Naujausios žinios

Kūryba ir gyvenimas pagal Simoną Simaškevičiūtę-Sutemą

Valda Patinskienė

Straipsnis buvo išspausdintas  birželio 21 d. laikraščio „Širvis“ 25-ame šių metų numeryje.

Taip neseniai Simona Simaškevičiūtė buvo širvintiškė. Mokėsi „Atžalyno“ progimnazijoje, lankė L. Stuokos–Gucevičiaus gimnaziją, buvo gabi, stropi mokinė kaip ir dauguma. O gal ir ne visai kaip dauguma.

Nuo mažens Simutei rūpėjo spalvoti pieštukai. Galėjo dienų dienas išbūti kambaryje piešdama, kurdama lėlytes ir jas puošdama įmantriais rūbeliais. Kai sulaukusi septynerių pradėjo lankyti pirmąją klasę, nelabai kas joje buvo veikti: skaityti, skaičiuoti, rašyti jau mokėjo. Pedagogai svarstė gal gabią mergaitę iš karto perkelti į antrąją klasę, bet nusprendė – lai ilgiau pabus pradinukė, viskam savas laikas. O Simonai mokslo metai neprailgo. Visą laiką buvo užimta. Visur dalyvavo ir visur suspėjo. Teko matyti „Atžalyno“ mokyklos direktorės padėką už dalyvavimą netradicinio ugdymo dienoje „Sveika gyvensena“. (Kiek žinau, Simona ir dabar sveikai gyvena, ji – žaliavalgė). 2006 metais Simona dalyvavo dainuojamosios poezijos konkurse (ansamblio nominacija) ir laimėjo III vietą, buvo apdovanota R. Matuzo, Švietimo ir mokslo ministro, III laipsnio diplomu, išbandė save lietuvių kalbos viktorinoje „Europos kalbų savaitė“.

Besimokydama L. Stokos–Gucevičiaus gimnazijoje, dalyvavo rajono jaunųjų dailininkų akademijos vyresnių klasių grupėje ir laimėjo III vietą, buvo apdovanota Širvintų rajono savivaldybės švietimo skyriaus vedėjos M. Bilotienės. O kur dar sportas, mokyklos dėstomi dalykai, repeticijos skambinant gitara, mokslai Meno mokykloje Fortepijono klasėje.

Visur spėjanti Simona daugiausia laiko skirdavo piešimui. Kai yra toks pomėgis, trauka prie dailės, prie meno, kur daugiau galėjo stoti abiturientė jei ne į Dailės akademiją, į grafikos specialybę. Specialybė prie širdies, akademijoje gautas užduotis Simona visada atlikdavo laiku ir su užsidegimu. Simonos mama Leonora prisimena, kai kartą studentei davusi pinigų reikiamiems drabužiams įsigyti, o ji gi už tuos pinigus prisipirko reikalingų dailei medžiagų, dažų, popieriaus – drabužiai palauks, o darbai, įkvėpimas palaukti negali.

Gabi studentė buvo pastebėta akademijos vadovybės ir, baigiant mokslus, Simonai pasiūlė pratęsti studijas šioje aukštojoje mokykloje. Tačiau Simonai reikia laisvės, plataus užmojo, savo minčių įgyvendinimo. Šiems Simonos užmojams visada pritaria Tomas Rakauskas. Kaip supratau, Simona su Tomu kaip siamo dvyniai. Visur kartu ir visada vienminčiai. Štai ir dabar Širvintų viešojoje bibliotekoje demonstruojami Simonos ir Tomo darbai. Tai tikrai labai originalių darbų paroda, o jauniesiems menininkams jau vėl knieti įgyvendinti naujus planus. Dažnai jie yra kviečiami pasidalinti patirtimi, pademonstruoti savo darbų atlikimo techniką.

Simona šiuo metu užsiėmusi karoliukų gamyba. Galima būtų daug darbų atlikti, bet ne visada tai svarbiausia Simonai (Sutemai). Ją žavi fotografija, jos pagalba sustabdoma gamtos stichijos siautėjimo akimirkos, tylos, ramybės dvelksmas. Gal kiek nurimę jaunieji meno žmonės įkvėpimo pasigauna kartu su vėju skriedami dviračiais keliais, keleliais. Sveika, gražu, malonu, beminant pedalus yra laiko pasidairyti po besikeičiančią gimtinę, pastebėti pokyčius.

Štai tik ką Sutema ir Tomas grįžo namo iš 56 km kelionės ir, žinoma, dviračiais. Tikriausiai net nepavargo, nes tai ne pirma jų tokia kelionė. Vargina kiti dalykai: materialinis nepasitenkinimas, irzlumas, žmonių susvetimėjimas, bendravimo stoka. Ar nori jaunimas nuoširdžiai bendrauti, draugauti ? Dabar paprasčiausiai vienas kitam siuntinėja žinutes, o susitikti pasikalbėti nėra kada. O Simona-Sutema randa laiko ir su seneliu Jonu pasikalbėti, skambinant gitara senelio dainai pritarti, daug bendro turi anūkė su seneliu, jis irgi puikus menininkas. Gražu, kai vaikaičiai nuoširdžiai bendrauja su daug patirties turinčiais bočiais. Iš jų galima ,oi kiek, gauti puikių patarimų, o meno žmonėms to labai reikia. Tad gero bendradarbiavimo, daug naujų įdėjų įgyvendinimo, daug smagių kelionių dviračiais ir dar daugiau tokių puikių parodų.

Sėkmės Tau, Simona-Sutema, ir su artėjančiu gimtadieniu!

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*