Naujausios žinios

Lietuvių – lenkų kautynių vietos Sketerių, Taučiulių kaimuose 1920 m. spalio–lapkričio mėn.

Skaityti istorinius faktus apie Širvintų–Giedraičių mūšį yra viena, bet visai kas kita, aplankyti kautynių vietas. Šį kartą drauge su profesoriumi Valdu Rakučiu ir istoriku Pauliumi Pacevičiumi keliavome į Sketerių kaimą.

Pasak istorikų, labai daug kalbama apie Teodoro Balno pergalę Motiejūnų kaime, tačiau Širvintų rajone yra daugiau Širvintų–Giedraičių mūšiui svarbių vietų. Vienos iš jų yra Sketerių, Taučiulių, Kaimynų, Daubariškio kaimai.

Kautynės dėl Musninkų

Kaip pasakojo istorikas Paulius Pacevičius, Sketerių kaime Pasieniečių gatve ėjo demarkacinė linija, o senose kaimo kapinaitėse buvo įrengti lietuvių kulkosvaidžių lizdai, o miške – lietuvių apkasai.

Šį kaimą lenkai puolė kelis kartus, jį užėmė ir toliau keliavo Musninkų link per Taučiulius. „Taučiulių kaimas buvo paskutinė aukštuma prieš užimant Musninkus. Kas kontroliuoja Taučiulių aukštumą, tas praktiškai kontroliuoja Musninkų miestelį“, – aiškino istorikas Paulius Pacevičius. Pasak istoriko, kova dėl Taučiulių vyko visą parą. Atrodė, kad tuoj laimės lenkai, tuoj lietuviai, kol lietuviai galutinai užėmė Taučiulius, o lenkai buvo priversti trauktis.

„Mūšis buvo toks sunkus, varginantis, pareikalavęs ne tik fizinių, bet ir psichologinių jėgų. Tad lietuviai, užėmę Taučiulių kaimą, nutarė kiek atsipalaiduoti. Tą pačią naktį į aplinkinius kaimus buvo pasiųstas kurjeris, kuris greitai suorganizavo porą butelių degtinės, kurios, pasak šaltinių, buvo ištuštintos per porą minučių su gana dideliu pasimėgavimu“, – pasakojo Paulius Pacevičius.

Kaip rašo prof. V. Rakutis straipsnyje „4-ojo pėstininkų pulko veiksmai Širvintų–Giedraičių mūšyje 1920 m.“, kodėl lietuviams pavykdavo laimėti kovas, arba esant reikalui pasitraukti ir vėl pulti, „vietiniai gyventojai rėmė lietuvius. Lenkai nežinojo apie padėtį, o lietuviai visur buvo pasirengę ir greitai reagavo į situacijos pokyčius. Antra, lenkų batalionai veikė savarankiškai, nelabai komunikuodami tarpusavyje, jėgos buvo skaidomos, rezervai naudojami pavėluotai.“

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*