Naujausios žinios

Linų sėmenų aliejaus stebuklai

Nuotrauka iš bernardinai.lt

Linai – vienmetis augalas, manoma, kad žmonių pradėtas auginti maždaug prieš 9 000 metų kalnuotuose Indijos regionuose. Lietuvoje linai buvo pradėti auginti maždaug prieš 4 000 metų. Kažkada Hipokratas linus pavadino augalu nuo visų ligų. Senovės Rytų medicinoje linų sėklos buvo vartojamos kaip priemonė organizmui valyti. Sėklos ir iš jų išspaustas aliejus nuo seno buvo naudojami ir mūsų kulinarijoje bei liaudies medicinoje. Linų sėmenų aliejumi žmonės skanindavo košes, raugintų kopūstų, grybų, bulvių, ankštinių daržovių, burokėlių patiekalus. Mūsų protėviai žinojo ir gydomąsias linų sėmenų aliejaus savybes – maišelius, prikimštus sėmenų, naudodavo ilgai gulintiems ligoniams nuo pragulų, sėmenų kompresais gydė votis, nuovirais – virškinimo ligas, bronchitą, plaučių uždegimą, tuberkuliozę.

Sėmenų aliejus labai vertinamas dėl sudėtyje itin gausaus naudingųjų biologiškai veikliųjų medžiagų kiekio. Jame aptinkama iki 50 proc. omega-3 (linolo) ir apie 20 proc. omega-6 (linoleno) polinesočiųjų riebalų rūgščių, apie 20 proc. oleino (mononesočiosios) rūgšties ir tik apie 10 proc. palmitino ir stearino (sočiųjų) riebalų rūgščių. Linolo ir linoleno riebalų rūgštys yra labai svarbūs žmogaus organizme nesintetinami maisto komponentai, kurie yra būtini normaliai lipidų (ypač cholesterolio) apykaitai.

Linų sėmenyse, kurios naudojamos maistui pagardinti, yra iki 30 proc. gleivingų ir kitokių skaidulinių medžiagų, taip pat aptinkama 236 mg% kalcio, 622 mg% fosforo, 831 mg% kalio ir beveik visų mikroelementų. Taip pat randama beveik visų aminorūgščių, vitaminų C, E ir kitų. Sėmenyse esančios skaidulos skrandyje brinksta ir suteikia sotumo, todėl jas rekomenduojama vartoti kaip organizmą valantį ir dietinį produktą.

Šalto spaudimo sėmenų aliejų padeda gydyti širdies ir kraujagyslių susirgimus, nutukimą, opas, sąnarių, nervų sistemos, odos susirgimus, esant vidurių užkietėjimui, skaistina odą bei stiprina plaukus.

Naudinga žinoti:

Sėmenų aliejų rekomenduojama vartoti tik nerafinuotą ir jo nekaitinti. Juo patartina gardinti salotas, gaminti padažus, pilti į sriubas. Sėmenų aliejaus paros norma 1–3 valgomieji šaukštai. Bet kokio aliejaus skonis kinta jį laikant netinkamomis sąlygomis. Jei parduotuvėje į skaidrią tarą išpilstytas produktas laikomas saulėtoje vietoje, jo skonis jau yra pakitęs.

Anot vokiečių biochemikės Johanna Budwig, sėmenų aliejų žmogaus organizmas geriausiai įsisavina su varške (pvz., kasdien du valgomuosius šaukštus aliejaus maišant su 100–150 g varškės). Teigiama, kad tokį mišinį vartojant apie tris mėnesius, galima pagelbėti žmonėms, sergantiems onkologinėmis ligomis.

Šis aliejus – puiki alternatyva negalintiems ar nenorintiems vartoti žuvų taukų.

Šalto spaudimo nerafinuotas sėmenų aliejus netinka kepimui. Be to, ilgiau laikant, dėl sudėtyje esančių tam tikrų medžiagų, greitai oksiduojasi, dėl to turi būti laikomas šaltai, o atidarius – suvartojamas per tris – penkias savaites. Veikiant šviesai ir deguoniui, aliejus apkarsta, rekomenduojama jį laikyti tamsiuose buteliuose sandariai uždarytą. Šį aliejų galite laikyti šaldiklyje, tuomet jo vartojimo terminas pailgėja iki pusmečio.

Receptas norintiems sulieknėti

1 šaukštelį maltų sėmenų užpilti puse stiklinės šilto vandens ir vartoti 20 minučių prieš kiekvieną valgymą. Taip pat galima prieš valgį sukramtyti 2 arbatinius šaukštelius skrudintų linų sėmenų.

Plaukų apsaugai

Prieš plovimą įtrinkite galvos odą ir plaukus linų sėmenų aliejumi, užsidėkite dušo kepuraitę, o ant viršaus – sausą frotinį rankšluostį. Palaikykite 1–2 val. ir išplaukite galvą šampūnu.

Odai

Riebiai ar mišriai, sudirgusiai odai pagelbės kaukė iš maltų linų sėmenų. Užpilkite šaukštelį sėmenų šiltu vandeniu ir maišykite, kol susidarys skysta košelė. Įlašinkite kelis lašus linų sėmenų aliejaus. Košelę tepkite ant nupraustos drėgnos odos ir laikykite ne ilgiau kaip 20 minučių. Po to nuplaukite vėsiu vandeniu. Ši kaukė tinka ir jaunuoliams, kuriuos kankina jaunatviniai spuogai.

Sausai odai labai tinka aliejus. Odą nuprauskite vėsiu vandeniu. Nešluostykite, leiskite odai apdžiūti ir patepkite keliais lašais aliejaus. Palaikykite 15–20 minučių ir nuplaukite vandeniu. Ši procedūra taip pat tinka suskeldėjusioms rankoms, alkūnėms, pėdoms, keliams gydyti. Rekomenduojama ją atlikti prieš miegą. Aliejumi pateptas vietas uždenkite polietileniniu maišeliu ir užsimaukite atitinkamai kumštines pirštines ar kojines.

Pagal įvairius šaltinius parengė A. Bagočiūnienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*