Naujausios žinios

KARANTINO PABAIGA ĮPAREIGOJA BŪTI SĄMONINGESNIAIS

Andželika Bagočiūnienė

Asociatyvus paveikslėlis. Šaltinis: www.llri.lt

Jau šią savaitę atsisveikiname su tris mėnesius šalyje trukusiu karantinu. Tik vertėtų žinoti, kad liks galioti vasario pabaigoje įvesta valstybės lygio ekstremalioji situacija, skirta COVID-19 viruso plitimui suvaldyti. Kai kurie apribojimai liks ir toliau galioti. „Numatomos priemonės sienų kontrolės, ūkinės veiklos reguliavimo bei viešųjų ir administracinių paslaugų teikimo reguliavimo srityse“, – spaudos konferencijos metu teigė vidaus reikalų ministrė R. Tamašunienė.

Mūsų šalies gyventojai, mėgstantys keliauti į Lenkiją apsipirkti, galės laisvai vykti, bet Vyriausybė apribojimus numatė išvykimui į Baltarusiją ir Rusiją. Į šias šalis patekti mūsų tautiečiams paliktos labai smulkios išlygos.

Nuo karantino pabaigos dienos iki birželio paskutinės dienos atvirose erdvėse organizuojamuose renginiuose bus leidžiama dalyvauti ne daugiau nei 700 asmenų, o tuo tarpu uždarose – ne daugiau kaip 150. Šie skaičiai didės nuo liepos pirmosios ir atvirose erdvėse bus leidžiami iki 1000 dalyvių, o uždarose – ne daugiau kaip 200.

Po karantino uždarose erdvėse sveikatos ministras A. Veryga rekomenduoja išlaikyti tokias pat apsaugos priemones kaip ir karantino metu: dėvėti apsaugines kaukes bei rūpintis rankų higiena. Jis taip pat ragina neorganizuoti didesnių šeimyninių švenčių, nes tam dabar ne laikas. Pablogėjus situacijai šalyje, gali tekti grįžti į karantiną, o atsiradus židiniams, numatoma taikyti tam tikras griežtesnes priemones būtent tose vietovėse, kur skelbiamas karantinas.

Širvintose COVID-19 protrūkis

Birželio pradžia mūsų rajone neramiai prasidėjo. Po vienos asmeninės šventės, vykusios gegužės paskutinėmis dienomis Kernavėje, mūsų rajone koronavirusu užsikrėtusiųjų per kelias dienas skaičius tapo didesnis nei per visą pandemijos laikotarpį. Iš viso koronavirusu užsikrėtė šeši iš aštuonių šventėje dalyvavusių žmonių, taip pat šeši su jais susiję artimi asmenys ar kolegos. Todėl Širvintų rajono savivaldybė ėmėsi visų riekiamų saugumo priemonių viruso plitimui pažaboti. Vyko trys Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdžiai, kurių metu nuspręsta nutraukti arba nukelti numatytus renginius iki Joninių bei iki karantino pabaigos (birželio 16 d.) uždaryti Musninkų vaikų darželio skyrių. Savivaldybė taip pat ragino gyventojus išlikti sąmoningiems ir rekomendavo, jei tik tam yra galimybė, asmeninius renginius ir šventes atidėti.

Tuo pačiu metu, kaip mūsų rajone, ligos protrūkis įvyko kaimyniniame Vilniaus rajone esančioje Kalvelių gyvenvietėje. Spaudos konferencijos metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė išsakė pamąstymus, kad abu šie protrūkiai Kalvelių kaime ir Kernavėje gali būti susiję, nes šiose skirtingose šventėse atskirai dalyvavo kolegos – Nacionalinio vėžio instituto darbuotojai.

Pamąstymui apie atsargumą

Anądien, eidama iš prekybos centro su kauke, išgirdau repliką iš pakankamai solidžiai atrodančios pagyvenusios moters ir jai pritariančio į ketvirtą dešimtį perkopusio sūnaus. Jie su pasipiktinimu kalbėjo, kad viskas čia išgalvota ir kad net neketina dėtis „antsnukių“ ant veido. Tikra tiesa, jie buvo be kaukių. Tada prisiminiau medikus, kurie, eidami gelbėti mūsų tautiečių gyvybes, privalo užsidėti ne tik kaukes, skeptiškai nusiteikusių žmonių pavadintas antsnukiais, bet ir kombinezonus, pirštines, šalmus, antbačius ir viską dar gerai apsikamšyti. Jie taip dirba keletą valandų, tam kad mums būtų geriau, kad mes liktume saugesni ir vis tiek, net taip apsisaugodami, jie užsikrečia. Štai ir Kernavės bei Kalvelių protrūkiai manytina kilo nuo dviejų kolegių medikių.

Teko girdėti ir tokių kalbų iš sąmokslo teorijas garbinančių asmenų, kad nieko čia nereikėjo daryti, liga žino ką pasiimti ir išmirtų tie, kam laikas išmirti. Skamba žiaurokai. Tik ar tie auksinių minčių svaidytojai numatę galimybę, kad liga gali pasirinkti jų artimąjį brolį, mamą, vyrą ar žmoną, o gal net sūnų ar dukrą. Tokie žmonės sukelia asociacijas su arkliukais, kuriems uždedami akiūkliai, ribojantys jų matomumą, kad šie nesibaidytų.

Teko patirti situaciją, kai ėmiausi saugumo priemonių tada, kai dar tik numačiau, kad gali kilti pavojus, faktiškai jis dar nebuvo kilęs. Tai sulaukiau įvairių nuomonių: kam to reikia, o gal nieko ir nebūtų įvykę, reikėjo sau ramiau išbūti ir nekelti bangų. Taip, tai lengviausias kelias – nieko nedaryti. Kai matome savo veikimo ar neveikimo pasekmes, mes jau galime svarstyti, ar teisingai pasielgėme, ar ne. Dažniausiai tie patys burnotojai jau giedotų kitą dainelę: kodėl tu matydama, kad taip galėjo įvykti, nieko nesiėmei, kad to išvengtum, kodėl tu niekam nieko nesakei, kodėl tu tą ar aną… Bet kai pasielgi taip, kad išvengtum pasekmių, kaip sužinoti, ar teisingai pasielgei? Ogi niekaip, nes to, kas neįvyko, įvertinti negalime. Todėl lengviau yra vertinti, kritikuoti, smerkti ypač tiems, kurie tam turi laiko, kurie savo energiją nukreipia ne tam, kad sukurtų kokią naudą, bet tam, kad stebėtų, kaip kitas tai darydamas gali suklysti.

Todėl kviečiu visus nesvarstyti kaip būtų, jeigu būtų, o laikytis rekomendacijų tam, kad išvengtume bet kokio pavojaus. Susilaikydami ir neburnodami, o palaikydami vienas kitą mes sumažinsime įtampą, kurios per karantiną susikaupė tiek, kad jau besprogstanti. Galų gale ne laikas galvoti vien apie savo pasturgalį. Pagalvokime ir apie savo artimą.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*