Naujausios žinios

Mintys apie lauktą ir sulauktą prekybos centrą

Virginijus Sarpauskas, Tarybos narys

Mažiausiai kelius metus Širvintose sklandė žinia apie planuojamą statyti prekybos centrą „Norfa“. Buvo minima ir konkreti vieta – Musninkų kelyje, pusiaukelėje tarp žiedo ir Beržės upelio. Vėliau teko matyti toje vietoje parduodamų žemės sklypų skelbimus. Nežinia, ar tai susiję su prekybos centru, ar tai viso labo sutapimas, bet mieste pasigirdo kalbos, kad toje vietoje prekybos centras nebus statomas.

2020 m. balandžio 3 dieną, kai penkeri metai jau tapo norma, niekur kitur, bet feisbuke, labai brangios merės apreiškimų paskyroje atsirado skelbimas: „Į Infostatybos sistemą jau keliami naujojo prekybos centro „Norfa“ Širvintų mieste (Zibalų g. prie „Viados“ degalinės) statybos projektiniai pasiūlymai. Tai – pirmasis projektas, kurio derinimas nuo A iki Ž vyks nuotoliniu būdu“.

Bet apie viską nuo pradžių.

Antradienį, balandžio 21 dieną, paskambina vienas realus, konkretus žmogus ir pasakoja savo draugės įspūdžius. Ta draugė gyvena Zibalų gatvės daugiabučiame name Nr.15. Išvedė šunį pasivaikščioti į šalia esančią pievelę. Anot pašnekovo draugės, ji pievoje rado lentelę su informacija, kad toje pievoje bus statomas prekybos centras ir savo siūlymus reikia pateikti iki balandžio 22 dienos. Taigi mano pašnekovas teiraujasi, gal aš ką nors apie tai žinau.

Gyvename tokiais laikais, kai Tarybos nariai opozicijoje yra visiškai izoliuoti nuo bet kokios informacijos. Pažadu vakare išsiaiškinti. Grįžtu namo, jungiu kompiuterį, internetą. Per šiuos pastaruosius kelis metus įgijau nemenką patirtį ieškant ir randant tai, kas savivaldos merginoms labai neparanku… Surandu, kur yra informacija dėl būsimo prekybos centro projektinių siūlymų, atsisiunčiu visus dokumentus. Paskambinu internetinės svetainės „Krašto žinios“ redaktorei Neringai Tuškevičienei. Metas vėlyvas, bet reikalas ypatingai svarbus, reikia skelbti kuo greičiau, tai sutariame, kad ji rašys tekstinę dalį, o aš darysiu dokumentų nuotraukas ir žemėlapių bei brėžinių nuotraukas. Viską nusiunčiu Neringai, ji trečiadienį, balandžio 22 dieną, straipsnį paviešina svetainėje „Krašto žinios“. Numanau, kad žinia, jog siūlymų svarstymas vyks viso labo už kelių dienų, balandžio 27 dieną, daugumai buvo staigmena.

Nuvažiuoju vakar į planuojamo prekybos centro vietą pasižiūrėti, kokia iš tiesų padėtis. Jau geriau būtų man pamelavę… Bet ne. Prie degalinės, tolimiausiame kampe nuo daugiabučio namo, stovi stendas, skirtas už europines lėšas vykdomų projektų viešinimui. Prie jo metalinės atramos, apie 70 centimetrų nuo žemės, lipnia juosta pritvirtintas informacinis skelbimas apie planuojamo prekybos centro projektinius siūlymus. Lentos dydis gal A3 lapo formato dydžio. Šioje vietoje turiu pasakyti, kad aš nesu nusiteikęs „Prieš“ prekybos centro „Norfa“ įsikūrimą Širvintų mieste. Kaip tik atvirkščiai, aš esu „Už“ visų prekybos, gamybos ir visų įmanomų verslų įsikūrimą Širvintose. Viskas slypi detalėse. Todėl manau, kad turiu teisę tiek savo vardu, tiek tų, kurie nedrįsta, užduoti viešus klausimus.

