Naujausios žinios

Klausiate – atsakome

Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys buvo pripažintas kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso  154 str. 1 d. Ar gali jis toliau eiti Tarybos nario pareigas ir atstovauti rinkėjams Savivaldybės taryboje? Jeigu jis turi pasitraukti, tai per kiek laiko? Kas turi inicijuoti pasitraukimą, jeigu pats Tarybos narys to nedaro? Kokios galimos sankcijos Tarybos nariui nesitraukiant ir toliau dalyvaujant savivaldos veikloje?

Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas nustato, kad savivaldybės tarybos nario įgaliojimai nutrūksta prieš terminą, kai įsiteisėja teismo apkaltinamasis nuosprendis, – pagal įsiteisėjusį teismo apkaltinamąjį nuosprendį. Šiuo atveju klausimas būtų, ar savivaldybės tarybos narys kaltu pripažintas ir nuteistas pirmosios instancijos teisme (šį sprendimą dar galima apskųsti apeliacine tvarka), ar po apeliacinės instancijos teismo sprendimo (t. y. svarbu, ar teismo sprendimas įsiteisėjo, nes dažnai žmonės painioja teismo nuosprendžio priėmimo ir teismo nuosprendžio įsiteisėjimo sąvokas).

Kai tik įsiteisėja pirmosios instancijos teismo nuosprendis arba paskelbiamas apeliacinės instancijos teismo verdiktas, šio nuosprendžio pagrindu savaime pasibaigia ir savivaldybės tarybos nario įgaliojimai. Jokio papildomo sprendimo šiuo klausimu nereikia. Nuteisto tarybos nario faktinio pašalinimo procedūrą ir naujo tarybos nario nustatymo klausimu rūpinasi Vyriausioji rinkimų komisija, kuri paprastai tokius klausimus išsprendžia pati. Jei visgi nuteisimo aplinkybė liko nutylėta – apie tokią situaciją reiktų informuoti Vyriausiąją rinkimų komisiją ir ji šį klausimą paprastai išsprendžia per pirmąjį posėdį.

Sankcijos šiuo atveju nėra numatytos, išskyrus tai, kad po teismo nuosprendžio įsiteisėjimo šis savivaldybės tarybos narys nebeturi jokių įgalinimų ir jo balsas tiesiog neskaičiuojamas ir negalioja.

Plačiau apie šią situaciją galite paskaityti Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme (11 skirsnyje, o tiksliai – 88, 89 straipsniuose).

Į klausimą atsakė Advokatų profesinės bendrijos „Sviderskis, Kaminskienė ir partneriai“ advokatas Vaidotas Sviderskis

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*