Naujausios žinios

Naujojo sporto komplekso dar teks palaukti

Praėjusią savaitę širvintiškių gerą nuotaiką, kurią trumpai kilstelėjo Seimo sprendimai didinti pašalpas, biudžetininkų algas, pensijas ir vaiko pinigus, galutinai į dugną nusmukdė žinia apie buvusios „Irdaivos“ bankrotą. Net prieš pat žlugimą pakeistas pavadinimas į lietuviams sunkiai ištariamą pavadinimą „Active Construction Management“ neišgelbėjo kone didžiausios Lietuvoje statybų įmonės nuo staigaus ritimosi žemyn. Šioji bendrove įvarė galvos skausmą kelioms savivaldybėms, tarp kurių Nidos, Šilutės, Jonavos, Telšių, Vilniaus ir mūsų – Širvintų rajono savivaldybė. Ši įmonė buvo laimėjusi konkursus Lazdynų baseino, Lietuvos oro uostų ir Ignalinos atominės elektrinės statybos bei rekonstrukcijos darbams vykdyti. O Širvintose ji statė taip ilgai rajono gyventojų lauktą naująjį sporto kompleksą, kurio darbų pirkimo vertė siekia 6 849 568,00, bei vykdė darbus pagal projektą „Kompleksinis teritorijos prie Širvintų tvenkinio sutvarkymas“, kurio darbų pirkimo vertė yra 1 965 481,03 euras.

Vertėtų prisiminti, kad naujojo sporto komplekso statybų pradžią Širvintose lydėjo nesėkmės. Dar praėjusių metų pavasarį skelbėme, kad Savivaldybei buvo skirta 68,5 tūkst. eurų dydžio bauda už neteisėtai sudarytą sporto komplekso statybos darbų sutartį su Vilniaus statybų bendrove „Irdaiva“. Tuomet Teismo nutartyje buvo rašoma, kad tuomet laimėtojų pasiūlyta kaina viršijo suplanuotas lėšas. Taigi Širvintų rajono savivaldybės administracija turėjo atmesti pasiūlymą kaip nepriimtiną. Bet neatmetė ir neužtikrino viešųjų pirkimų tikslo – sudaryti sutartį, racionaliai naudojant lėšas. Tuomet iš valdančiųjų pusės netiesiogiai pasipylė kaltinimai opozicijai, neva tai „skundikų ir pavyduolių, kurie prarado šiltas kėdes“ darbas.

Nesėkmės lydėjo ir kito objekto statybos. Praėjusiais metais pavasarį įgriuvo „Irdaivos“ statoma estrada šalia Širvintų miesto seniūnijos. Tuomet tyrimą dėl įvykusio incidento atlikusi Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos sudaryta komisija teigė, kad estrados virš vandens griūčiai įtakos turėjo tai, jog statybos darbai buvo vykdomi nesilaikant statinio projekto sprendinių, buvo naudotos projekte nenumatytos medžiagos, trūko darbų kokybės bei jų vykdymo kontrolės. Po griūties estradą teko perstatyti iš pagrindų. Ir vėl liko kalti „skundikai ir pavyduoliai“.

Tai ne vieninteliai objektai, kuriuos Širvintose statė „Irdaiva“, dabar pavadinta „Active Construction Management“ vardu. Ši įmonė mūsų mieste statė ir kone brangiausią Lietuvoje socialinį būstą. „Irdaiva“ prieš trejus metus laimėjo viešąjį Širvintų rajono savivaldybės administracijos skelbtą konkursą „Darbų su projektavimu ir projekto vykdymo priežiūra pirkimas įgyvendinant projektą „Socialinio būsto fondo plėtra Širvintų mieste““. Viešųjų pirkimų pažymoje buvo nurodyta 1 122 410,77 eurų pirkimo suma. Valstybės kontrolės kritika, kad Savivaldybės dažnai pasirenka brangiausią būsto įsigijimo būdą – naujų būstų statybą, kurių vidutinės kainos, palyginti su vidutinėmis kainomis rinkoje, dažnai yra didesnės nuo 2 iki 10 kartų, todėl savivaldybės už tuos pačius finansinius išteklius socialiniu būstu aprūpina mažiau asmenų ir šeimų, nei galėtų, nepasiekė mūsų valdančiųjų ausų. Kiek ilgiau statytas, dėl kelių nenumatytų ir nuslėptų incidentų, būstas iškilmingai perduotas jo laukiančioms šeimoms.

Kyla pagrįstas klausimas, kodėl tiek daug viešųjų konkursų laimėjo ir objektų mūsų rajone statė statybų bendrovė „Irdaiva“.

Viešoje erdvėje galima rasti teiginių, kad pergalių seriją konkursuose galėjo lemti specialiai sukurti kvalifikaciniai reikalavimai. Kas gali paneigti, kad mūsų rajono Savivaldybės administracija nesinaudojo šia sąlyga rengdama viešųjų pirkimų kvalifikacinius reikalavimus. Laimėti konkursai ir vykdyti bei dar turėję vykti ir sustoję darbai bado akis. Kas kaltas, kad „Irdaiva“ paskelbė bankrotą, lieka neaišku, nes „skundikai ir pavyduoliai“ šioje situacijoje kol kas nekaltinami.

Darbai naujame sporto komplekse ir prie Širvintų tvenkinio sustojo. Dar šių metų vasario mėnesį žadėtas pilnutėlis vandens baseinas dar stovės tuščias ir niekam dėl tokios situacijos nėra linksma. Pralošė ir tie, kurie daug gyrėsi bei rėkė „op“ neperšokę per tvorą, ir tie, kurie bandė sakyti, kad kažkas čia negerai, nes visi mes vieno rajono gyventojai ir visiems norisi, kad čia būtų gyventi gera.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*