  1. Šiandien, ruošdamasis rašyti straipsnį, nagrinėjau Širvintų miesto bendrąjį planą. Pagrindinių sprendinių brėžinyje radau štai tokią informaciją: teritorija, kuri yra nuo Upelio gatvės iki Plento gatvės, ir nuo Zibalų gatvės iki pat daugiabučio namo Nr. 15 yra „uKv“ paskirties. Kitaip sakant, ši teritorija nėra gyvenamosios ar kokios nors rekreacinės paskirties, jei gerai suprantu, tai ji yra komercinės veiklos, „Mišrios vidutinio užstatymo intensyvumo teritorijos“. Vadinasi, minimoje teritorijoje atsiras ne tik prekybos centras, bet galimai dar daugiau ne gyvenamosios paskirties objektų. Klausimas: ar turime tokią tradiciją, kad bendras Širvintų miesto planas ir visi jo pakeitimai ir perspektyvos yra plačiai nagrinėjamos taryboje ir su visa visuomene? Kada konkrečiai buvo pakeista šios teritorijos paskirtis? Kitas labai subtilus klausimas, kas vyko tarp žemės paskirties pakeitimo ir statybų leidimo išdavimo? Aš suprantu, kad žmonės, kurie turi gyvenimiškos patirties ir „Gimę ne vakar“, girdėdami pastarąjį klausimą, šypsosi…
  2. Kaip miražas tolumoje matosi geros tradicijos miestų sprendimai, kad pagrindiniai prekybiniai centrai įkuriami šalia miesto, galbūt netgi vienoje teritorijoje. Turėtume savaitinių, savaitgalinių apsipirkimų tradiciją. Mieste, mano manymu, turėtų būti mažosios prekybos įmonės, kavinės, kepyklėlės. Klausimas: ar tikrai didieji prekybos centrai turėtų būti statomi šalia gyvenamųjų namų? Ar palinkėtumėte sau ir savo vaikams užsiimti smulkiu verslu ir atidaryti mažąją parduotuvę, kavinę, kepyklą?
  3. Kaip manote, ar patogus ir saugus bus įvažiavimas į prekybos centrą? Mano manymu, tai sankryža sankryžoje. Ar Širvintose tokia brangi žemė ir jos tiek mažai? Tikslinu klausimą: ar saugu ir patogu bus atvykstantiems ir išvykstantiems iš degalinės, kai ten pat yra įvažiavimas į prekybos centrą? Lygiai toks pats klausimas dėl įvažiavimo į daugiabutį namą Nr. 15 Zibalų gatve?
  4. Ar nepablogės minėto namo gyventojų gyvenimo kokybė, kai galimai anksti ryte bus atvežamos ir iškraunamos prekės?
  5. Iš dokumentų matyti, kad prekių iškrovimo vieta („rampa“) bus įrengta kairėje pastato pusėje, kuri yra arčiausiai minėto namo. Tikėtina, kad ir šaldymo kameros bus ten pat. Įprasta, kad šaldymo įrenginių lauko dalys nėra užtektinai tylios. Klausimas: ar šaldymo įrenginių skleidžiamas garsas nepablogins minėto namo gyventojų gyvenimo kokybės?
  6. Ar prekybos centro valdytojai bus geranoriški ir ne darbo valandomis leis žmonėms naudotis automobilių stovėjimo aikštele? Tai nėra privaloma, greičiau geros valios gestas, labiausiai aktualus artimiausio namo gyventojams.
  7. Ar toks atsainus informacijos pateikimas, kai mikroskopinio dydžio informacinė lenta pastatoma visiškai nematomoje vietoje, jūsų, miesto gyventojai, nežemina? Ar žodžiai „Vergams palikit vargo naktį klaikią“ jau neaktualūs? Ar artimiausio namo laiptinėse ar pašto dėžutėse tikrai buvo išplatinti informaciniai pranešimai?
  8. Akivaizdu, kad labai brangi merė prekybos centro atėjimą pateikė kaip savo kūdikį. Ar visi prieštaraujantys, drįstantys diskutuoti ar net abejoti bus paskelbti „visuomenės priešais“? Tai tik klausimai. Kartoju, nesu „Prieš“ prekybos centro įsikūrimą.

Primenu, viešas susirinkimas vyks nuotoliniu būdu 2020-04-27 17.30 val. tiesioginės transliacijos internetu nuoroda: https://zoom.us/j/161703983.

Nuotraukos autoriaus

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*