Naujausios žinios

Kitoks Daržas.lt

Valda Patinskienė

Straipsnis buvo išspausdintas  balandžio 5 d. laikraščio „Širvis“ 14-ame šių metų numeryje.

Tokiu adresu galima susipažinti su šauniaisiais kitokio daržo šeimininkais Eimute Barkauskaite-Lučiūniene ir jos vyru Giedriumi. Giedrius tik vykdytojas tų darbų, kuriuos Eimutė nurodo. Jau senokai lankomės Čiobiškio seniūnijoje ir vis tenka stebėtis šio krašto žmonių sumanumu, veiklumu. Pastarąjį kartą susitikusi su Lapelių bendruomenės pirmininke Daiva Drazdauskiene, sužinojau, kad netoliese galima pamatyti, kaip auginamos daržovės kitaip. Kaip? Taip, kaip visi augina, atsakytumėte. Ot ir ne. Susidomėjau pirmininkės pasakojimu ir, žinoma, apsilankiau pas Lučiūnus. Oras kvepia pavasariu… Giedrių radau lauke betvarkantį vandentiekį. O neaukšti šiltnamėliai jau apgaubę lysves. Maloni, besišypsanti Eimutė iš karto pradėjo pasakoti apie savo darbus darže. Pertraukiau ją klausimu, kaip atsirado Lučiūnų šeima kaime.

Eimutė baigusi biologiją, dirbo ne vienoje Širvintų rajono mokykloje biologijos ir chemijos mokytoja. Visą laiką traukė gamta ir kaimas. O kaip netrauks, jei Eimutės tėviškė tokiame puikiame Lapelių kaimo gamtos kampelyje. Tradicinis ūkininkavimas, gamtinė žemdirbystė suderinama su biologija. O agronomija su biologija irgi draugauja. Tad jaunai biologei chemikei, kuri savo darže nori savarankiškai dirbti ir išbandyti netradicinę daržininkystę – nearti dirvonai. Išgirdau, ko negirdėjusi – darže biologinė įvairovė – daržovės neserga (nebūna ligų), net kenkėjai aplenkia tokius daržus (kiekvienas kenkėjas turi savo priešų), tokiame darže tenka tik pareguliuoti gamtinius dėsnius, nereikia kovoti su negandomis. Puikūs pagalbininkai yra boružės, ežiai. Mačiau krūvą sumestų šakų, aš jas sukūrenčiau, o čia šakų krūva – ežiukų namai. Šiuo metu lysvės mulčiuotos dar rudenį nupjauta žole. Mulčias yra viršutinio dirvos sluoksnio trąša. Jį sudaro organinės medžiagos, tokios kaip žolės nuopjovos, lapai, smulkintos daržo augalų liekanos. Mulčias, paskleistas dirvos paviršiuje, apsaugo ją nuo temperatūros svyravimų, nuo išdžiuvimo. Po šia danga dirva lieka drėgna ir puri. Į mulčiuotą žemę sunkiau įleisti šaknis piktžolėms. Tarp lysvių platūs pievos takai, juose vasarą „ganosi“ kenkejai. Kam jiems ieškoti maisto morkų, burokėlių ar kitų daržovių lysvėse, jei ko nori randa tarplysvyje. Čia vietos užtenka ir varlytėms, ir sraigėms. Kurmis irgi turi savo takus, niekas jam netrukdo „gastroliuoti“ iš vieno galo į kitą, tad jis ir nekilnoja žemės vis naujoje vietoje.

Dirva tręšiama kompostu,o jį pasigaminti irgi reikia mokėti, būtina, kad tarp sukrautų organinių atliekų cirkuliuotų oras, kad sliekai galėtų pasiekti kompostuojamas atliekas, jį reikia krauti tiesiai ant dirvos.Kompostavimas yra pats veiksmingiausias būdas dirvos kokybei pagerinti.

Norint išvengti dirvožemio erozijos, negalimi dideli laukai. Dirbama žemė turi būti persipynusi su laukais. Ariant žemę, ji suspaudžiama, suvažinėjama, į gruntą sunkiai patenka oras, kurio būtinai reikia daržovėms. Todėl Eimutė su vyru ir sūnumi Donatu lysves sukasa. Rankinio darbo čia tikrai daug. Draugiška šeima, dirbdami kartu, susidoroja su sezoniniais darbais. Sūnus Donatas, programuotojas, sukūrė svetainę www.kitoksdarzas.lt.

Lučiūnų ekologiškame darže auga visos Lietuvoje auginamos daržovės ir prieskoninės žolės.Užauginta produkcija išvežiojama pirkėjams, kurie iš anksto užsisako daržovių krepšelius. Daugelis susidomėjusių atvyksta pamatyti ir pasimokyti, kaip kitaip auginamos daržovės. Eimutė Lučiūnienė be paslapčių dalijasi patirtimi, moko ir aiškina ką, kaip ir kada sėti, sodinti. Šiuo metu populiarėja gamtinė žemdirbystė, jos centras Pavilnyje, čia pasiklausyti paskaitų vyksta ir Eimutė. O man atrodo, kad Lučiūnai jau viską žino ir moka, „Daržininkystė kitaip“ klesti. Nedrįsau ilgai trukdyti užimtų daržininkų. Atsisveikindama palinkėjau gero derliaus, o Daivai Drazdauskienei mintyse padėkojau, kad pasiūlė aplankyti tokią šeimą, su kuria pabendravusi ir pati gavau daug gerų, negirdėtų patarimų. Pabandysiu juos įgyvendinti savo darže.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*