Naujausios žinios

Oro temperatūros dydžiai patalpose šaltuoju metų laikotarpiu

Andželika Bagočiūnienė

Vidos Šmitienės nuotrauka

Pagaliau sulaukėme žiemos, kuri artimiausiu metu neketina trauktis. Į žandus gnybiantis šaltukas vienus džiugina, kitiems kelia nerimą. „Širvio“ redakcija vis dažniau sulaukia skambučių su nusiskundimais ar nuogąstavimais dėl skaitytojų nuomone netinkamos temperatūros patalpose. Informuojame skaitytojus, kad mikroklimato parametrus mokyklose, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose, gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpose nustato Lietuvos higienos normos. Jose nurodytos mikroklimato parametrų ir temperatūrų ribinės vertės.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų skyriaus vedėjo Vidmanto Arasimavičiaus teigimu, įstaigų patalpose turi būti termometrai. Kiekvienas žmogus, kuriam kyla įtarimas, kad patalpų temperatūra švietimo įstaigoje, kurioje mokosi ar visą dieną praleidžia vaikai, yra neatitinkanti nustatytų higienos normų, gali paprašyti parodyti termometro rodmenis. Vedėjas V. Arasimavičius taip pat atkreipia dėmesį į patalpų vėdinimo tvarką. Negalima vėdinti patalpų, kai jose yra vaikų ir vėdinant jokiu būdu negalima sudaryti skersvėjo patalpose.

Oro temperatūra vaikų ugdymo įstaigų patalpose

Norėdami  atkreipti dėmesį į vaikų ugdymo įstaigose esančių patalpų oro temperatūros parametrus, ypač šaltuoju metų laiku bei remdamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai.“ patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. rugpjūčio 10 d. įsakymu Nr. V-773 „Dėl Lietuvos higienos normos 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“  pateikiame jums higienos normos dydžius:

Patalpos pavadinimas Oro temperatūra, °C ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo įstaigose  

Patalpos pavadinimas

Oro temperatūra, °C

mokyklose

Priėmimo-nusirengimo patalpa 20–23

 

Persirengimo kambarys prie sporto salės 20–21
Žaidimų kambarys 20–23 Mokymo klasė, mokymo kabinetas, aktų salė 18–20
Miegamasis 18–22 Dušas prie sporto salės 25–26
Tualetas-prausykla 19–23 Tualetas 18–19
Kūno kultūros-muzikos salė 18–20 Sporto salė 15–17
Sveikatos kabinetas 20–23 Sveikatos kabinetas 21–23
Kompiuterinės įrangos patalpa 20–22
Laiptinės 18–21 Laiptinė 16–18
Koridoriai 18–21 Koridorius 16–18
Priešmokyklinio ugdymo grupė 20–22 Priešmokyklinio ugdymo grupė 20–22

Pastaba: grindų temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu vaikų iki 3 metų ugdymo patalpose arba mišraus amžiaus grupėse, kuriose yra vaikų iki 3 metų amžiaus, turi būti 18–26ᵒ C., o mokyklose temperatūrų skirtumas  1,1 m ir 0,1 m aukštyje nuo grindų mokymo patalpose turi būti ne didesnis kaip 3ᵒ C.

Oro temperatūra  gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpose

Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. V-1081 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ patvirtinimo“  gyvenamųjų patalpų ir lankytojams skirtų visuomeninių patalpų oro temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu turi būti  18–22ᵒ C. Temperatūrų skirtumas 0,1 m ir 1,1 m aukštyje nuo grindų, ne daugiau kaip 3ᵒ C. Ši temperatūros norma netaikoma visuomeninėms pastatų patalpoms, kuriose lankytojai būna apsirengę lauko drabužiais. Šiose patalpose oro temperatūra turi būti 14–16ᵒ C.

Jei jums tvirtinama, kad 16 laipsnių buto temperatūra yra visai normali, netikėkite. Ši temperatūra gyvenamosiose patalpose per žema, todėl tokioje temperatūroje žmogus su naminiais, kad ir šiltais, drabužiais jaučiasi blogai. Ilgai gyvenant tokiomis sąlygomis gali sutrikti organizmo termoreguliacija, tai yra žmogaus organizmo sugebėjimas išlaikyti nuolatinę kūno temperatūrą, keičiantis mikroklimato parametrams ir darbo krūviui, ir sveikata. Patalpose esant 16 laipsnių šilumos, pirštų temperatūra gali sumažėti tiek, kad žmogui taps sunku rašyti ar užsiimti kūrybine veikla, pavyzdžiui, piešti ar groti muzikiniu instrumentu.

Kur kreiptis dėl pastebėto neatitikimo su nustatytomis šilumos normomis

Jei bute per šalta, pirmiausia reikėtų patikrinti, ar sandarūs Jūsų buto langai, durys ar radiatoriai yra vis dar tinkami naudojimui bei ar sienose nėra įtrūkimų. Jei esate įsitikinę, kad Jūsų butas pakankamai apšiltintas, tačiau kambariuose temperatūra vis tiek žemesnė nei 18ᵒ C, turite kreiptis į UAB „Širvintų šiluma“ administraciją ir išsakyti savo nusiskundimus.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų filialo darbuotojus galite rasti adresu  Vilniaus g. 77, Širvintos. Skyriaus darbo laikas pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo  8.00 iki 16.45 val., penktadieniais nuo  8.00 iki 15.30 val. El. paštas: sirvintos@vilniausvsc.sam.lt. Taip pat galite kreiptis telefonu (8 382) 51 518.

Visuomenės sveikatos centro kompetencija – pagal prašymus ar skundus kontroliuoti, kaip laikomasi higienos normų švietimo, kultūros, sveikatos priežiūros, maitinimo, globos ir slaugos, viešųjų įstaigų, kirpyklų, kosmetikos kabinetų, sporto mokyklos ir baseino bei kitose patalpose.

Jei šalta gyvenamosiose patalpose, reikia kreiptis į UAB „Širvintų Šiluma“ administraciją arba į Širvintų rajono savivaldybę.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*