Naujausios žinios

Kuriamos žaliosios erdvės vaikų ugdymui

Jau devintus metus Lietuvoje gyvuojanti unikali ekologinės gyvensenos iniciatyva „Žalia pėda“ padeda ugdymo įstaigų vaikams kurti teminius vieno kvadratinio metro sodelius. Šiemet ji skatins gamtos patirtinę veiklą, o keturiems iniciatyvos dalyviams bus parengtos pojūčius lavinančių žaliųjų klasių bei sodelių vizualizacijos.

Iniciatyva „Žalia pėda“ kiekvienais metais vaikams pateikia naują sodelių temą. Praėjusiais metais vaikai kūrė lietuviškus sodelius, augalus derindami prie mūsų kraštovaizdžio. Kai kurie jau išbandė ir augino meksikietiškas daržovių lysveles, prieskonių, vaistinių žolynų sodelius, mergelių gėlynėlius. O šiais metais „Žalia pėda“ skatina kurti pojūčius galinčias atverti žaliąsias aplinkas.

„Vaikas pasaulį, aplinką, save pažįsta ir suvokia per pojūčius. Pagrindiniai jų – klausa, rega, skonis, uoslė, lytėjimas. Sodas yra gyvas organizmas, idealiai tinkantis jiems lavinti, – įsitikinusi iniciatyvos „Žalia pėda” narius vienijančio projekto „Eko karta” lektorė Danielė Vyšniauskaitė-Šležienė. – Tarkime, klausa. Sode galime klausytis gamtos garsų ar patiems kurti muzikos instrumentus: rūgties skudučius, švilpukus iš pienės, barškutį iš sunokusių pupelių. Su vyresniais mokiniais jau galime kalbėtis apie triukšmo taršą: kokius garsus skleidžia gamta ir žmonių sukurta aplinka, kaip ji gali paveikti gyvąją gamtą, kokie garsai mus ramina ar atvirkščiai – vargina. Taigi gamtos patirtinė veikla plačiai atveria duris kūrybiškumui”.

Per šiuos metus keturiems „Žalios pėdos“ dalyviams – Druskininkų „Atgimimo“ mokyklai, VšĮ Paparčių šv. Juozapo šeimos namams, Linkaučių (Panevėžio r.) ir Obelių (Rokiškio r.) vaikų globos namams – bus parengtos žaliųjų erdvių vizualizacijos.

„Skatiname edukacinį augalų auginimą nuo iniciatyvos atsiradimo, nes tai vaikams padeda pažinti tiek savo pojūčius, tiek išorinį pasaulį, identifikuoti save aplinkoje, – sako agrofirmos „Sėklos“, šiemet, minėsiančios 70-ąjį įkūrimo gimtadienį, atstovė Indrė Bičkauskienė – O nuo šių metų padėsime vaikams įsirengti žaliąsias pojūčių klases, kuriose jie galės vystyti pažintines, kūrybines bei patyrimines veiklas“.

Paparčių šv. Juozapo šeimos namų direktorė Rūta Kanclerytė pastebi, kad gamtos patirtinė veikla svarbi ne tik vaikų pojūčiams ir estetiniams jausmams ugdyti.

„Vaikai į šeimos namus dažniausiai atvyksta iš tokios aplinkos, kurioje niekas neauginama ir nepuoselėjama. Tik pas mus jie susiduria su augimo stebuklu, pamato, kaip iš sėklos savo rankomis galima išauginti gražų ir naudingą dalyką, – teigia Rūta Kanclerytė – Mes siekiame sudominti ir motyvuoti vaikus, kad jie norėtų užsiimti šia veikla, per ją pažintų pasaulį ir save. Juolab neseniai įsigijome atskirą sodybą, taigi ten norime užveisti vaikų sodą, žaliomis užtvaromis apsodinti žaidimų, ūkines zonas, įrengti gėlyną“.

Išsamesnė informacija norintiems prisijungti prie iniciatyvos „Žalia pėda“: Lina Bakšytė, lina@ekokarta.lt, 8 676 09774, ekokarta.lt

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*