Naujausios žinios

Netradicinė ugdymo diena ,,Miestelio istorijos“

Jurgita Striškienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų lapkričio 23 d. laikraščio „Širvis“ 45-ame numeryje.

2016 m. lapkričio 18 d. Širvintų r. Gelvonų vidurinėje mokykloje vyko netradicinė ugdymo diena ,,Miestelio istorijos“, kurią organizavo istorijos mokytoja metodininkė Daiva Taučiuvienė. Šios dienos tikslas – pažvelgti į praeitį, prisiminti žymesnius miestelio objektus, tradicijas ir papročius, skatinti bendruomeniškumą, toleranciją vienas kitam. Tarptautinės tolerancijos dienai ir Vietos bendruomenių metams paminėti pamokas vedė viešnios Rūta Puišytė, Susan Storring ir Gelvonų bendruomenės nariai: Regina Ramaškevičienė, Albinas Vaitonis, Sabina Mikučionienė, Genovaitė Pilipavičienė.

Svečiai vedė po dvi – keturias pamokas. Mokyklos bibliotekininkė, kelių mokinių močiutė, R. Ramaškevičienė jaunesniems mokiniams pasakojo apie kultūrinį gyvenimą Gelvonuose. Jos brolis A. Vaitonis, buvęs mokyklos geografijos, istorijos mokytojas, šaulių būrelio vadovas, kalbėjo apie Gelvonų šaulių organizacijos istoriją, jos susidarymo aplinkybes, veiklą. S. Mikučionienė vedė pamokas tema ,,Gelvonai XX a. antrojoje pusėje“ ir lygino ankstesnių laikų jaunimo gyvenimą su šiuolaikinio.

Netradicinėje aplinkoje – savo namuose – pamokas vedė buvusi mokyklos lietuvių kalbos mokytoja G. Pilipavičienė. Mokiniai pas ją svečiuojasi ne pirmą kartą, tačiau kiekvieną kartą išgirsta vis ką nors nauja apie Gelvonų miestelį. Mokytoja ne tik pasakojo apie miestelio žinomus objektus, jų simbolinę reikšmę, bet ir skaitė savo kūrybos novelę, kuria atkreipė klausytojų dėmesį į esmines problemas ir paskatino ugdyti svarbiausia vertybę – žmogiškumą.

Kiek kitokias pamokas vedė Vilniaus jidiš instituto direktoriaus pavaduotoja Rūta Puišytė ir Susan Storring. R. Puišytė vedė pamoką ,,Žydai Lietuvoje. Štetlas“, o S. Storring mokė mokinius žydų kalbos, užsirašyti savo vardus mokomąja kalba. Savo vardus išsiversti į žydų kalbą panoro ir mokytojai. Pamokų metu mokiniai daugiau sužinojo apie žydų gyvenimą, būdą ir patirtį. Pasak mokinių, S. Storring linksma ir draugiška mokytoja.

Po pamokų mokiniai su klasės auklėtojais reflektavo: aptarė pamokas, rašė mintis apie tai, ką sužinojo, kas labiausiai patiko, ką dar norėtų sužinoti ir t. t. Atsiliepimuose mokiniai rašė, kad norėtų išmokti hebrajų kalbos, karo meno paslapčių, netgi drąsos, stiprybės. Jiems buvo įdomu sužinoti naujų dalykų apie gimtą ir ne tik kaimą.

Po pamokų taip pat galima buvo apžiūrėti mokinių darbų parodą, kurią parengė dailės mokytoja Birutė Juzėnienė, technologijų mokytojai Jūratė Garnienė ir Kęstutis Stankevičius. Apžiūrėję parodą ir teigiamai įvertinę Nerijaus Daraškevičiaus (12 klasės mokinio), Emilijos Švedaitės (9 klasės mokinės) ir Livetos Ivanovaitės (9 klasės mokinės) darbus, svečiai, atvykę kartu su S. Storring, ir mokyklos komanda (direktorė Ona Valančiene, Jūrate Balukevičiene, Daiva Taučiuviene ir Jurgita Striškiene) aptarė kito susitikimo datą bei veiklą.

Netradicinę ugdymo dieną vainikavo Susan Storring dovana – tradicinę žydų muziką grojantis, dainuojantis ansamblis ,,Klezmer Klangen“ (jidiš klezmer – muzikantas, klangen – balsai). Ansamblį sudaro profesionalūs muzikantai, gyvenantys iš savo muzikinės, pedagoginės veiklos. Ansamblis aktyviai repetuoja, ruošiasi naujiems festivaliams bei koncertams, kuriuose pristato žydų tradicinę muziką. Puoselėdami žydų kultūrą, ansamblio nariai mielai dalyvauja tautinėse šventėse, atlikdami klezmer stiliaus muziką bei dainas Jidiš kalba. Ansamblis ,,Klezmer Klangen“ renginio metu atliko muzikinius kūrinius, dainavo, kvietė šokti ir dainuoti, būti tolerantiškiems.

Po koncerto mokyklos direktorė O. Valančienė padėkojo visiems svečiams už bendradarbiavimą organizuojant netradicinę ugdymo dieną ,,Miestelio istorijos“. Tos dienos mokytojams įteiktos padėkos ir mokytojos Sondros Bartulienės pagamintos eglutės, muzikantams ir Susan Storring lauknešėliai iš saldžių gėrybių.

Renginys užbaigtas simboline daina ,,Kur ta gatvelė?“ Dainos metu kiekvienas galėjome pamąstyti apie tai, kas mes, iš kur mes, kokią reikšmę turi mūsų šaknys ir kodėl taip svarbu po daugelio metų atrasti tą gatvelę, kurioje kažkada gyveno mums be galo artimi žmonės…

Jurgita Striškienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*