Naujausios žinios

Kas pavojingesnis – koronavirusas ar panika?

Asociatyvi nuotrauka

Jonė LIEPONĖ

Štai ir atkeliavo iš tolimosios Kinijos visiems siaubą keliantis virusas. Nuo Covid-19 Kinijoje, praėjusios savaitės duomenimis, iš 77 tūkstančių susirgusiųjų mirė apie 2 250 žmonių. Tai daugiau nei du procentai mirties atvejų. Šis naujokas yra labiau užkrečiamas, nei jau mums žinomi SARS ir MERS, nors mirštamumas protrūkių metu procentiškai mažesni nei minėtųjų, bet sveiki skaičiai baugina.

Kaip informavimo priemonės skelbė, kad virusas kažkur ten toli už jūrų marių, rodės, mūsų greičiausiai jis nepasieks. Deja. Netruko nė mėnesio ir jis jau beldžiasi į mūsų namus. „Korona“ užtruko lygiai tiek, kiek užtrunka mūsų tautiečių dažnai užsakomos prekės iš Kinijos. Kas žino, gal Italiją virusas taip ir pasiekė siuntinukais. Kiek teko girdėti, italai siuntimo iš Kinijos paslaugomis naudojosi ženkliai dažniau nei mūsų tautiečiai.

Įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis skelbiama, neva tyrimas rodo, kad Covid-19 pavojingiausias vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie serga kitomis lėtinėmis ir įsisenėjusiomis ligomis. Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kodėl, bet vaikų susirgimų skaičius yra labai mažas. Didžiausia rizika – sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Kraujotakos ligomis sergančių pacientų skaičius Lietuvoje sudaro apie 230 tūkst. o širdies nepakankamumo liga mūsuose serga per 100 tūkstančių žmonių. Iš 2 mln. 794,2 tūkst. gyventojų net 186 tūkstančiai yra vyresni nei 65 metų. Taigi, broliai kurmiai, paskaičiuokime, keliems iš mūsų virusas – naujokas kelia realią grėsmę.

Feisbuko platybėse iš bet ko pajuokauti mėgstantys lietuvaičiai sparčiai, taip kaip po pasaulį plinta ir pats virusas, platina ryškiaspalvę žinutę su tekstu; „Girdėjau, nuo koronaviruso daugiausia miršta žmonės nuo 65 metų. Tai gaunasi, kad čia ne virusas, o pensijinio fondo svajonė.“ Kol nebuvo patvirtintas nė vienas atvejis mūsų šalyje, ši žinutė ne vienam kėlė šypseną. O štai dabar, kai 39 metų grįžusiai iš Italijos šiaulietei patvirtintas šis siaubūnas, lietuvaičiams jau ne iki juokų. Klausite, iš ko sprendžiu. Ogi iš parduotuvių lentynų. Esu viena iš tų į riziką pakliūvančių statistikos vienetų, neturtinga pensininkė, vieniša moterėlė, nešiojanti su savimi puokštę įvairių lėtinių ir jau įsisenėjusių ligų. Santaupų šiais laikais susikaupti nebesugebu, vaistai suryja didžiąją pensijos dalį, tai eini į daugelio numylėtą prekybos centrą akcijų pažvejoti bei kokių pigesnių kruopyčių ar nukainuotos mėsytės įsigyti. Prieinu prie kruopų lentynos ir žiū, ogi pigiausių kruopų nėra – lentyna kaip šluota iššluota.

Pastovėjau prie lankomiausio skyriaus, parymojau, ištiesiau ranką ties brangesnėmis kruopomis, bet ji nejučia nusileido pati. Paskaičiavau, kad man brangiai ta panika Lietuvoje dėl to viruso kainuos. Mat, jei šį mėnesį dvigubai brangiau teks pakloti už maistą, tai kitą mėnesį teks išmokti valgyti dvigubai mažiau, o gal apskritai išmokti nevalgyti. Trumpiau tariant, man mesti valgyti, kaip rūkaliui mesti rūkyti, o alkoholikui – gerti. Na štai ir prisigyvenom, kad valgymas senjorams greitai taps žalingu įpročiu, nes, jei neturi už ką to daryti, vadinasi, tau to kaip ir nereikia. Jei virusas mūsų anapilin neišsiųs, tai panikos padariniai pribaigs. Sodra vienu ar kitu atveju katučių plos – sutaupys.

O jei visiškai rimtai, tai kviečiu visus išlikti draugiškiems su savo protu. Kas jo iki šiol neturėjo – kooperuokitės su tais, kam jis smegenis spaudžia, bet svarbu išlikti ramiems. Ne trečiasis pasaulinis gi. Susigyvenom su AIDS, nuo kurio 2005 metais pasaulyje mirė beveik du milijonai žmonių ir, nors mirčių sumažėjo per pus, bet milijoną per metus nusineša. Susigyvenom su virusiniu hepatitu, nuo kurio kasmet pasaulyje miršta apie 1,4 mln. žmonių. Išmokom gyventi su gripu, kuris kasmet planetoje pražudo po 650 tūkstančių žmonių, tarp kurių ir vaikai. Galima vardinti be galo. Suprantu, nė vienam mirti nesinori, bet šiuo metu panika gali sukelti didesnį pavojų nei pats virusas. Todėl linkiu nusiraminti ir elgtis sąmoningai.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*