Naujausios žinios

Kernavė vėl sukvietė gyvosios archeologijos mylėtojus

„Širvio“ informacija

Straipsnis buvo išspausdintas  liepos 12 d. laikraščio „Širvis“ 28-ame šių metų numeryje.

Šiais – piliakalnių – metais, tikriausiai tūlas širvintiškis ir ne tik liepos 6–8 d. praleido Kernavėje ir suspėjo Lietuvos himną sugiedoti, savo akimis pamatyti, kaip gyveno mūsų protėviai priešistorės, viduramžių laikais. Senoji Lietuvos sostinė ir vėl kvietė įsikurti XIII–XIV a. viduramžių Kernavės amatininkų namuose, užsukti į dirbtuves, apžiūrėti ūkinius pastatus, pašmirinėti po kiemus. Smalsiausieji turbūt išbandė akmens amžiaus gyventojų kasdienybę, išvydo viduramžių kovas, sudalyvavo edukaciniuose konkursuose ir pasidomėjo žaidimais vaikams. Per XVIII tarptautinį eksperimentinės archeologijos festivalį „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“ pasiklausė senosios muzikos ansamblių – „Trys keturiose”, „VISI“, Rugiaveidės su folkloro grupe „Sedula“, „Marga muzika“ (Lietuva), „ESSA“, „Javaryna“ (Baltarusija), „Sugallo“ (Vengrija), „Village Harmony“ (JAV) – koncerto.

Daugumos lankytojų žvilgsnius prikaustė Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Vengrijos ir Norvegijos eksperimentinės archeologijos meistrai. Jie rodė, kaip buvo gaminami archajiški įrankiai, lipdomi ir žiedžiami puodai, dažomi siūlai, siuvami rūbai, gaminami papuošalai ir įrengiami būstai, išdirbami kailiai. Bevaikštinėjant po viduramžių Kernavės amatininkų miestelį, galima buvo pajusti dūminės pirties ir beržinės vantos kvapą, išgirsti kalvio priekalo dūžius. Ypatingo vaikų dėmesio sulaukė avelės, budeliai, senoviniai žaisliukai.

Gana įdomi buvo dienų naujiena – Australijos medžiotojų medžioklės įrankių – bumerangų pristatymas ir svaidymas (Lietuva).

Kiek teko dalyvauti gyvosios archeologijos dienų renginiuose Kernavėje, daugiausia buvo laukiama parodomųjų viduramžių kovų. Vaikai visada ateidavo apsiginklavę kalavijais ir šis kartas nebuvo išimtis. Pasak organizatorių, pirmą kartą į viduramžių kovas įsiliejo Ukrainos ir Baltarusijos („Vargertorn“) karybos meistrai. Dalyvavo jau žinomi karybos klubai „Varingis“ (Lietuva), „Jantar“ (Lenkija), „True Varing“ (Baltarusija).

Pilies kalne, pasiklausę senosios muzikos, lankytojai galėjo paskanauti įvairių valgių, dalyvauti žaidimuose ir konkursuose, pašaudyti iš lanko, pajodinėti žirgu.

Kaip žadėjo, taip ir ištesėjo festivalio organizatoriai, kad renginys, minintis Valstybės dieną, vykstantis Piliakalnių metais autentiškoje istorinėje aplinkoje, leido ne tik gyliau suvokti istorinę šalies gyvensenos raidą, bet ir labiau pajusti ryšį tarp praeities ir dabarties, valstybingumo tęstinumą.

Domanto Kanclerio, Virginijaus Sarpausko ir skaitytojų nuotraukos.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*