Naujausios žinios

Ko Lietuva galėtų pasimokyti iš Baskų krašto? III dalis

Evelina Taunytė (aka CandyCactus),

Valtelė sujungianti du kaimus

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų gegužės 25 d. laikraščio „Širvis“  21-ame numeryje.

Viešasis transportas

Kolumbijos sostinės Bogotos buvęs meras Antanas Mockus yra išrėžęs sparnuotą frazę: „Pažangi valstybė yra ta, kurioje ne vargšai važiuoja mašinomis, o kurioje turtuoliai naudojasi viešuoju transportu“.

Prieš Šv. Kalėdas pasivažinėjusi autobusais Vilniuje, padariau išvadą, kad save gerbiantis žmogus Lietuvoje vis tik neturėtų važiuoti viešuoju transportu. Nesileisdama į detales, teigiu, kad jis tiesiog mažai ką turi su žmogaus savigarba. Tai man ženklas, kad Lietuvoje, nors ir pasistūmėjome įvairiomis kryptimis per nepriklausomybės metus, dar nesame tiek pažengę, kaip kalba savo frazėje A. Mockus. Daug kas skaitydami šitą straipsnį nežinos apie ką aš šneku, nes galbūt turiu savo automobilį. Tiesiog išbandykite viešąjį transportą ir pamatysite, kaip mato Lietuvą žmonės – vaikai, suaugę, didžiulis procentas moterų ir užsieniečiai – be automobilių. Manau, kad Jums pasidarys šiek tiek nejauku net Gedimino pilimi didžiuotis.

Baskų krašte viešasis transportas yra ne tik patrauklus, švarus, patogus ir labai efektingas. Juo norisi važiuoti. Iš mažiausio kaimelio galima visiškai neproblematiškai ir nebrangiai nuvykti į bet kokį kitą kaimelį esantį arti ar toli. Daug žmonių, turinčių mašiną, reguliariai naudojasi viešuoju transportu, nes taip keliauti dažnai yra patogiau ir pigiau. Jei Lietuvoje transportas galbūt galėtų varžytis kitais kriterijais – juo tiesiog nėra malonu važiuoti.

Čia irgi yra kaimų, kur gyventojų nedaug. Neoliberali mąstysena diktuotų – toks modelis neapsimoka, jei autobusu važiuoja tik keli žmonės. Tačiau baskai, gyvendami šiek tiek kitokiu laiko supratimu, suvokia, kad regiono plėtrai reikalinga infrastruktūra, kaip investicija ateičiai. Tokiu būdu baskų krašte nėra apleistų ar tuščių kaimų. Vieni gali būti mažiau apgyvendinti nei kiti, tačiau bet kas lengvai gali priimti sprendimą apsigyventi kaime. Transportas problemų nesukels ir galima bus gyventi neturint savo automobilio.

Nors Baskų kraštas yra tikrai turtingesnis savo industrija nei Lietuva, be to, Lietuvoje nėra adekvačios transporto infrastruktūros, jungiančios mažus miestelius. Man atrodo, kad yra tiesiog netinkamai susidėlioti prioritetai.

Jei kada netyčia vyksite į Baskų kraštą, pirmiausia atsiminkite, kad tai nėra vieta jūsų ispanų kalbos žinioms praktikuoti. Tiesiog išmokite kelis žodžius baskiškai. Antra – atminkite, kad baskų gyvenimas verda ne didžiuosiuose miestuose (kur daugiau imigrantų iš Ispanijos), o mažuose kaimeliuose, kurie yra Baskų krašto kertinis pamatas.

Kas turėtų nutikti Lietuvoje, kad miesteliai ir kaimai būtų sujungti efektyviu viešuoju transportu?

Ką manote Jūs?

Prašau komentuoti TIK konstruktyviais ir mandagiais komentarais, juk nesame beviltiška tauta.

Keli  žodžiai baskiškai:

Kaixo (kaišio) – labas.

Egun on – laba  iena.

Zer moduz? (ser modus) – kaip sekasi?

Ni lituaniakoa naiz (nais) – esu lietuvė, lietuvis.

Pozten nais (posten nais) – labai malonu

Evelina Taunytė (aka CandyCactus), keliautoja ir publicistė, iš Pasai Donibanė, Baskų kraštas

Nuotraukos autorės

 

 

 

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*