Naujausios žinios

Ko Lietuva galėtų pasimokyti iš Baskų krašto? II dalis

Evelina Taunytė (aka CandyCactus)

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų gegužės 11 d. laikraščio „Širvis“  19-ame numeryje.

Palyginti su mumis iki šiol baskai atrodo tikri nevykėliai, kadangi Lietuva – nepriklausoma, trys milijonai kalbantys lietuvių kalba, o jie – ne. Tai vis tik, ko gi galima būtų iš jų išmokti?

Frontonas, bendruomenių infrastruktūra, arba dengtos viešos erdvės

Kiekviename, kad ir kaip mažame, kaime baskų krašte yra frontonas. Frontono istorija prasidėjo nuo to, kad kaimo jaunimėlis pradėjo mėtyti kamuolį į bažnyčios sieną. Kunigas neužsirūstino, o kaimo bendruomenė nusprendė padengti tą erdvę stogu, kad ir lietui lyjant būtų galima žaisti. Taip išsivystė baskų nacionalinis sportas – baskų kamuolys (gana sunkus teniso dydžio kamuolys, ranka mėtomas į sieną pagal tam tikras taisykles, specialiomis rankinėmis, arba raketėmis pagaunamas ir atmušamas). O frontonas tapo tikra baskų institucija. Jei kaime yra bent keturi namai, bus ir frontonas.

Baskų krašte lyja ne mažiau nei Lietuvoje, bet žmonėms nereikia būriuotis apsipirkimo centruose ar bažnyčiose (tik tiek man šauna į galvą, jei galvoju apie dengtas viešas erdves didesniems spontaniškiems sambūriams Lietuvoje). Jie gali burtis frontonuose. Taip gali puikiai vykti kaimo šventės ir įvairiausi renginiai, apjungiantys bendruomenės narius nuo jauniausių iki seniausių. Frontonas tapo baskų visuomenės branduoliu, savotiška graikiškos ‘agoros’ versija.

Nors Lietuvoje krepšinis yra tarsi pasididžiavimo vertas tautinis sportas, o lietuvių tauta – krepšinio tauta, išties nėra paprasta rasti krepšinio krepšį, kuris nestovėtų apsuptas pastatytų automobilių, arba nevisiem ekonomiškai prieinamoje sporto salėje. Ne, aš ne apie tai, kad iš tūlo reikėtų padaryti krepšininką. Tiesiog noriu atkreipti dėmesį į savotišką neadekvatumą Lietuvoje. Jei jau Lietuvoje krepšinis yra pripažintas nacionaliniu sportu, tegu būna progos ir kiekvienam viešoje erdvėje krepšinį pažaisti ir galbūt tapti ateities žvaigžde. Nesu tikra, kiek daug yra dengtų lauko sporto aikštelių Lietuvoje, bet manau, kad tikrai ne tiek, kiek Baskų krašte.

Pasižiūrėjus į baskų frontoną, argumentas, kad Lietuvoje žmonės mažiau bendrauja tarpusavyje ir yra šalti savižudžiai dėl klimato sąlygų, tarsi nelabai galioja. Baskų krašte irgi šalta ir lyja. Apie savižudžius čia negirdėti, bendruomenė stipri, kaimynai teiraujasi vieni apie kitus ir dar skolina prireikus vieni kitiems druskos. Jei ne vietinėje smuklėje, kur rasi nuo seniausio iki jauniausio, tai baskai susitinka frontone.

Nors galime didžiuotis nepriklausomybe, nelyg baskai, deja, dar negalime didžiuotis bendruomenės stiprumu (galime, aišku, džiaugtis tomis, kurios yra). Galbūt paprasčiausios tinkamos infrastruktūros nebuvimas tam daro įtakos?

„Bet gi mes puikiai suremontavome mūsų aikštę ir vis tiek žmonės į ją neina!“ – teko girdėti tokį pasisakymą iš kažkurio Lietuvos savivaldybės miestelio. Tuščios miestelių aikštės Lietuvoje, suremontuotos pagal „euroremonto“ modelį iš europinių pinigų, byloja, kad galbūt ne pinigų trūksta Lietuvoje, o komunikacijos tarp savivaldybių ir bendruomenių. Lietuvoje dar neįprasta paklausti bendruomenės žmonių nuo jauno iki seno, o ko gi jiems reikėtų. Būtent tokio paklausimo reikėtų, kad atsirastų bendra viešos erdvės vizija, kuri būtų įvairių kartų žmonių bendrai ir universaliai naudojama.

Teigiu, kad bendruomenė prasideda nuo sumuštinių dalinimosi ir kamuolio vaikymo viešoje erdvėje. Tai, kad baskai turi tokių erdvių ir išmano jas puikiai panaudoti, stiprina jų bendruomenės jausmą ir veiklą, kuri yra tarsi pamatas jų ateities vizijai.

Kas turėtų nutikti Lietuvoje, kad atsirastų praktiška ir universali infrastruktūra, kur bendruomenės žmonės turėtų kur burtis? Ką manote Jūs?

Prašau komentuoti TIK konstruktyviais ir mandagiais komentarais, kaip įrodymą, kad nesame beviltiška tauta.

Evelina Taunytė (aka CandyCactus), keliautoja ir publicistė, iš Pasai Donibanė, Baskų krašto. Nuotraukos autorės.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*