Naujausios žinios

Pasiruošimas Šventoms Velykoms

Andželika Bagočiūnienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų kovo 23 d. laikraščio „Širvis“  12-ame numeryje.

Jau į kiekvieno krikščionio namus beldžasi gražiausia pavasario šventė Šventos Velykos. Pagrindinis šventės simbolis – margutis –pagoniškais laikais buvo siejamas su prisikėlimu, nauju gyvenimu. Krikščionys šį simbolį perkėlė į savą religiją susiedami jį su Jėzaus Kristaus prisikėlimu.

Velykos pradedamos maldomis bažnyčioje, kur nešama Velykų ugnis. Bažnyčioje žmonės praleidžia visą naktį ir patekančią saulę pasitinka Dievą šlovinančiomis giesmėmis. Tiesa, ne visi tikintieji Velykų naktį praleidžia bažnyčioje. Dalis jų ten keliauja iš karto po lengvų pusryčių.

O štai Šiaulių kaimo bendruomenė ruošiasi Velykoms ir kaimo koplyčioje, kurioje sekmadieniais į pamaldas renkasi tikintieji, jaunimą moko dažyti kiaušinius tradiciniu būdu. Mat iš didžiulio pastato erdvių patalpų koplyčia yra vienintelė patalpa, kurią Širvintų rajono savivaldybė leido naudoti bendruomenės poreikiams. Susikaupę kas ant grindų, kas ant suolelio jaunieji kaimo gyventojai kantriai atlieka mokytojos, Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkės Ievos Pumputienės vaškavimo veiksmus. „Nežinome, ar tai etiška, ar gerai, kad edukacija vyksta būtent koplyčioje, bet kitos galimybės mes neturime ir į kitas patalpas be raštiško leidimo įeiti mes neturime teisės. Vienintelį raštišką patvirtinimą, kad koplyčia yra pritaikyta bendruomenės poreikiams ir mes ja kaip bendruomenės dalis galime naudotis, yra būtent ši patalpa. Neįsivaizduoju, ar mes galime čia repetuoti, dainuoti, ar nebus užgauti tikinčiųjų jausmai, todėl kol kas to nedarome“ – kalbėjo Šiaulių kaimo seniūnaitė Sonata Balevičienė. „Mes jau pernai susipirkome reikalingas priemones ir pasigaminome vaškavimo įrankius, todėl šiemet norėjome vėl pratęsti mokymus, nes norime, kad ši tradicija išliktų ir mūsų vaikams bei anūkams.“ – kalbėjo bendruomenės pirmininkė Ieva Pumputienė.

Tuo tarpu, kai Šiaulių kaime jaunimui perduodamos gilios kiaušinių marginimo tradicijos, Kiauklių kaimo kultūros centro filiale vyko įvairių: modernių bei tradicinių kiaušinių marginimo būdų edukacinė pamoka. Šią pamoką organizavo Širvintų kultūros centro Kiauklių filialo vedėja Asta Amankavičienė. Pamokėlę vedė vileikiškietė Janina Jankauskienė. Janina papasakojo apie kiaušinių dekupažą ir mokė susirinkusius kiaukliškius, kaip kiaušinius dažyti nagų laku. Bet prieš tai dalyviai išklausė teorinę dalį, kaip teisingai virti kiaušinius, kaip pasiruošti marginimo priemones, dažus, ką reiškia ornamentai, ką galima piešti ant kiaušinio, o ko nepatartina. Po išbandytų modernių dekupažo bei kiaušinių marginimo nagų laku būdų buvo mokoma marginti tradiciniais vaškavimo bei skutinėjimo būdais. Po šios pamokos kiaukliškių Velykų stalas pasipuoš įvairiaspalviais ir įvairiais būdais margintais kiaušiniais.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*