Naujausios žinios

Pasitinkant rugsėjį

Straipsnis buvo išspausdintas  rugpjūčio 30 d. laikraščio „Širvis“ 34-ame šių metų numeryje.

Vilniaus aps. VPK Širvintų r. PK policijos pareigūnai suskubo priminti saugaus eismo taisykles. Juk „namų darbai“ turėtų būti atlikti dar prieš rugsėjo pirmąją. Dėl dažno lietaus, tvyrančio rūko, darganos ir trumpėjančių dienų matomumas keliuose ženkliai sumažėja. Ypatinga grėsmė kyla pėstiesiems ir dviratininkams, kuriuos neapšviestose gatvėse ir keliuose vairuotojams sunku pastebėti. Dėl to visiems eismo dalyviams nuo vairuotojų iki pėsčiųjų būtina būti budriems. Rugsėjo mėnesį vairuotojai turėtų būti ypač atidūs, nes vaikai po vasaros atostogų atsipalaidavę, išsiblaškę. Raginame kuo greičiau įsigyti ar susirasti turimus atšvaitus ir nepamiršti jų išeinant į gatvę. Siekiama, kad dėvėti atšvaitą taptų įpročiu visur ir visada tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Kam reikalingas atšvaitas? Atšvaitai yra vienas geriausių ir paprasčiausių būdų apsaugoti save ir savo artimuosius kelyje tamsiuoju paros metu. Nustatyta, kad pėsčiųjų ir dviratininkų matomumas su atšvaitais ar kitais šviesą atspindinčiais elementais padidėja apie 3 kartus. Atšvaitai savaime nešviečia, bet dėl ypatingos konstrukcijos jie atspindi nukreiptą į juos žibintų šviesą. Didelė atspindėtos šviesos dalis grįžta į pradinį šviesos šaltinį, t. y. automobilio žibintų šviesa, atspindėta atšvaito, grįžta atgal į vairuotojo akis. Tai leidžia pastebėti žmogų tamsoje ar esant blogam matomumui. Vairuotojas, važiuodamas tamsiuoju paros metu su įjungtomis artimosiomis žibintų šviesomis, pėsčiąjį be atšvaitų pastebi tik iš 50 metrų atstumo, o pėsčiąjį su atšvaitais – 150 metrų atstumu. Važiuodamas su tolimosiomis žibintų šviesomis, vairuotojas pėsčiąjį be atšvaito mato 100 metrų atstumu, o su atšvaitu – 300 metrų. Taigi, abiem atvejais vairuotojas turės daugiau laiko apvažiuoti kliūtį ar išvengti eismo įvykio.

Kaip tinkamai pritvirtinti atšvaitą? Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Miestų gyventojams einant šaligatviais, o ypač pereinant gatvę, rekomenduojama segėti atšvaitą, kad jie būtų lengviau pastebimi vairuotojų. Atšvaitą segėkite iš dešinės pusės, o jei turite du – iš abiejų pusių. Pakabinamą atšvaitą prisekite prie drabužių (geriausia prie kišenės), kad švytuotų kelių aukštyje. Juostinį atšvaitą arba atšvaitą su lipukais pritvirtinkite prie rankovės aukščiau riešo ir ant blauzdos. Atšvaitą ant vaikų drabužių pritvirtinkite suaugusio žmogaus kelių lygyje. Pagrindinė taisyklė – atšvaitas turi būti matomas kitiems eismo dalyviams. Kad atšvaitas galėtų atspindėti transporto priemonės žibintų šviesą, jis turi būti automobilio žibintų aukštyje, matomas iš visų pusių (dviratininkams ant kojos, pėstiesiems – ant rankos ir / ar kojos). Kartais žmonės atšvaitus prisisega prie rankinės ar kuprinės. Tačiau taip segimas atšvaitas yra aukščiau automobilio žibintų lygio, todėl neturi jokios prasmės, nes nepadeda pėsčiojo geriau matyti kelyje. Tėvai, įtėviai, globėjai, turi pasirūpinti nepilnamečiais vaikais, kad jie turėtų ir būtinai segėtų atšvaitus ar dėvėtų drabužius su šviesą atspindinčiais elementais. Dviračiu važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai pritvirtinti prie ratų stipinų, privaloma dėvėti liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Dviračiu važiuojamąja kelio dalimi, gatvėje, važinėti gali tik vaikai nuo 12 metų, turintys dviratininko pažymėjimą arba nuo 14 metų, išmokę, taisykles. Dviračio vairuotojai (keleiviai) iki 18 metų, važiuodami (vežami) keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko šalmą. Kitiems vyresniems kaip 18 metų asmenims, dviračiu važiuojantiems keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą. Dviračių vairuotojams šviesiu paros metu važiuojant važiuojamąja kelio dalimi privaloma dėvėti liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale –raudonos šviesos žibintas. Eismo įvykiuose nukenčia ne tik tie vaikai, kurie keliauja savarankiškai, bet ir tie, kuriuos veža suaugusieji. Todėl svarbu, kad vaikai iki 1,35 m būtų vežami prisegti saugos kėdutėse, o didesni prisegti saugos diržais. Saugos diržas turi būti segamas per petį ir klubus, o ne per kaklą ir per pilvą. Visi automobilyje sėdintys keleiviai turėtų segėti saugos diržus, tiek priekyje, tiek gale.

Nepamirškite, kad kelių eismo taisyklių reikia laikytis ne tam, kad įtiktumėte policininkui ar išvengtumėte baudos, bet kad apsaugotumėte save ir savo artimuosius. Būkite saugūs!

Širvintų rajono policijos komisariato informacija

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*