Naujausios žinios

Pagrindiniai sodo darbai rudenį

Sveiki, vasara, kokia ji bebuvo, jau praeityje, bet atsipalaiduoti dar anksti. Kol jūsų sklypas nebus padengtas sniegu, reikia daug ką padaryti, daug ką suspėti. Siūlome susiplanuoti pagrindinius darbus sode.

Pagrindiniai sodo darbai

*Iki rugsėjo vidurio užbaikite sodinti jaunus braškių daigelius. Jei augalai įsišaknys ir gerai peržiemos, tai pirmasis derlius garantuotas jau naujame sezone.

*Rudenį rūpinantis braškių lysvėmis reiktų nepamiršti palaistyti, papurenti, pašalinti piktžoles, mulčiuoti durpėmis, perpuvusiu mėšlu arba kompostu, papildomai patręšti. Baigiamasis rudeninių darbų etapas – braškių krūmelių uždengimas šiaudais, eglišakiais arba nukritusiais sausais lapais.

*Geriausias laikas pasiruošti ir pasodinti sumedėjusius serbentų daigelius – rugsėjis, spalio pradžia. Rudenį pasodinti ūgliai jau ankstyvą pavasarį pradės šakotis, naudodami pavasarinę drėgmę.

*Šiuolaikiškai surinkite vėlyvų obelų, kriaušių, slyvų derlių. Žinokite, kad skirtingai nei obuoliai, kuriuos reikia skinti visiškai prinokus, kriaušes baigia nokti jau laikomos žiemai, todėl vaisiai turi būti kietoki, jokiu būdu ne minkšti.

* Rugsėjį–spalio pradžioje apžiūrėkite savo sodą ir pašalinkite visas sausas nulaužtas, ligotas šakas. Nepalikite ant medžių mumifikuotų, sudžiuvusių vaisių. Visas žaizdas patepkite sodo tepalu.

* Rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje sukaskite aplink medžius esančią žemę – nelabai giliai, per kastuvą (apversdami, bet nesutrupindami žemės). Taip jūs iškelsite į paviršių kenkėjus, kurie susiruošė žemėje peržiemoti. Nuo šalčio jie žus.

* Po derliaus surinkimo patręškite sodą.

*Ant medžio žievės aptikote samanų ar kerpių? Nupurkškite kamienus 5 proc. geležies sulfato tirpalu. Tai padaryti galima ir profilaktiškai.

*Išpjaukite laukinius ūglius vaismedžiuose nuo skiepo. Atkaskite laukinius ūglius iki šaknų ir išpjaukite juos kuo arčiau kamieno.

* Kai tik išgirsite per orų prognozes apie pirmas šalnas, sumulčiuokite aplink vaismedžius 5–7 cm sluoksniu kompostą, durpes arba perpuvusį mėšlą. Tai padės medžiui saugiai peržiemoti.

*Spalį, kai pradės kristi lapai, papildomai patręškite medžius 10 proc. amonio salietros tirpalu arba 5–7 proc. srutomis. Tai padės sunaikinti didžiąją dalį kenkėjų ir ligų sukelėjų.

*Spalį, esant sausam orui, palaistykite sodą, kad pagerintumėte vaismedžių ir vaiskrūmių atsparumą žiemos šalčiams. Vanduo turi įsigerti iki šaknų (apie 1 m). Galima apjuosti kamieną žarna ir plaikyti apie valandą leidžiant silpną vandens srovę.

* Sugrėbkite sode nukritusius lapus. Jei jūsų medžiai ir krūmai nebuvo užkrėsti ligomis ar kenkėjais, lapus galite sumesti į kompostą, naudokite ir mulčiui žiemojančioms gėlėms. Tačiau žinokite, užkrėsti, ligoti lapai tam netinka. Išneškite juos iš sodo teritorijos ir sudeginkite.

* Atlikite sanitarinį ir formuojamąjį vaiskrūmių (aviečių, juodųjų serbentų, agrastų ir pan.) genėjimą. Ne pro šalį šiuos augalus ir patręšti.

* Spalio pradžia – tinkamiausias laikas vynuogių sodinimui. O štai mėnesio pabaiga – puikus laikas rudeniniam vynuogynų genėjimui ir poskiepių įsišaknijimui. Lapkritį išaugusius ūglius reiktų prispausti prie žemės ir užpilti durpėmis arba pjuvenomis. Bet prieš tai svarbu palaistyti augalą, nes išsausėjęs vynuogynas prasčiau žiemoja.

*Pasodinkite vaismedžius ir vaiskrūmius. Rudenį sodinti geriausia rinktis vietinius augalus. Geriausiai prigyja kriaušės, obelys, šermukšniai, o taip pat kai kurios slyvų veislės. Vaiskrūmiai, geriausiai žiemoja serbentai, avietės, agrastai, sausmedis.

*Iki didžiųjų šalčių skiepykite vaismedžius, geriausia – obelis.

* Vėlyvą rudenį pakabinkite lesyklėles paukščiams. Pavasarį ir vasarą jie jums atsidėkos ir toliau lankydamiesi jūsų sode naikindami kenkėjus.

Šilto ir jaukaus jums rudens, mielieji

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*