Naujausios žinios

Neįprastai aktyvus Tarybos posėdis

Renata Boreikaitė

Straipsnis buvo išspausdintas kovo 7 d. laikraščio „Širvis“ 9-ame šių metų numeryje

Paskutinę vasario mėnesio savaitę vyko neįprastai aktyvus Širvintų rajono savivaldybės tarybos – mūsų išrinktųjų – posėdis. Buvo rodomos ištraukos iš televizijos laidos reportažo, skambėjo daug pasisakymų, pareiškimų bei vyko ne vienas nusišalinimas nuo klausimų sprendimų. Giedriaus Jozonio pasisakymą publikavome praėjusiame numeryje. Žemiau aptarsime, ką mūsų išrinktieji svarstė bei nusprendė, bet pradžioje panagrinėsime, kokius pranešimus skaitė ir ką rodė per Tarybos posėdį.

Po visų sprendimų svarstymų bei priėmimų pirmoji savo pasisakymą pradėjo merė Ž. Pinskuvienė. Pasisakymą ji iliustravo ištrauka iš LRT laidos „Specialus tyrimas“, rodytą vasario 15 dieną, kurioje kalbėjo opozicijos narys J. Purvaneckas. Laidoje jis teigė, kad mūsų rajono merė turi tris patarėjus, kurie, pasak jo, vienam ar kitaip buvo susiję su Darbo partija. Šį pasakymą merė pavadino melaginga informacija. „Visų pirma, mano komandoje dirba du patarėjai. Taip pat Tarybos narys teigia, jog jie susiję su darbo partija. /…/ Noriu jums pareikšti, jog nė vienas iš mano patarėjų niekada nėra priklausęs ir niekaip nėra susiję nei su Darbo partija, nei su jokia kita politine partija. Todėl per 7 dienas reikalauju viešai paneigti šią melagingą informaciją per tas pačias žiniasklaidos priemones,“ – griežtai pranešimą perskaitė Ž. Pinskuvienė.

Širvintų savivaldybės tinklalapyje Mero patarėjų skiltyje (ekrano nuotrauka pridedama) visgi figūruoja trys pavardės: Julija Franckevič, Laura Jakutytė ir Visuomeninė mero konsultantė (ryšiams su užsienio lietuvių bendruomenėmis ir organizacijomis klausimais) Agnė Lazarevičiūtė. Beje, merė be patarėjų ir pavaduotojos dar turi Mero padėjėją – Janiną Greiciūnaitę. Taigi, iš viešai prieinamos informacijos suskaičiuojame net keturis mero „pagalbininkus“. Pagal 2017 metų IV ketvirčio pateiktą informaciją apie darbo užmokestį, šiems pagalbininkams mūsų rajono mokesčių mokėtojai kas mėnesį sumoka 6 586 eurus neatskaičius mokesčių, bet nepriskaičiavus darbdavio mokamų Sodros įmokų.

Taip ir lieka neaišku, kurią J. Purvanecko pasisakymo dalį merė reikalauja paneigti kaip melagingą. Juk lojalumą vienai ar kitai partijai, jei žmogus nėra partijos narys, įrodyti ar paneigti – „misija neįmanoma“. Mūsų rajone turėjome ryškų pavyzdį, kai politikas priklausė vienai pakankamai stipriai partijai, o lojalumą išreiškė ir net dirbo ne savo partijos labui.

LRT laidoje „Specialus tyrimas“ tame pačiame reportaže galima išgirsti pavadinkime melagingą informaciją ir iš pačios merės. „…kol aš būsiu meras, aš neleisiu, kad nors vienas įstaigos vadovas pažeidinėtų ar viešųjų pirkimų tarnybų įstatymus, ar visus kitus, nes aš už tai jaučiu atsakomybę…“ – specialiųjų tyrimų reportaže kalbėjo merė Ž. Pinskuvienė. Tik deja, Širvintų rajono savivaldybė yra ne kartą nuskambėjusi ir net nubausta 50 tūkst. eurų pinigine bauda už Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus. Ar Ž. Pinskuvienė prisiims atsakomybę ir sumokės baudą iš savo asmeninės sąskaitos, ar pasirinks paneigti melagingą informaciją viešai kaip ji to reikalauja „per tas pačias žiniasklaidos priemones“? Tikimės, Tarybos mažuma šiuo klausimu pasidomės.

Patvirtintas 2018 m. biudžetas

Pirmuoju klausimu 11 valdančiosios daugumos balsais buvo nuspręsta patvirtinti Širvintų rajono savivaldybės 2018 metų biudžetą. 8 mažumos atstovai susilaikė. 2018 metų biudžeto planuojamos pajamos sudaro 14 645,3 tūkst. eurų. Šiuo klausimu pasisakė opozicijos lyderis Vytas Šimonėlis.

