mūsų gimtame rajone, veikia net trys žiniasklaidos priemonės. Vieni jas įvardina trimis spalvomis – balta, juoda ir pilka spauda. Neteko girdėti, kad bent viena iš jų būtų pavadinta geltonąja. Žmonės turi savo priežasčių parinkdami pavadinimus. Tik ar nebus čia susiję su tuo, kad vis didesni Širvintų plotai trinkelėmis užlipdomi. Gal ir ne dėl to. Juk prie savivaldybės plytelės rožinės, tai Savivaldybę prijaučiančią žiniasklaidos priemonę vadintų rožine spauda, o taip nevadina. Tiek to tos spalvos.

Štai užvirė vienoje iš tų trijų žiniasklaidos priemonėje diskusija po Tarybos nario straipsniu apie tai, kad į naujo jaunimo sodo atidarymą kviečiami neva tik miestelėnai. Toks nereikšmingas veiksmas – pavadinimo parinkimas, o atskleidžia tiek daug žaizdų mūsų rajone. Ir ne kas kitas mato jas, o patys mūsų rajono gyventojai.

Savivaldybei priklausančiame interneto puslapyje skelbiama: „…Naujasis futbolo stadionas, atnaujinta L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazija, Meno mokykla, lauko batutai, žaidimų aikštelė, pėsčiųjų takas, vaikų žaidimų kambarys, atvira jaunimo erdvė… Ši miesto dalis visiškai atnaujinta ir specialiai pritaikyta visos šeimos aktyviam laisvalaikiui. O treniruoklių salės įrengimas taps paskutiniu štrichu.“ Tokioms pagyroms kaimiečiai turi savo atsakymą, kurį radau po minėtu Tarybos nario straipsniu. Kaimietė atsako: „Teisingai, kam tie kaimiečiai?.. Šiaip akių neparodo… Užtenka prieš rinkimus po puodelį dovanų atvežti. „Gera Širvintose gyventi“ ir turi būt gera. Nors ir puodelių pritrūkstama visiems, bendruomenės pirmininkui ir jo vaikams, nors jie prie šventės organizatorių – nenusipelno… Nereikia nieko kaimiečiams… Geriau iš jų viską atimti ir miestui atiduoti. Ar reikia kaimo vaikams bibliotekos?.. Nors ji po pamokų būdavo pilnutėlė… Stadiono?… ar kitaip gerint kaimietukų infrastruktūrą?.. Tegu miestas blizga… Juk kaimo gyventojai tikriausiai miestuose nedirba?… ir mokesčių nemoka?.. ir vaikų neaugina?…“

Kas nutiko, kad taip suskilo į dvi barikadas Širvintų rajono gyventojai? O gi nieko nenutiko per dieną, viskas vyksta sistemingai ir apgalvotai. Dabar jau po kelerių metų pradeda gyventojai matyti tų veiksmų pasekmes. Nebeturi vaikai bibliotekų kaimuose. Ne visuose, bet jų ženkliai sumažėjo. Stadionai įrengiami tam tikruose kaimuose pagal tam tikrus tik vienai galvai žinomus kriterijus. Vienas iš jų galėtų būti – bendruomenės pirmininko visiškas lojalumas tai galvai. O va, jei nelojalus tas užsispyręs pirmininkas ar šiaip pagrindinės rajono galvos akimis ne toks „gražus“, tai lieka kaimai be mokyklų, be darželių, be bibliotekų, be stadionų, žodžiu be nieko, kas gali kaimo žmogui gyvenimą praskaidrinti. Bet perrausiu smegeninėje savo dėžutes ir surandu tokį faktą – nelojalių bendruomenių primininkų jau su žiburiu reik ieškoti. Tas pat ir su seniūnaičiais vyksta, tampa jais stebuklingų balsavimų dėka visi lojalūs.

Man taip atrodo, kad žmonės pyksta tikrai ne dėl to nelemto pavadinimo. „Miestelėnų piknikas“ buvo tas skaudusis taškas, kuris tik ir laukė būti paspaudžiamas. Iš tiesų ar tikrai taip kaimai tuštėtų, jei jiems būtų skiriama daugiau dėmesio? Manau, kad ne. Kaip tik jaunos šeimos ieško vietų kurtis kur nors toliau nuo miestų. Neseniai vieno miestelio atstovė per žydrąjį ekraną pasakojo, kad miestelyje ir aplink jį namai tiesiog graibstomi. O kaip gi negraibstysi, kai tokią reklamą daro ir visai Lietuvai pasakoja, kad tame miestelyje veikia gimnazija, vaikų darželis, aktyvus ir veiklus vaikų dienos centras, biblioteka, kultūros namai, parduotuvės ir net kelios gyvybingos bendruomenės.

Štai jums ir raktas į kaimų pilnėjimo paslaptį: lengvas susisiekimas, o tai reiškia, kad asfaltuoti keliai, kurių niekas neužmiršta valyti žiemą, apšviestos gatvės, garantuotas vaikų švietimas, užimtumas bei bendruomeniška aplinka, kurioje gali rinktis, kam prijausti, su kuo bendrauti ir už ką balsuoti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*