Naujausios žinios

Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai

Nėštumas 32 savaičių. Dėl galvos skausmo atsiduri ligoninėje ir staiga gydytojai praneša, kad teks gimdyt. Betgi dar anksti? Taip, vaikelio plaučiai dar neišsivystę, nežinia kaip viskas bus. Na, bet pasvarstę dar nusprendžia palaukti. Suleidžia vaistų, kurie padeda subrandinti vaikelio plaučius. Paguldo į prenatalinį skyrių. Penkios dienos ištisai lašelinės. Kasdien stebima vaikelio būklė. Deja, mamos būklė negerėja. Po penkių dienų vis tik daktarai nusprendžia, kad reikia gimdyt. Mamos būklė prastėja, vaikelio būklė jau darosi kritinė. Daktarai dar bando įkalbėti gimdyti natūraliai, bet mama kategoriškai nesutinka, nes puikiai susipažino ir pasikonsultavo su kitais specialistais, kokios būna tokios diagnozės pasekmės tiek mamai, tiek kūdikiui. Nerimas begalinis, žemė slysta iš po kojų, ir labiausiai bijai ne dėl savęs, o dėl to mažutėlio, kuriam dar ne laikas ir atėjimas į šį pasaulį dar pavojingas.

Cezario pjūvis, porą akimirkų, lyg per miglą, pamatytas dukrytės veidelis, dvi paros reanimacijoje be galimybės priglausti, pamatyti savo kūdikį. O kūdikis irgi intensyvios terapijos skyriuje, inkubatoriuje, vienui vienas. Pagaliau po dviejų parų iš reanimacijos mama perkeliama arčiau kūdikėlio, galima nueiti ir susipažinti su savo mažyte. Kojos linksta, jėgų dar nėra (juk daktarai liepė gulėt), palengva pas savo dukrelę. O Viešpatie! Tokia mažytė, 2 kilogramai, 44 centimetrai, kojytės ir rankytės prijungtos prie visokių aparatų, į nosytę įkišta žarnelė. Ašaros tik byra, jautiesi tokia bejėgė. Taip norisi paimti ir priglausti, o gali tik už rankytės palaikyti. Tokios mažytės, kad baugu suspausti per stipriai. Daktarė padrąsina: „Labai stipri Jūsų mergytė, greit užaugs“.  Štai tada susipažįsti, kokios komplikacijos gali laukti neišnešiotuko, kam vertėtų nusiteikti. Plaukai šiaušiasi, ašaros byra, ir tik meldiesi, kad mažytė tvirtėtų, išmoktų kvėpuoti ir kuo greičiau augtų. Neprileidi jokių blogų minčių. Mums nenutiks nieko blogo.

Po savaitės į Santariškes, į neonotologijos skyrių. Dar vis inkubatorius. Štai čia norint išsivežti kūdikėlį namo, reikia jam išmokti valgyti, kvėpuoti pačiam, priaugti svorio. Kiekvieną dieną maitinama mamos pienu mažytė priauga svorio. Tas maitinimas pradžioje irgi baugus, per žarnelę, nes ji juk dar nemoka žįsti, jai dar per sunku. Kiekvieną dieną sveria, matuoja, rūpestingai prižiūri daktarai ir sesutės. Visas ilgas mėnuo. Mažoji gražuolė auga, stiprėja, išmoksta pati žįsti – sunku jai, bet po truputį, po truputį. Jokių komplikacijų. Viskas gerai. Sverdama 3 kilogramus ir būdama 50 centimetrų mažoji gražuolė iškeliauja namo.

Štai tokia istorija vienos mažos mergytės, kuri gimė 33 nėštumo savaitę. O dabar ji be galo judrus, smalsus, džiaugsmingas vaikas.

Dažnai būna, kad kol nesusiduri su tam tikra situacija, net negali realiai jos įsivaizduoti. Labiausiai baimę kelia nežinomybė, laukimas, netikrumas. Taip, kažkur girdėta, kad būna tokių kūdikėlių. Bet apie juos mažai kas kalba. Net neįsivaizdavau, kokie maži jie būna, kokie gležni. Kiek daug meilės, tikėjimo, vilties tenka į juos sudėti, kad jie augtų. Ir žinai, kad nei vienos dienos negali abejoti, jog jis nepaaugs bent milimetro, nors gramo. Tik pati atsidūrusi tokioje situacijoje susipažinau, sužinojau, patyriau, ir, ačiū Dievui, kad laiminga pabaiga.

O, pasirodo, vienas iš dešimties naujagimių gimsta anksčiau laiko. Lietuvoje kasmet apie du tūkstančiai arba maždaug 6 proc. visų naujagimių gimsta gerokai anksčiau laiko. 1993 m. Lietuvoje išgyvendavo tik 12 proc. neišnešiotų naujagimių, sveriančių nuo 500 iki 999 g, šiandien – 57 proc. Ankstukų, sveriančių nuo 1 iki 1,5 kg, išgyvenimo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc. Tėvų meilės, profesionalių gydytojų ir profesionalios medicininės įrangos dėka, neišnešiotukų šansai gyventi didesni.

2012 metais įsikūrė pirmoji organizacija Lietuvoje „Neišnešiotukas“ ( www.neisnesiotukas.lt ), siekianti suburti neišnešiotų naujagimių šeimas į stiprią paramos bendruomenę. Galima pasidžiaugti jų nuveiktais darbais per trejus metus, tai  medicininės įrangos atnaujinimas, skalbimo mašina ir džiovyklė naujagimių skyriui ir daug kitų gerų ir gražių darbų bei iniciatyvų.

Lapkričio 17 d. – pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti ir padėti kūdikėliui augti. Kas gali pinigine auka, kas gali savanoryste, kas gali numezgant mažutėles kojinytes (daugiau informacijos www.ankstukas.lt ). Šiems mažiems stebuklams kiekvieno iš mūsų nusiųstas meilės ir laimės linkėjimas padeda augti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*