„…Praeitų metų Savivaldybės kontrolierės išvadoje buvo pasakyta, kad Savivaldybės administracija išlaidas reprezentacijai apskaito kartu su kitomis rajono išlaidomis. Todėl negalima nustatyti, kiek tų lėšų panaudota reprezentacijai. Lėšos naudojamos be papildomų renginių ir švenčių sąmatų, už jų panaudojimą neatsiskaitoma, nepaskirti atsakingi asmenys. Savivaldybėje nepatvirtinta reprezentacinių išlaidų naudojimo tvarka. Eilutėje „reprezentacinės ir kitos išlaidos“ 2017 m. – 108 tūkst. eurų. Šiemet planuojama jau išleisti 108 tūkstančius ir ši eilutė jau vadinasi „įvairios veiklos išlaidos“. Kita eilutė vadinama „reprezentacinės išlaidos“, kurioje yra 8 000 eurų. Bendra suma yra 116 tūkst. eurų. Priklauso tam pačiam biudžeto funkcinės klasės kodui. Tai ką gi, neslapstykite lėšų po įvairiais pavadinimais, o įveskit tvarkas ir jomis vadovaukitės /…/ Dabar pačios merės ir merės vardu kaišomos visokios dovanos ir dovanėlės, siunčiami laiškai, kurie pasiekia jau ir kaimyninius rajonus. Šias išleistas šimtatūkstantines sumas galima priskirti prie eilutės pavadinimu „lėšos paradui ir pudrai bei asmeninei reklamai“…“ – savo nuomonę prieš balsuojant už 2018 m. biudžetą išsakė V. Šimonėlis.

Merei Ž. Pinskuvienei suteiktas priedas prie algos

Nuo klausimo dėl priedo už ištarnautus Lietuvos valstybei metus Širvintų rajono savivaldybės merei Živilei Pinskuvienei nustatymo nusišalino pati merė Ž. Pinskuvienė ir jos mama, Tarybos narė M. Gudonienė. Vienam opozicijos nariui balsavus „Prieš“ ir vienam mažumos atstovui susilaikius, nuspręsta nustatyti Širvintų rajono savivaldybės merei Živilei Pinskuvienei šešių procentų pareiginės algos dydžio priedą už ištarnautus Lietuvos valstybei metus. Savivaldybė papildomai per metus su Sodros įmokomis išleis apie 2 240 eurų.

Reorganizuojamas švietimo centras

Valdančiosios daugumos tarybos nariams balsavus „Už“ bei visiems posėdyje dalyvavusiems mažumos nariams susilaikius, nuspręsta reorganizuoti Širvintų rajono švietimo centrą iki 2018 m. liepos 1 d. prijungiant jį prie Širvintų meno mokyklos. Pasibaigus reorganizavimui, Švietimo centro nebeliks. Liks veiksianti biudžetinė įstaiga – Širvintų meno mokykla, kuri po Širvintų rajono švietimo centro reorganizavimo turės Širvintų meno mokyklos skyrių – Neformaliojo švietimo centrą. Reorganizavimo sąlygų apraše teigiama, kad reorganizacija vykdoma siekiant didinti biudžetinių įstaigų veiklos ir valdymo efektyvumą optimizuojant administravimą, racionaliai naudoti turimus materialinius, finansinius išteklius pavestoms funkcijoms vykdyti.

Širvintų rajono švietimo centro ir Širvintų meno mokyklos direktoriai apie šio Aprašo parengimą viešai turi paskelbti vieną kartą vietos spaudoje, Širvintų rajono savivaldybės, Širvintų rajono švietimo centro, Širvintų meno mokyklos interneto svetainėse ir praneša raštu visiems kreditoriams.

Kadangi Švietimo centro, prie kurio dirbo ir mūsų rajono pedagoginės psichologinės tarnybos padalinys, nebeliks, Taryba vienbalsiai nusprendė steigti Širvintų rajono pedagoginę psichologinę tarnybą jau ne kaip padalinį, o kaip savarankiškai veikiantį vienetą. Tarnybą nuspręsta įsteigti nuo 2018 m. liepos 1 d. Jos steigimo tikslai – teikti psichologinę, socialinę pedagoginę, specialiąją pedagoginę pagalbą švietimo įstaigose, kuriose nėra pagalbos mokiniui specialistų; įvertinti asmens mokymosi sunkumus, raidos ypatumus bei sutrikimus, pedagogines, psichologines asmenybės ir ugdymosi problemas, mokinio specialiuosius ugdymosi poreikius pedagoginiu, psichologiniu, medicininiu ir socialiniu pedagoginiu aspektais, nustatyti vaiko brandumą mokyklai, prireikus, skirti specialųjį ugdymąsi; teikti psichologinę, socialinę pedagoginę, švietimo informacinę pagalbą mokiniams, specialiąją pedagoginę pagalbą specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems asmenims iki 21 metų; teikti psichologinę pagalbą mokytojams ar kitiems švietimo įstaigos darbuotojams, smurtavusiems ar smurtą patyrusiems švietimo įstaigoje; teikti informacinę, ekspertinę ir konsultacinę pagalbą tėvams (globėjams, rūpintojams) bei švietimo įstaigoms, jų pedagoginiams darbuotojams; koordinuoti švietimo pagalbos teikimą.

