Naujausios žinios

Kaip tapti tobulais globėjais

Janina Pukienė

Asociatyvinė nuotrauka iš bernardinai.lt

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų balandžio 20 d. laikraščio „Širvis“  16-ame numeryje. 

Perskaičiau straipsnį apie globėjų rengimo kursus ir niekaip jis neišeina man iš galvos. Ir ne vien todėl, kad tie patys VšĮ SOTAS specialistai neseniai lankėsi Širvintose ir mokė globos subtilybių tenykščius globėjus. Kas žino, gal ir jų atsakymus slapta vertino ir pranešė kam reikia apie tinkamumą globoti. Bet kalba ne apie tai.

Nesu globėja ir nesiruošiu ja tapti, taigi tas straipsnis su manimi asmeniškai nesusijęs. Bet taip jau įvyko, kad pažįstu ne vieną globėją ir, savaime suprantama, jų globotinius. Turiu prisipažinti, kad ir pati kažkada, pačioje pradžioje, turėjau ketinimų imtis globos. Kai dabar paskaičiau apie mokymus, pagalvojau: „Dėkui Dievui, kad taip ir nedrįsau to padaryti.“ Kodėl? Nes ir mano priežastys buvo tokios pat savanaudiškos, kaip ir straipsnio autorės šeimos, aš irgi norėjau, kad mano vienturtė dukra turėtų bendraamžę sesę. Koks savanaudiškumas! Dar ir išauginusi, ko gero, būčiau kaip ir savąją atžalą: pareigingą, atsakingą, nereikalaujančią žvaigždžių nuo dangaus, o besitenkinančią tuo, kas yra. Pasirodo, globotiniui tai visiškai netinka, jis turi augti laisvas nuo pareigų, atsakomybės, laisvas daryti ką nori, kada nori ir kaip nori. O juk aš, pedagogikos diletantė, globotinį būčiau ir pabarusi, ir pamokiusi, ir pareigų priskyrusi. Turbūt ir pamokas liepčiau paruošti, ir indus suplauti, ir lovą pasikloti. Tikra tironė, kitaip specialistai ir nepavadintų.

Ką gi, viskas į gera, globėja netapau, globotiniui gyvenimo nesužalojau. Bet ir dabar šio to naudingo išmokau. Kai tik pamatysiu globėjus besidarbuojančius, o globotinius išmaniuosius bestudijuojančius, tuoj suprasiu: šie globėjai veltui laiko nešvaistė VšĮ SOTAS specialistų pamokose, informacijos nepraleido pro ausis ir tapo tikrais globos asais. Bet, neduok Dieve, išvys mano nuodėmingos akys tokį papiktinantį vaizdelį: globėjai su globotiniais ravi daržą, varto šieną, uogauja, kotletus kepa ir t. t. Ramiai praeiti pro šalį bus neįmanoma. Teks griežtai paklausti tokių, atsiprašant, globėjų, gal jie nelankė garbių specialistų paskaitų, nestudijavo PRIDE programos nuostatų, nesuvokia globos esmės ir prasmės. O gal teisūs jų kaimynai, teigdami, kad globotiniai jiems reikalingi kaip nemokama darbo jėga? Viena vaiko netekties „palaužta“ mama po kažkelintos taurelės skundėsi, kad jos mylimo vaikelio globėja naują mašiną nusipirko, kai tikra motina „bambaliui“ centų nesukrapšto. Iš kur globėja turi tiek pinigų? Aišku, iš globos išmokų sutaupė, ne kitaip.

Vargšams tokių tironų globotiniams, vangiai rankiojantiems balandas iš svogūnų lysvės, vartantiems šieną, renkantiems uogas, kepantiems kotletus ir t. t., paaiškinsiu, kad to daryti jie neprivalo, šioje šeimoje jie neturi jokių pareigų, tik teises ir kaprizus. Va, kai iš tų neraštingų (globos prasme) globėjų jus atims ir grąžins į vaikų globos namus, tada atsiras pareigos, o teises ir kaprizus teks pamiršti. Kol esate globėjų šeimoje, naudokitės teisėmis į valias.

Šių pamąstymų kopiją nusiųsiu VšĮ SOTAS korifėjams, lai patikrina, ar teisingai perpratau jų mokymo esmę. Gal tada ir mane įtrauks į komandą?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*