Naujausios žinios

Mobingas – gajus, bet akylai slepiamas 2 d.

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.mobingas.lt

Pirmą dalį galite perskaityti čia  http://sirvis.lt/mobingas-gajus-bet-akylai-slepiamas/

Sveikatos psichologės Kristinos Šironienės komentaras

Mobingas arba psichologinis teroras – tai ilgalaikis stresas organizmui. Priklausomai nuo konkretaus asmens jautrumo, gebėjimo tvarkytis su įtampą keliančiomis situacijomis, artimųjų palaikymo, psichologinis teroras daugiau ar mažiau atsiliepia darbo kokybei, santykiams tiek darbo aplinkoje, tiek šeimoje, mobingą patiriančio asmens sveikatai. Ilgalaikis stresas siejamas su miego sutrikimais, galvos skausmais ar svaigimu, skrandžio skausmais, virškinimo problemomis ir daugybe kitų fizinių negalavimų. Jei situacija įvertinama kaip nekontroliuojama, mobingo auka gali jausti nuolatinį nerimą, beviltiškumą, norą bėgti iš šios aplinkos arba sustingti ir palaukti, kol kas nors galbūt pasikeis. Patiriama neteisybė kelia pyktį, neapykantą, norą imtis veiksmų – ieškoti tiesos, kerštauti. Kurį iš išvardintų biologiškai užprogramuotų streso reakcijų (kova, bėgimas ar sąstingis) bepasireikštų, svarbu žinoti, kad visada yra viena išeitimi daugiau nei aš matau šiuo metu. Dėl to labai svarbu kalbėti apie situaciją, kad suprastume, kas iš tiesų vyksta ir kokių sąmoningų veiksmų norime imtis konkrečioje situacijoje.

Kaip apsiginti?

Kaip teigia Ch. Kolodej, mobingas – tai fenomenas, kuriam galima konstruktyviai priešintis turint žinių apie jį, teisinga intervencija ir pasiruošimas – atvirai peržiūrėti konfliktą.

Jeigu moberis yra jūsų kolega, pirmiausia derėtų pakalbėti su įstaigos vadovu. Darbo laiku vengti priešintis smurtautojui ir atvirai konfliktuoti su juo. Kiekvieną kartą reikėtų tvirtai ir drąsiai pasakyti savo nuomonę. Jei yra tokia galimybė, geriau nebendrauti su persekiotoju, o jei tai neišvengiama, maksimaliai riboti bendravimą. Svarbu nesijausti vienam kolektyve, reikėtų ieškoti palaikymo tarp kolegų. Jei visgi mobingas užsitęsė pavojingai ilgai, kad net pajutote sunkius fizinius negalavimus bei dvasinius išgyvenimus, derėtų rinkti įrodymus, juos registruoti ir pateikti kaip argumentus ieškant teisingumo.

S

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*