Nuspręsta nustatyti Širvintų rajono pedagoginės psichologinės tarnybos didžiausią leistiną darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičių – 7.

Antikorupcijos ir Etikos komisijos pirmininkų pareigos valdančiųjų rankose

Atsistatydinus iš Antikorupcijos bei Etikos komisijų pirmininkų pareigų kadencijos pradžioje deleguotam opozicijos atstovui Vidmantui Mateikai, iki šio posėdžio komisijos darbas kaip ir nevyko, nes jos abi liko be vadovo.

Vasario mėnesio Tarybos posėdyje buvo įtraukti klausimai skirti abiems aukščiau minėtoms komisijoms pirmininkus. Tačiau opozicijos lyderis V. Šimonėlis pareiškė, kad opozicija atsisako teikti savo atstovus į Antikorupcijos bei Etikos komisijų pirmininkų pareigas. „Opozicijai priklauso Antikorupcijos komisijos pirmininkas ir Opozicija, kaip suprantu, pareiškė, kad nedeleguoja žmogaus į Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas. Tai dabar prašau siūlyti kitus kandidatus, kadangi galima siūlyti mero teikimu, tai aš siūlau Ireną Vasiliauskienę…“ – pareiškė Tarybai Ž. Pinskuvienė. Į šį pasiūlymą sureagavo buvęs šios komisijos pirmininkas V. Mateika sakydamas, kad ši kandidatūra yra tinkamiausia į Antikorupsijos pirmininko pareigas, nes šią komisiją sudaro Valdančiajai daugumai prijaučiantys nariai. „Sprendimai šiose komisijose priimami vienbalsiai ir praktiškai vienašališkai. Ir būtent šios komisijos vykdo funkcijas mūsų gerbiamos valdančiosios koalicijos paliepimu. Gerbiama vicemerė į šitą komisiją įeiną ir tikrai geras kandidatas, kad neliktų jokių ginčų, kaip sukeldavo opozicijos nariai,“ – sarkastiškai apie I. Vasiliauskienės kandidatūrą kalbėjo V. Mateika. Valdančiosios daugumos balsais į Antikorupcijos pirmininko pareigas skirta Valdančiosios daugumos atstovė vicemerė I. Vasiliauskienė. Mažumos atstovai šiuo klausimu atsisakė balsuoti.

Svarstant Etikos komisijos pirmininko skyrimo klausimą, opozijos lyderis V. Šimonėlis pasisakė apie Etikos komisijos sudėtį, jos vykdomas funkcijas bei išreiškė nuomonė, kuo mūsų rajone pavirto Etikos komisija. Bandymus paaiškinti, kad ši komisija prarado savo paskirtį, vis nutraukdavo Ž. Pinskuvienės replikos, kad Tarybos narys neregistravo pasisakymo šiuo klausimu ir pabrėžė, kad visuomenės atstovai į komisijas įeina. „Turime tris visuomenės atstovus: Krapienę, Kielienę ir Zapolskienę. Kam atstovauja šitie trys visuomenės atstovai?“. Jau rašėme, kad J. Kielienė – Musninkų miestelio bendruomenės pirmininkė, A. Zapolskienė – Motiejūnų kaimo bendruomenės pirmininkė bei A. Krapienė – Anciūnų seniūnaitė (jos teigimu, nepartinė, tačiau vyras Artūras Krapas 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimuose kandidatavo Darbo partijos sąraše 27-uoju numeriu) kartu su Ž. Pinskuviene į šios kadencijos rinkimus ėjo Darbo partijos sąrašuose. Į V. Šimonėlio teiginį Ž. Pinskuvienė atsakė, kad Širvintų rajone, jos žiniomis, Darbo partijos nėra. Taigi vicemerė I. Vasiliauskienė į Etikos komisijos pirmininkus pasiūlė Valdančiosios daugumos narę Daivą Puzinienę. Šiuo klausimu mažumai taip pat atsisakius balsuoti, sprendimas buvo priimtas valdančiosios daugumos balsais.

Vytas Šimonėlis posėdžio pabaigoje įteikė merei atsistatydinimo prašymą iš Etikos komisijos nario pareigų.

 

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*