Naujausios žinios

Lietuvoje užfiksuotas antras šiais metais afrikinio kiaulių maro židinys

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.vmvt.lt

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Lietuvoje fiksuojant vis naujų afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų laukinėje gamtoje, didžiausia tikimybė šiam virusui patekti į ūkius šiemet kyla Telšių apskrityje, o ypač budrūs turėtų būti kiaules auginantys Plungės rajono gyventojai. Antras šiais metais AKM židinys nustatytas Plungės rajone, nedideliame ūkyje, kur savo reikmėms buvo penimos penkios kiaulės.

Įtarimai dėl ligos kilo ūkyje staiga nugaišus vienai kiaulei. Visoms kiaulėms buvo paimti kraujo mėginiai, o nugaišusiai – organai, jie išsiųsti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kuriame visoms kiaulėms patvirtinta AKM diagnozė. Šiandien ūkyje vykdomi ligos židinio likvidavimo darbai.

VMVT specialistai pradėjo tyrimą, siekdami nustatyti, kaip AKM virusas pateko į ūkį. Remiantis kelerių metų stebėsenos duomenimis, mūsų šalyje pagrindinis AKM viruso plitimo į kiaulių laikymo vietas šaltinis yra užkrėsta aplinka ir AKM viruso cirkuliavimas šernuose.

Vis dėlto didžiausią riziką užkrėstoje teritorijoje kelia žmonių veikla – t. y. lankymasis užkrėstoje teritorijoje esančiuose miškuose, grybavimas ar uogavimas, o ypač – biologinio saugumo reikalavimų nepaisymas ūkiuose. VMVT įspėja – kiaules laikantys asmenys turi vengti lankytis AKM užkrėstuose miškuose, suradus šerno gaišeną jokiu būdu jos neliesti, kad virusas dar labiau nepasiskleistų. Einant į tvartą pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos ir reguliariai plautis rankas.

AKM-zemelapis LT

Kiekvienas kiaulių laikytojas privalo maksimaliai stengtis, kad virusas aplenktų jo ūkį, nes nustačius AKM dėl taikomų įvairių apribojimų didelių nuostolių patiria ne tik jis pats, bet ir kiti aplink židinį kiaules auginantys ūkiai, taip pat skerdyklos ar mėsos perdirbimo įmonės.

Specialistų vertinimu, atsižvelgiant į atvejus laukinėje gamtoje, didelė rizika AKM pasireikšti kiaulių laikymo vietose kyla ir Kauno, Telšių, Švenčionių, Utenos, Molėtų, Vilniaus rajonuose. Kaimyninėse šalyse AKM situacija taip pat nėra palanki. Latvijoje šiais metais nustatyti 3 AKM židiniai, kuriuose sunaikinta daugiau kaip 11,5 tūkst. kiaulių, o Lenkijoje – net 15 židinių, juose buvo sunaikinta beveik 40 tūkst. kiaulių.

Pastebėjus pakitusį laikomų kiaulių elgesį ar joms pradėjus gaišti, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos specialistus arba pranešti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*